Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Başörtülüler Açık Lise sınavlarına alınmadı eğitim haberi

eğitim haberleriBaşörtülüler Açık Lise sınavlarına alınmadı

ookul.jpg 2006-2007 eğitim öğretim yılı Açık Öğretim Lisesi sınavlarında başörtülü öğrenciler sınavlara alınmadı. Bugüne kadar böyle bir uygulama ile karşılaşmadıklarını belirten öğrenciler, duruma tepki gösterdi. Danıştay tarafından alınan karar gereği ülke genelindeki birçok okulda dün yapılan açık lise imtihanlarına öğrencilerin başörtüsü ile girmelerine izin verilmedi.

AÇIKLAMA BEKLEDİLER

Erzurum'da Yenişehir'deki Yahya Kemal İlköğretim Okulu'nda sınava girecek öğrencilerden başörtülü olanlar içeri alınmadı. İlk kez böyle bir uygulama ile karşılaşan öfkeli aileleri, polis yatıştırdı. Sınav sırasında İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak'ın okul içerisinde olmasına sinirlenen veliler, kendilerine açıklama yapılmasını istedi. Yaklaşık 20 başörtülü öğrenci okul bahçesinde beklerken, vatandaşlar kayıt parası alınırken başörtülü fotoğrafla ücret ödediklerini ifade etti. Bugüne kadar başörtülü olarak sınava girdiğini söyleyen Esra İnan (18), "Bizi sınava almadılar. Önceden böyle bir uygulama olacağını söylemediler. Okumamız gerekiyor ama örtümüzü açmayacağız. Son 15 kredim kalmıştı, bitirmek üzereydim ama şu an sınava giremedim" dedi.

İKİSİ DE MAĞDUR OLDU

İmran Bayraktar (19) adlı öğrenci ise birinci dönem başı kapalı olarak sınava girdiğini belirterek, "Daha önce böyle bir şey yoktu. Bitirmek üzereydim ama bugünkü sınava giremedim" diye konuştu. Kendisinin İmam Hatip Lisesi, eşinin ise başörtüsü mağduru olduğunu vurgulayan Zülküf Öztürk de, "Ben de İmam Hatip mezunuyum. Zamanında iyi puan aldığım halde üniversiteye gidememiştim. Şimdi ise eşim başörtülü diye almıyorlar. Bunu önceden neden söylemediler. Bu nasıl bir demokrasi?" diyerek uygulamayı eleştirdi. Sinop'ta da başörtüsüyle açık lise imtihanına girmek isteyen bayan öğrenciler, sınavlara alınmadı. Öğrenciler uygulamanın kendilerine önceden bildirilmeyişine tepki gösterirken çevredeki bazı vatandaşlar da öğrencilere destek vererek uygulamanın yanlış olduğunu dile getirdi.

Yetkililer, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 81 il müdürlüklerine gönderilen genelgeye göre hareket etmek zorunda olduklarını söyledi.

haber10

tag Başörtülüler Açık Lise sınavlarına alınmadı

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Havuç Suyunun Faydaları Havuç Suyunun Faydaları

Her yerde tasarruflu ampulü kullanmayın Her yerde tasarruflu ampulü kullanmayın

İşyerinde başarı için öneriler İşyerinde başarı için öneriler

Güncel Eğitim Haberleri