Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

2008'de liseler mezun vermeyecek eğitim haberi

eğitim haberleri2008'de liseler mezun vermeyecek

okul.jpg Üniversite öğrencisi olmak isteyen adaylar, 2008'de yapılacak ÖSS'yi her yıldan farklı bir heyecanla bekliyor.
Ortaöğretimin 4 yıla çıkarılmasıyla 2008'te genel liselerin mezun vermeyecek olması, sınava katılacakların sayısında düşüşe neden olacak.

Üniversite öğrencisi olmak isteyen adaylar, 2008'de yapılacak ÖSS'yi her yıldan farklı bir heyecanla bekliyor.

Ortaöğretimin 4 yıla çıkarılmasıyla 2008'te genel liselerin mezunvermeyecek olması, sınava katılacakların sayısında düşüşe neden olacak.

Başvurularda yüzde 25'lik bir azaltma yaratacak bu durum, yüzdelikdilimi ve puanı yüksek olmayan bölüm ve üniversitelere yerleşmek isteyenadaylar için önemli bir fırsat yaratacak.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ve bazı dershanelerinrehberlik öğretmenleri AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Yarımağan, gelecek yıl yapılacak ÖSS'nin,üniversite adayları için "çok büyük bir avantaj sağlayacağını düşünmediğini" belirterek, kontenjanlarla ilgili yeni bir düzenlemeninde söz konusu olmadığını bildirdi. Yarımağan, "başvuranların sayısıazalacak diye herkesin üniversiteli olmasının mümkün olmadığını" ifadeederek, gelecek yıl başvurularda yüzde 25'lik bir azalma olmasınıbeklediklerini kaydetti. Yarımağan, şu bilgileri verdi:"Sınava katılan son sınıf düzeyindeki öğrenci sayısı, 2006 yılında 720bin kişiydi. Bu sayı 2007'de 801 bine yükseldi. Eski mezunlardan 2006'da957 bin kişi, 2007'de ise 973 bin kişi sınava girmek için başvurdu.

SINAVA KATILIM AZALACAK

Gelecek yıl eski mezunlardan başvuranların sayısının yaklaşık 1 milyon-1milyon 100 bin kişi olmasını bekliyoruz. Sınava katılımın azalacağı düşünülerek, 'Üniversiteye girmek kolay olur diye' daha çok gelen olabilir.

Sınava girmek için başvuran son sınıf öğrencileri içinde hem lise sonsınıfta okuyanlar var, hem beklemeliler var, hem de dışarıdan bitirmesınavına girenler var. Azalma ise son sınıfta okuyanlardankaynaklanacak. Gelecek yıl son sınıfta okuyanlar yaklaşık 300 binolacak, yani 500 bin kişi azalacak. Mezunlar da 100 bin kişi artsa,toplamda 400-450 bin kişilik azalma olur diye düşünüyorum. "4 yıllık lise uygulaması olmaması halinde 2008'de üniversiteyebaşvuranların sayısının 1 milyon 850 bin olmasını beklediklerinikaydeden Yarımağan, değişiklik nedeniyle 2008'de başvuru sayısının 1milyon 400 bine düşeceğini, bunun da yüzde 25'lik bir azalma anlamınageldiğini ifade etti.

Üniversite sınavına gireceklerin sayısındaki azalmanın kontenjansayısını değiştirip değiştirmeyeceği sorusuna da Yarımağan,"Kontenjanlar aynı olacak. Öğrenci az diye kontenjan azalmaz. Bu yılbir kontenjana dört öğrenci düşüyordu, gelecek sene bu 1'e 3 olur"yanıtını verdi.

GENEL LİSELER MEZUN VEREMEYECEK"

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin konuyla ilgili yaptıklarıdeğerlendirmeye göre, 2004 yılında genel liselerin eğitiminin 4 yılaçıkarılmasıyla, 2008 yılında Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, AnadoluTeknik Liseleri, Güzel Sanatlar Liseleri ve Anadolu Öğretmen Liselerimezun verecek. Genel liseler dört yıla çıktığı için son sınıftan öğrencimezun edemeyecek.

Yetkililer, 2008 yılında yapılacak ÖSS'ye girecek öğrenci sayısındageçen yıllara göre çok az fark olacağını belirtti. Öğrenciler arasındakiyarışın, düşük puanla öğrenci alan üniversitelerde yaşanacağını ifadeeden yetkililer, yüksek puanla öğrenci alan üniversitelerde ise herhangibir değişiklik olmayacağını kaydettiler.

