Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Sözleşmeli öğretmenlerin hepsi kadrolu olmalı eğitim haberi

eğitim haberleriSözleşmeli öğretmenlerin hepsi kadrolu olmalı

ebirsen.jpg Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen), eğitim çalışanlarının mevsimlik işçi olmadığını, sözleşmeli personel alımına son verilerek bütün sözleşmelilerin "derhal" kadroya geçirilmesini istedi
Eğitim-Bir-Sen'den yapılan açıklamaya göre, sendikanın 23-24 Haziran tarihlerinde Bursa'da yapılan 11. Başkanlar Kurulu Toplantısına ilişkin bildirge yayınlandı.

Yeni bir Anayasa hazırlanması isteği dile getirilen bildirgede, "22 Temmuz'da yapılacak genel seçimlerde, millet iradesini etkilemeye yönelik, iç ve dış müdahalelere, toplum mühendisliğine ve antidemokratik girişimlere fırsat verilmemelidir. Sandıktan çıkan millet iradesine saygı gösterilmelidir" denildi.

Sendikanın, siyasi partilerin "ÖSS'nin kaldırılması, katsayı adaletsizliğinin giderilmesi, mesleki eğitim ve benzeri konulardaki vaatlerinin" takipçisi olacağı belirtilen bildirgede, yüksek öğretimle ilgili alınacak kararlarda sendikalara temsil hakkı verilmesi istendi. Bildirgede, şu görüşlere yer verildi:

"Eğitim süreklilik isteyen bir iştir. Eğitim çalışanları mevsimlik işçi değildir. Sözleşmeli personel alımına son verilerek bütün sözleşmeliler derhal kadroya geçirilmelidir.

Ek ders kararlarında yeni bir anlayış getirilmeli ve ek ders ücreti ders yükü olan eğitim çalışanlarına ödenmelidir. Yöneticilere yönetim tazminatı ve diğer eğitim çalışanlarına ise görevleriyle ilgili yıpranma tazminatı ödenmelidir.

Eşit işe, eşit ücret anlayışının gereği olarak Milli Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında çalışan memur, hizmetli ve diğer personelin özlük ve ekonomik mağduriyetleri giderilmelidir. Sene başında ödenen eğitim-öğretim tazminatı bütün eğitim çalışanlarına ödenmelidir.

Memur ve hizmetlilerin iller arası atamaları öğretmenlerde olduğu gibi bir kurala bağlanmalıdır.

Üniversite çalışanlarının görevde yükselme yönetmeliği çıkarılarak her yıl görevde yükselme sınavı yapılmalıdır.

Uzman ve başöğretmenlik kadroları iki katına çıkarılarak sınavlar ertelenmeden zamanında yapılmalıdır.

Kalkınmada öncelikli yörelerdeki eğitim çalışanlarına mahrumiyet tazminatı ödenmelidir.

Kadınların okuma ve çalışma özgürlüğünü engelleyen kılık kıyafetle ilgili uygulamalar kaldırılmalıdır."

aa

tag Sözleşmeli öğretmenlerin hepsi kadrolu olmalı

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box ertan :sözleşmeli olarak atanan öğretmenlerim sizler uzyda mı yaşıyorsunuz.Eğitim-Sen, 2006 yılında çıkarılan sözleşmeli öğretmen genelgesi ile genelgenin dayanağı olan yasa maddesinin anayasaya, eşitlik ve kamu hizmetlerine girme hakkı açısından aykırı olduğunu iddia ederek ve bu gerekçe ile Danıştay’a başvurdu. Danıştay Eğitim-Sen’in iddiasını haklı bularak konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıma kararı aldı. Anayasa Mahkemesi’nin sözleşmeli öğretmenliği iptal etmesi için açılan bu dava sonuçlanması durumunda binlerce öğretmenin sorunu çözülecek,kadroya alınmasının önü açılacak. eğitim senin yaptığı uygulamalar ortada iken sarı sendikalar ise bu durumdan nema lanmaya çalışıyorlar.kendileri ile çcelişiyorlar.toplu görüşme masalarında bu sendikalar hükümetle kamuda esnek yapılanma performasa dayalı çalıştırmaya imza atmışlardır.bunun karşılığı sarı sendikalar eliyle kamuda ücretli sözleşmeli personel çalıştırmaktır. bu süreci iyi okumak iyi değerlendirmek gerekmektedir.tüm sözleşmeli ücretli vekil usta öğretici olarak zor şatlarda çalışan meslektaşlarıma başarılar diliyorum

box AYGUL KOÇ :SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE ARTIK KADRO VERİLSİN.DAYANACAK GÜCÜM KALMADI.3 SENEDİR DOĞU HİZMETİ YERİNDE GÖREV YAPIYORUM.AMA GEÇEN ZAMAN BOŞ.ÖLENE KADAR AYNI YERDE ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ.KADROLU ÖĞRETMEN 3 SENE DOLUNCA GİDEBİLİYOR.BİZ DE 4 YILLIK FAKULTE MEZUNU OLMAMIZA RAĞMEN KALDIĞIMIZ YERDE KALIYORUZ.ÇAKILIYORUZ ADETA.ETRAFA CEVAP VERECEK GÜCÜMÜZ YOK.UTANIYORUZ KENDİMİZDEN.ÖĞRENCİLER BİLE AYRIM YAPIYOR.YANİ PSİKOLOJİ ALT-ÜST OLUYOR.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ramazan'da nasıl beslenmeliyiz? Ramazan'da nasıl beslenmeliyiz?

Demir eksikliği öğrenciyi başarısız yapıyor Demir eksikliği öğrenciyi başarısız yapıyor

Çikolatanın faydası mı,zararı mı çok? Çikolatanın faydası mı,zararı mı çok?

Güncel Eğitim Haberleri