Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MEB ten OKS için uyarılar eğitim haberi

eğitim haberleriMEB ten OKS için uyarılar

3.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, OKS sonuçlarının 9 Temmuz Pazartesi saat 10.00'da açıklanacağı belirtilirken sınava giren öğrencilere tercihlerle ilgili bir dizi uyarılarda bulundu.
Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından açıklanacağını bildirdi. Aktürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sınav sonucunun açıklanmasından sonra yapılacak tercih işleminde, öğrencilerin dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Aktürk, ''Öğrencilerin, yapacakları tercihin tek tercih olduğunu unutmamaları lazım. Tercihlerini yaparken 20 tercihi dikkatli seçmeleri gerekiyor. Bunun, son şansları olduğunu da unutmamaları gerekir'' diye konuştu. Sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığının http://meb.gov.tr internet adresinden duyurulacak.

OKS sonuçlarına göre, 2007-2008 öğretim yılı için resmi ve özel fen liselerine, sosyal bilimler liselerine, Anadolu liselerine, Anadolu teknik liselerine, Anadolu meslek liselerine, Anadolu öğretmen liselerine, Anadolu imam-hatip Liselerine, Anadolu Sağlık Meslek Lisesine, sağlık meslek liselerine, adalet meslek liselerine, Anadolu Tapu ve Kadastro Meslek Lisesine, Anadolu tarım meslek liseleri ve tarım meslek liselerine öğrenci yerleştirilecek.

OKS-Türkçe Matematik (OKS-TM) ve OKS-Matematik Fen (MF) puan türlerinin herhangi birinden 160 ve üzeri puan alan adaylar tercihte bulunabilecekler. Fen liselerine ve Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ile Sağlık Meslek Liselerine OKS-MF puanıyla diğer okullara ise OKS-TM puanıyla yerleştirme yapılacak. Yerleştirme, adayların puanları ile tercihleri dikkate alınarak, kontenjanlara göre yapılacak.

-BAŞVURULAR-

Tercih işlemleri, Milli Eğitim Bakanlığının ''http://oks2007.meb.gov.tr'' veya ''http://www.meb.gov.tr'' adresli internet sitesinden yapılabilecek. Tercihler, veliler tarafından bireysel olarak ya da ilgili okul müdürlükleri aracılığıyla 11-20 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Adaylar tercih işlemlerini mezun oldukları veya sınav başvurularını yaptıkları ilköğretim okulu müdürlüklerinde yürütebilecekler. 160'ın altında puan alan adaylar tercihte bulunamayacaklar.

-20 OKUL TERCİH EDİLEBİLECEK-

Adaylar, okulların özel başvuru ve tercih şartlarına dikkat ederek en fazla 20 okul tercih edebilecekler. Bu tercihler istek sırasına ve okul türlerine göre karışık veya sırayla yapılabilecek. Bu sene ikinci bir tercih işlemi yapılmayacak. Tercihlerin iptal edilmemesi için okulların e-kılavuzda yayınlanan kayıt-kabul şartlarını adayların dikkatle okumaları gerekiyor. Sınav sonucuna göre tercih yapacak her aday, okul aile birliğine 5 YTL ödeyecek.

Tercih sonuçları 27 Temmuz Cuma günü açıklanacak. Kesin kayıtlardan sonra boş kalan okul kontenjanları 8 Ağustos 2007 tarihinde açıklanacak ve ikinci yerleştirme için başvurular 9-14 Ağustos 2007 tarihleri arasında alınacak. İkinci yerleştirme sonuçları da 20 Ağustos 2007 tarihinde açıklanacak.

aa

tag MEB ten OKS için uyarılar

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 100 aktivite Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 100 aktivite

Yatmadan önce yememeniz gereken gıdalar Yatmadan önce yememeniz gereken gıdalar

Kredi kartı kullanımıyla ilgili çok önemli uyarılar Kredi kartı kullanımıyla ilgili çok önemli uyarılar

Güncel Eğitim Haberleri