PUANI DÜŞÜK YERLER İÇİN ŞANS OLABİLİR

Rehber öğretmenler de, yetkililerin konuya ilişkin görüşlerinekatılarak, genel liselerin mezun vermeyeceği 2008 yılında yüksek puanlıüniversite ve bölümler için yarışan öğrencilerin sayısınındeğişmeyeceğini, standart ve standart altındaki bölümleri tercih edeceköğrencilerin şansının artabileceğini kaydettiler.

Mat-Fen Dershanesi rehber öğretmeni Emrah İskender, yüksek puanlaöğrenci alan üniversite ve bölümlere, genelde Anadolu liselerinde, süperliselerde ve özel liselerde okuyan öğrencilerin girdiğini belirterek,"Yüksek puanla öğrenci alan üniversiteler için yine iyi öğrencilerolacak. Başvuru sayısındaki azalma, bunları çok fazla etkilemeyecek"dedi.

Mezun sayısının azalmasının Anadolu üniversitelerine girişte etkiliolabileceğini, bu üniversitelere girişin kolaylaşabileceğini belirtenİskender, ancak bu durumun da, "Ben de bir şansımı deneyeyim" diyenöğrencilerin sayısında artışa neden olabileceğini kaydetti. İskender,böylelikle başvuru sayısının da eşitleneceğini vurguladı.

Öğrencileri arasında, 2007 ÖSS'yi deneme sınavı olarak gören ve geleceksene üniversiteye hazırlık konusuna daha çok ağırlık vermeyi düşünenlerolduğunu aktaran İskender, bu öğrencilere, gelecek sene de sistemin birşekilde kendini dengeleyeceğini hatırlattıklarını anlattı. "Seneyeyarış yine olacak, yine çok iyi öğrenciler girecek, alttaki bölümlerikazanabilme şansı biraz daha artacak ama başka bir değişiklikolmayacak" diyen İskender, öğrencilere bu durumu göz önündebulundurmalarını tavsiye ettiklerini söyledi.

"ŞANSLARINI BİR KEZ DAHA DENEMEK İSTEYENLER. . . "

Seçkinler Dershanesi'nde görev yapan rehber öğretmen Sadık Erol Er de,2008'de yaklaşık 1 milyon adayın 250-300 bin kontenjan için yarışmasınıbeklediklerini söyledi.

Sınavı 2007'de kazanamayan ya da istediği üniversiteye yerleşemeyenadayların önümüzdeki sene bir kez daha şanslarını deneyeceklerini ifadeeden Er, "Yüksek puanlı yerler için şans yok. İyi rakipler yarışacağıiçin avantaj olacağını zannetmiyorum. Yüzdelik dilimi ve puanı düşükyerler için şans olabilecek" dedi.

Üniversitede okuma şansını, mezun sayısı az olacak diye erteleyenüniversite adaylarının sayısının çok yüksek olmadığını vurgulayan Er,zaten ikinci sene girenlerin derece yapmalarının çok nadiren görüldüğünübelirtti.

Üçler Dershanesi rehber öğretmeni Erdoğan Akkuş da, önümüzdeki yılıfırsat olarak değerlendiren kişiler olduğunu, geçmişte kazanamayan ya dayüksek öğretimde olup da şansını bir kez daha denemek isteyenlerinbaşvurmasını beklediklerini bildirdi. Akkuş, "İyi bölümleri isteyenleryine iyi çalışacak. Onlar yukarı dilimlerde olacağı için büyükdeğişiklikler olmayacağını düşünüyorum. Boğaziçi Üniversitesi işletme yada mühendislikte oynama olmayacak. Ama aşağıda düşüş olabilir" diyekonuştu.

Mezun sayısı azalacağı için kontenjanların düşürüleceğini düşünmediğinide belirten Akkuş, "Mezun olanlar azabilir ama ülkenin doktor ihtiyacıazalmayacak ki" dedi.

samanyoluhaber

tag 2008'de liseler mezun vermeyecek

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bu meyve sebzeleri eksik etmeyin Bu meyve sebzeleri eksik etmeyin

Gülmenin Yararları Gülmenin Yararları

Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder? Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder?

Güncel Eğitim Haberleri