Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Daha iyisi olmadıkça ÖSS'ye devam eğitim haberi

eğitim haberleriDaha iyisi olmadıkça ÖSS'ye devam

osym.jpg Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. İsa Eşme, "ÖSS, 1974'den itibaren Türk üniversitelerinin geliştirerek bulduğu bir yoldur. Peki eğitime yan etkileri, olumsuz yansımaları yok mu? Fazlasıyla var. Ama daha iyisini bulmadıkça bunu kaldıramayız" dedi.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) tarafından, fen-edebiyat fakültelerinin genel sorunlarının tartışılması, mezunlarının durumlarının değerlendirilmesi ve geleceğe yönelik hedeflerinin belirlenmesi amacıyla düzenlenen "Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlar Toplantısına", 64 üniversiteden 69 dekan katıldı.
YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Eşme, toplantıda yaptığı konuşmada, son zamanlarda girilen seçim sürecinde siyasi partilerin, ÖSS'den söz etmeye, YÖK'ün, üniversiteler açılmasına rağmen kontenjanları artırmadığına yönelik söylemlere başlandığını ifade etti.
Kontenjanların büyük bir özveri ile ayakta durduğunu, kontenjanlara kaynak ayrılmadığı, öğretim üyesi politikasını değiştirilmediği sürece ÖSS'nin kaldırılamayacağını savunan Prof. Dr. Eşme, şunları söyledi:
"ÖSS, 1974'den itibaren Türk üniversitelerinin geliştirerek bulduğu bir yoldur. Peki eğitime yan etkileri, olumsuz yansımaları yok mu?
Fazlasıyla var. Ama daha iyisini bulmadıkça bunu kaldıramayız. Bizim üniversitelerde 200 bin tane lisans kontenjanımız, 200 tane koltuğumuz, sandalyemiz var. Yani tılsımlı bir çözüm yok. ÖSS'yi kaldırırsınız 'ÜSS' veya başka isim dersiniz ya da noter huzurunda kura çekersiniz. Orta öğretimde verilen notlar baz alınarak üniversitelere geliştirilemez.
Fakat böyle düşünenler de var. Öğretmenler üzerinde çok büyük baskılar olur, adalet ortadan kalkar. İyi bir çözüm bulana kadar ÖSS'yi sürdürmek, ancak bunu geliştirmek zorundayız. İyi çözüm bulan varsa getirsin tartışalım. Ama 'ÖSS'yi kaldırıyoruz' diyerek çözüm üretmezseniz bu sadece bir politika, halkı kandırmak olur. Bilim adamları olarak halka doğruları söylemek zorundayız."

"ANADOLU'DA ÜNİVERSİTE ATAĞI"

Son yıllarda Anadolu'da üniversite atağı başladığına işaret eden YÖK Başkan Vekili Eşme, şunları kaydetti:
"Üniversiteler özellikle bulundukları kentlerin ve bölgelerin gelişmesinde önemli rol üstlenmiştir. Üniversiteler sadece ekonomik anlamda düşünülmemelidir. Aydınlanma sebebi olmuş, kültür dokusu üst seviyelere çıkmıştır. Üniversiteler bunların yanı sıra bilimsel anlamda da atılım gerçekleştirmiştir.
Fen-Edebiyat fakülteleri üniversitelerin kaburgası, olmazsa olmazıdır.
Ancak fen liselerini bitiren öğrencilerin yüzde 40'ı üniversitelere giremedi. Girenlerin ise yalnızca yüzde 5'i fen-edebiyat fakültesini istemiş. YÖK'ün fen-edebiyat fakültelerinin birbirlerinden ayrılması için kararı bulunuyor. İsteyen üniversiteler bunu yapabilecekler. Milli Eğitim Bakanı ile konu hakkında görüşmelerimiz oldu, ancak sonuç alamadık. Kararımızı, yeni kurulacak hükümete de ileteceğiz"

"ÜNİVERSİTELER SORUN VE SUÇLAMALARLA KARŞI KARŞIYA"

Prof. Dr. Eşme, üniversitelerin çok önemli sorun ve suçlamalarla karşı karşıya bulunduğunu ifade etti.
Üniversitelerin, kadro ve finans konusunda sıkıntı yaşadığını belirten Eşme, şunları söyledi:
"Son 4 yılda üniversitelerimiz şu veya bu gerekçelerle suçlanıyor.
Bunların en büyük halkası, Van'da yaşadığımız olaydır. Burada yaşanan tam bir ibrettir. 19 Mayıs Üniversitesi ile ilgili tahkikat yapılıyor.
Oradaki bilgilerin TBMM'ye fotokopisi isteniyor, bu fotokopiler bir otomobile, minibüse sığmıyor ve TIR'la getiriliyor. İncelenmesinin ardından çöpe atılıyor. Bu işkencedir. Üniversiteler bir işletmedir, bazı sorunlar ve hatalar olabilir. Ama siz bir üniversitenin başındaki kişiyi çete suçlaması ile sorgulayamazsınız. Bundan dolayı üniversiteler olarak saldırılara karşısında her zaman dik durmaya çalıştık." ZKÜ Rektörü Bektaş Açıkgöz de geçen yıl 21 bin öğrenci ve 10 fakülte ile 2006-2007 eğitim-öğretime başladıklarını, Karabük Üniversitesinin kurulması ile fakülte ve öğrenci sayılarının düştüğünü, gelecek eğitim döneminde diş hekimliği ve güzel sanatlar fakültesinin açılmasıyla birlikte KZÜ'de 18 bin öğrencinin öğrenim göreceğini kaydetti.

tag Daha iyisi olmadıkça ÖSS'ye devam

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Uzmanlardan ailelere polen uyarısı Uzmanlardan ailelere polen uyarısı

Uzun süre ayakta durmak zararlıdır Uzun süre ayakta durmak zararlıdır

Konut alırken nelere dikkat etmelisiniz? Konut alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Güncel Eğitim Haberleri