Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Okul tuvaletini öğrenciye temizletmeye soruşturma eğitim haberi

eğitim haberleriOkul tuvaletini öğrenciye temizletmeye soruşturma

3.jpg Muğla'nın Yatağan İlçesi'nde bir ilköğretim okulunda tuvaletlerin öğrencilere temizlettirildiği iddiaları, ortalığı karıştırdı. Çocuğunu ziyarete giden bir velinin çektiği görüntülerle ortaya çıkardığı skandalla ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlattı.
850 öğrencinin öğrenim gördüğü Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda çocuğu okuyan bir veli, oğlunun durumunu görüşmek için okula gittiğinde tuvaletin önünden geçerken gördükleri karşısında şaşkına döndü. Adı açıklanmayan veli, 8 yaşlarındaki bir çocuğun elinde paspas ve kovayla tuvaletleri temizlediğini görünce kameralı cep telefonuyla görüntüledi. Aynı veli, okulda özellikle 2 ve 3'üncü sınıf öğrencilerine sürekli sınıf ve tuvalet temizlettirildiğini, çöp kovalarının öğrencilere boşalttırıldığını öğrendi.
Okul yönetimi, fotoğrafı çeken veliyi bulabilmek için 2 ve 3'üncü sınıf öğrenci velilerini okula çağırdı. Durumdan bu şekilde haberdar olan diğer veliler de çocuklarına tuvalet temizletilmesine tepkilerini dile getirdi.
Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda öğrencilerin tuvalet temizlemesini görüntüleyen veli, olayı şöyle anlattı:
"Önce yanlışlık olabileceğini düşünerek öğrenciye ne yaptığını sordum. Öğrenci her hafta pazartesi günleri sınıfı ve tuvaletleri toplu halde temizlediklerini, öğretmeninin kendisine tuvalet temizleme görevi verdiğini söyledi. Şoke oldum. Öğretmen ve yöneticilerin bu durumu bilmemesi mümkün değil. Kimse inkar etmeye kalkmasın. Bu eğitimde yaşanan bir rezalet. Çocuklarımızı okula tuvalet temizlemeye göndermiyoruz. Ülkeye yararlı bireyler olmaları için gerekli ve yeterli eğitimi almalarını istiyoruz.'

OKUL AİLE BİRLİĞİ DE TEPKİLİ

Okul Aile Birliği Başkanı eczacı Sabahat Totoş birçok velinin gerçeği öğrenmek üzere okula gittiğini ve duruma tepki gösterdiğini belirterek şunları söyledi:
"Benim çocuğum da o okulda öğrenci. Ne benim çocuğuma, ne de başka bir çocuğa tuvalet temizlettirebilirler. Mutlaka tuvalet temizlenecekse ve hizmetliler yeterli değilse öğretmen ve yöneticiler temizlesin. Olayın bir komplo olup olmadığını anlamak için biz de araştırma başlattık. Görüştüğüm sınıf öğretmeni sınıfı temizleyen öğrencisini, tuvalete su almaya gönderdiğini, ancak tuvaleti temizletmediğini söyledi. Sınıf da temizlettiremezler. Olay doğruysa gereken mutlaka yapılacak. 21'inci Yüzyıl'da eğitimde bu olanları hoş karşılamak mümkün değil.'

GAZETECİLERE ÖFKE

Okul Müdürü Celalettin Acar ve Müdür Yardımcısı Hasan Ali Ortan ile bazı öğretmenler, olayı öğrenim okula gelen gazetecilere tepki gösterdi.
Gazetecilerin kameralarını almaya kalkışan Okul Müdür Yardımcısı Hasan Ali Ortan, "Artistlik yapmayın, burada film çevirmeyin. Kahraman mı olmak istiyorsunuz' dedi.
Okul Müdürü Celalattin Acar ise "Çocuk tuvalette temizlik yapıyorsa bu lokal bir durumdur, biz de bu durumu araştırıyoruz. Bu fotoğraf mizansen hazırlanıp çekilmiş olabilir. Ayrıca o fotoğrafı çeken suç işlemiştir' diyerek olayı görüntüleyen veliyi suçladı.

SORUŞTURMA AÇILDI

Milli Eğitim Şube Müdürü Şeref Batu ile birlikte okula gelen İlçe Milli Eğitim Müdürü Şennur Şahbudak Akdeniz, Müdür Acar ve öğretmenlerle yaklaşık bir saat kadar görüştü.
Akdeniz okul çıkışında gazetecilere olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığını belirterek "Öğrencilere tuvalette yaptırılan temizlikle ilgili olarak gerçeklerin ortaya çıkması için gerekli soruşturmayı başlattık. Ancak eğitim öğretimi çok zor şartlarda sürdürüyoruz. Bir aksaklık veya yanlışlık varsa bunu da ortaya çıkartacağız' dedi.

