Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

İngilizce ve beden eğitimi ders saatlari artıyor eğitim haberi

eğitim haberleriİngilizce ve beden eğitimi ders saatlari artıyor

irfanerdogan.jpg Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, 2007-2008 öğretim yılında İngilizce ve Beden Eğitimi ders saatlerinin artacağını belirterek, "İlköğretim 4 ve 5. sınıflarda halen haftada 2 saat olan İngilizce ders saati haftada 3 saate, 1 saat olan beden eğitimi dersi de 2 saate çıkarıldı" dedi.
Prof. Dr. Erdoğan, AB'ye üyelik sürecini başlatan Türkiye'de yabancı dil eğitimine daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirterek, bunu sağlamak için atılan adımlardan birinin de İngilizce derslerine okullarda daha fazla yer verilmesi olduğunu belirtti.
Erdoğan, ilköğretimde yabancı dil ders saati sayısın artırılmasının gerekçelerini şöyle anlattı:
"Öğrenmede ilk çocukluk dönemlerinin etkisi hemen herkes tarafından bilinen bir geçektir. Bu yaş dönemi, yabancı dil söz konusu olduğunda daha fazla önem kazanmaktadır. Ülkemizde yabancı dil eğitimi daha önceden ilköğretim 6. sınıftan başlıyordu. Ancak bunun yanlış olduğu fark edildi ve yabancı dil, ilköğretim 4. ve 5. sınıftan itibaren okutulmaya başlatıldı. Ancak AB'ye üyelik yolunda önemli adımlar atmış bir ülke olan Türkiye'de bunun da yeterli olmadığı, ders saatinin artırılması gerektiği pek çok çevre tarafından olduğu gibi Bakanlığımızda da konuşulmaktaydı. Çalışmaların sonucunda ilköğretim 4 ve 5. sınıfta yabancı dil ders saati sayısının haftada 2 yerine 3 saat olması kararlaştırıldı." Bu uygulamayla öğrencilerin erken yaşlarda ve daha çok yabancı dil dersi göreceklerini belirten Erdoğan, bunun sonucunda da Türkiye'deki yabancı dil eğitiminin nicelik açısından olduğu gibi nitelik açısından da artacağını ifade etti.
Erdoğan, Yeni Ortaöğretime Geçiş Sisteminde yabancı dil dahil tüm derslerden soru sorulacağını hatırlatarak, "Bu sisteme göre 6, 7. ve 8.
sınıfların sonunda yapılacak olan merkezi sınavlarda yabancı dilden de soru sorulacağını, böylece öğrencilerimizin bu derse daha fazla ilgi ve gayret gösterecekler" dedi.

BEDEN EĞİTİMİ DERSLERİ
Gerek ilköğretimde gerekse ortaöğretimde eğitimin, merkezi sınavlara odaklı olarak sürdürüldüğünü, bu nedenle öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkarmalarına katkı sağlayacak, becerilerini geliştirecek olan derslere gereken önemin verilmediğini anlatan Erdoğan, gelişme çağındaki öğrencilerin "bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı yetişmelerinde önemli bir rol oynayan beden eğitimi dersi"nin de müfredatta hak ettiği kadar yer almadığını belirtti. Erdoğan, bu durumun hem psikoloji ve pedagoji bilimi hem de toplumun geleceği açısından doğru bir yaklaşım olmadığını kaydetti.
Erdoğan, beden eğitimi dersinin ilköğretim okullarında 1 saatten 2 saate çıkarıldığını bildirdi.
İlköğretim aşamasındaki çocukların gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmelerini sağlamanın bir zorunluluk olduğunu ve aynı zamanda devletin de görevi olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:
"Bu ders öğrencilerin okulu daha çok sevmesine, okula bağlanmasına ve enerjilerini olumlu yönde harcamalarına katkı sağlamaktadır. Beden Eğitimi dersiyle ekip ruhuna sahip olmayı, sorumluluk almayı ve bunu yerine getirmeyi, paylaşmayı, dayanışmayı öğrenmektedir. Böylece arkadaşlarıyla daha çok kaynaşmakta ve sosyalleşmektedir. Tüm bu nedenlerle biz de beden eğitimi dersi haftada iki saate çıkarma kararı aldık ve bunu uygulamaya geçiriyoruz."

tag İngilizce ve beden eğitimi ders saatlari artıyor

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (10 yorum yazılmış)

box resimci :Bence görsel sanatlar ders saati artmalı

box görsel sanatlar öğretmeni :Beden Eğitimi ve yabancı dil dersi ne kadar önemliyse resim derside bir o kadar önemli.Çocukta yartaıcılık dersini önemseyelim.Türkçe ,ingilizce bir dil ise resimde bin dildir.Görsel Sanatlar ders saatide artırılmalı daha çok öğretmen atanmalıdır..

box İDRİS DAĞAŞAR :İNGİLİZCE VE BEDEN EĞİTİMİ DERS SAATLERİ DAHA DA ARTMALI ULUSLAR ARASI BAŞARI SPOR VE YABANCI DİLLE OLUR.

box levent :sayın çelik ve sayın erdoğan, beden eğitimi ders saatlerini artırmadan önce ortalarda sürünen beden eğitimi öğretmenlerinin atanma işini tamamlayın, bekleyen, yığılan beden eğitimi öğretmenlerini atayın sonra ders saatleri artsın!!!

box ümit buruş :ingilizce dersinin artması iyi olur hem ingilizceyi daha sık anlarım hemde ingilizce dersimi düzeltirim milli eğitim bakanımıza saygılarımla teşekkür ederim.

box :AYHAN BEY SİZ HAYATINIZDA HİÇ SPOR YAPMADINIZ GALİBA BENCE BİRAZ SPOR YAPIN VE TEKRAR "TEKNOLOJİ" KELİMESİNİ YAZIN BELKİ BU SEFER KAN DOLAŞIMI HIZLANIR;DOLAYISIYLA OKSİJEN TAŞIMA KAPASİTESİ ARTAR VE KELİMELERİ DÜZGÜN YAZARSINIZ.

box :bence beden eğitimi ders saati kesinlikle artmalı spor sayesinde ülkemizi çok daha iyi tanıtırız var mı daha iyi tanıtacağımız alan diğer bütün dersler tabi ki önemli ama bence en önemli ders beden eğitimi

box :avrupa da en önemli ders beden eğitimi ve ders saati 4 avrupa spor sayesinde ülkelerini çok iyi tanıtıyorlar bizde öyle yapmalıyız inanın birçok sporda biz daha iyiyiz gerekli destek yok ne yazık ki İDRİS DAĞAŞAR

box :BENCE BEDEN EĞİTİMİ VE İNGİLİZCEİYİ YÖNLÜDÜR

box kampana :ingilizcenin artması iyi olur. ben bu aralar yeminli sözlükü keşfettim. ordan çalışıyorum. hepimiz dil öğrenmeliyiz bence. yabancı arkadaşlarımız olmalı.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

18 milyon öğrenci karnelerini aldı 18 milyon öğrenci karnelerini aldı

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ergenlik döneminde çocukla iletişim önerileri Ergenlik döneminde çocukla iletişim önerileri

Bu gıdalar gözlerinizi koruyor Bu gıdalar gözlerinizi koruyor

Konut alırken nelere dikkat etmelisiniz? Konut alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Güncel Eğitim Haberleri