Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

824 bin öğrenci OKS'de ter döktü eğitim haberi

eğitim haberleri824 bin öğrenci OKS'de ter döktü

ookul.jpg Fen, Anadolu ve Sosyal Bilimler liseleri, Polis Koleji ve özel okullarda okumak isteyen öğrencilerin katıldığı Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) sona erdi.

2007 OKS sorularını alttaki adresimizden indirebilirsiniz

SORULAR İÇİN TIKLAYIN

824 bin 551 ilköğretim 8'inci sınıf öğrencisi, bugün Ortaöğretim Kurumları Sınavı'na (OKS) girdi. Sınav sonuçları 10 Temmuz'da açıklanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca 81 il ve 53 ilçe merkezi ile yurtdışında Lefkoşa, Medine, Cidde, Riyad, Trablus, Bakü ve Aşkabat'ta toplam 2 bin 458 binada 41 bin 853 salonda yapılan sınav, saat 12.00'de sona erdi.

Toplam 120 dakika süren sınavda, 399 bin 771'i kız, 424 bin 780'i erkek olmak üzere toplam 824 bin 551 aday ter döktü.

Adaylara, Türkçe, Matematik, Fen ve Sosyal Bilgiler alanlarında test usulü toplam 100 soru yöneltildi.

Sınava katılan öğrencilerden bazıları bu yılki soruların kolay olduğunu ifade ederken bazı öğrenciler matematik sorularının zor olduğunu, bazıları ise fen bilimlerinde zorlandıklarını dile getirdi.

Sınav heyecanını okul kapısında bekleyerek paylaşan veliler de, çocuklarının verdiği emeklerin karşılığını almasını diledi.

Geçersiz durumlar

Sınav sonucunda yapılacak incelemelerde, cevap kağıdı ve/veya soru kitapçığı eksik çıkan adayın sınavı geçersiz sayılacak.

Ayrıca, kopya alma veya verme girişiminde bulunan, kendine ait olmayan cevap kağıdı kullanan, cevaplarını soru kitapçığına işaretleyip cevap kağıdını boş bırakan, sınav kurallarına uymadığı tespit edilen, soru kitapçığını veya cevap kağıdını teslim etmeyen adayların sınavı da geçersiz sayılacak.

Sınava giren adayların sorulara verdikleri cevapların dağılımları ve aldıkları puanlar, bilgi işlem yöntemleriyle incelenecek.

İncelemelerden elde edilecek bulgular değerlendirildikten sonra ikili veya toplu kopya çekildiği sonucuna varılması durumunda, kopya eylemine karıştığı belirlenen adayların cevapları iptal edilecek.

Sınav sonuçları, 10 Temmuz'da açıklanacak. Okul tercihleri, adayın velisi tarafından, 11-20 Temmuz tarihleri arasında, okul müdürlükleri aracılığıyla yapılacak.

Bu yıl ilk kez adaylardan bir seferde 20 tercih alınacak. Adayların ikinci bir tercih işlemi olmayacak. Yerleştirme sonuçları da, 27 Temmuz'da duyurulacak

tag 824 bin öğrenci OKS'de ter döktü

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Unutkanlığa iyi gelen besinleri biliyor musunuz? Unutkanlığa iyi gelen besinleri biliyor musunuz?

Şekerin insan sağlığına bilinen zararları Şekerin insan sağlığına bilinen zararları

Uzun süre ayakta durmak zararlıdır Uzun süre ayakta durmak zararlıdır

Güncel Eğitim Haberleri