tag Okul tuvaletini öğrenciye temizletmeye soruşturma

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (8 yorum yazılmış)

box isminivermekistemynliseli :Her beden dersinde milletin çöpünü toplatıyo ... beden hocası. Okulda hizmetliler varken neden sebepsiz yere çöp topluyoruz amelemiyiz biz çöp atan kişiler toplasın ozaman her ders toplamak zorundamıyız bide para veriyo öğrenciler okula

box hasret :bugun oğlumu okuldan aldıgımda neyaptın dıye sordum ne dese öğretmen kitabımızı evde unuttuğumuz için bütün sınıfı temizlettiğini söylüyor yerdeki kırıntılara çöplere kadar toplatmış bunlar öğretmen olamazlar ya bu olay çorlu atatürk ilk öğretim okulu daha 2 sınıf çocuklara temizlik yaptırıyorlar.

box muharrem :eğitim bir milletin en yüksek mertebesine girer.Bundan dolayı kadro ilk başta okul hizmetine verilmektir bunun en başındada okul temiz olması ve sağlık için okulun temiz olması ve yavrularımızın iyi ve sağlıklı eğitim görmeleri için okul da çalışan bütün hizmetlilere kadro verilmeli ve okul hizmetlilerini daha çok çalışmalarına teşvik edilmelidir

box emreacar :bütün okullarda süpar salonu istiyorum

box ZERRİN ATAY :benim kızım ımkb ananolu meslek lisesinde okuyor bilndiği gibi meslek liseleri diğer okullara göre daha ilgisiz bir konumda diye düşünüyorum.kızım beni aradı cepten anne bize hiç temzilenmmeiş örümcekli bir sınıfı temizlettiriyor öğretmenimiz. ben korkuyorum dedi bende görüşücem dedim ve aradım okul yetkilisi sınıfı temizliyeekler okulda hizmatli yok dedi kızımmım temizlediğ oda gıda bölümü imiş kendisi bilgisayar bölümüne gitmektedir.ve çok üzüldüm ve yıkıldım okula biz anadolu bölümünü kazandı , verdik oysa kafaların değişmesi gerekli kızımın üstünde sınıfı ile ilgili önlük giyiyorlar.o önlük temizlik önlüğü değildir..zeten kat sayı yüzünden kendilerini diğer okullara göre vasıf görüyorlar.birde öğretmenlerinin basit düşüncesiz davranışlarına yoruldum artık okullara yardım yapıldığı gibi her okula temizlikçi kampanyasımı açmak gerekli ......en önemlisi temizliktirr

box suzan dere :okullarda çocukların WC temizlemesi elbette doğru değil. ancak temizleme işini öğretmen ve idarecilerin yapsın demek daha da ayıptır. okullara yeterli hizmetli verilmiyor. hatta hiç tahsis edilmiyor. hizmetli kadroları ilçe ve milli eğitim müdürlüklerine veriliyor. Okul Müdürü ne yapsın. öğretmen ne yapsın. bakanlık ilköğretim okullarında birkaç ton yakıttan başka ne kadar ödenek gönderiyor acaba? (hiç)

box hizmetli mehmet :selam Bu yoruma ben pess yani derim böyle bir haber yok aslında yalan uydurulmuş bir haber hizmetliler görevini gerektiği kadar yapğarlar.. 10.Yüzyilda kaldırılan KÖLELİk 21.yüzyilda HİZMETLi olarak değiştirilip önümüze sunulmaktadır..AB için bu yardımcı hizmetler hizmetli sistemi kaldırılmalıdır. 1.Hizmetli kadrosu kaldırılıp özel şirkete verilmeli 2.Hizmetliler okudugu okul gözetmeksizin bir üst memur olarak atamaları yapılmalıdır.. Devlet kendi kadrolu memuruna tuvaletleri temizletiyor memur demek devleti temsil etmektir Devleti temsil eden bir memur nasıl olur tuvaleti temizler çöpçülük yapar nasıl köle gibi çalışır.. bu olacak iş değil Sonra devlet memuru pis pis kokar diyorsunuz tabi kokar siz memurunuza tuvaleti temizletin çöpçülük yaptırın kalorifer yaktırın kıravatı ile takım elbisesi ile alsana memur AB bu sistemi asla kabul etmemektedir. Onca işsiz var Siz LİSE ve dengi diyorsunuz Orta okul ilk okul mezunu binlerce vatandaş insan değilmi onlar TC cumhuriyeti vatandaşı değilmi ? devletin kapilarını onlara kapatıyorsunuz Bu açıkça dengesizlik tir Bu AB ülkelerinde olmayan birşeydir. şimdi ne olacak AB bizi kabulmu edecek ? AB hiç bir zaman Kölelik kanunu olan bir ülkeyi asla kabul etmez!! Ben ilk okulmezunuyum bilgisayarda benle yarışacak adamı tanımıyorum ! Eger biriniz ben senle yarışacam derseniz buyurun yarışalım medya burda ben buluşllarımı getireyim sizde getirin

box Serkan :Tum velilere sunu soruyorum. okulda hizmetli yoksa ve okul aile birligi bu ise el atmiyorsa nasil bir cozum uretmek lazim. fikri olan varsa belirtirse sevinirim.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İyi bir anne baba olabilmek için... İyi bir anne baba olabilmek için...

Çikolatanın faydası mı,zararı mı çok? Çikolatanın faydası mı,zararı mı çok?

Sağlığınızı ve formunuzu korumanız için 10 altın öneri Sağlığınızı ve formunuzu korumanız için 10 altın öneri

Güncel Eğitim Haberleri