Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Okul tuvaletini öğrenciye temizletmeye soruşturma eğitim haberi

eğitim haberleriOkul tuvaletini öğrenciye temizletmeye soruşturma

3.jpg Muğla'nın Yatağan İlçesi'nde bir ilköğretim okulunda tuvaletlerin öğrencilere temizlettirildiği iddiaları, ortalığı karıştırdı. Çocuğunu ziyarete giden bir velinin çektiği görüntülerle ortaya çıkardığı skandalla ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlattı.
850 öğrencinin öğrenim gördüğü Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda çocuğu okuyan bir veli, oğlunun durumunu görüşmek için okula gittiğinde tuvaletin önünden geçerken gördükleri karşısında şaşkına döndü. Adı açıklanmayan veli, 8 yaşlarındaki bir çocuğun elinde paspas ve kovayla tuvaletleri temizlediğini görünce kameralı cep telefonuyla görüntüledi. Aynı veli, okulda özellikle 2 ve 3'üncü sınıf öğrencilerine sürekli sınıf ve tuvalet temizlettirildiğini, çöp kovalarının öğrencilere boşalttırıldığını öğrendi.
Okul yönetimi, fotoğrafı çeken veliyi bulabilmek için 2 ve 3'üncü sınıf öğrenci velilerini okula çağırdı. Durumdan bu şekilde haberdar olan diğer veliler de çocuklarına tuvalet temizletilmesine tepkilerini dile getirdi.
Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda öğrencilerin tuvalet temizlemesini görüntüleyen veli, olayı şöyle anlattı:
"Önce yanlışlık olabileceğini düşünerek öğrenciye ne yaptığını sordum. Öğrenci her hafta pazartesi günleri sınıfı ve tuvaletleri toplu halde temizlediklerini, öğretmeninin kendisine tuvalet temizleme görevi verdiğini söyledi. Şoke oldum. Öğretmen ve yöneticilerin bu durumu bilmemesi mümkün değil. Kimse inkar etmeye kalkmasın. Bu eğitimde yaşanan bir rezalet. Çocuklarımızı okula tuvalet temizlemeye göndermiyoruz. Ülkeye yararlı bireyler olmaları için gerekli ve yeterli eğitimi almalarını istiyoruz.'

OKUL AİLE BİRLİĞİ DE TEPKİLİ

Okul Aile Birliği Başkanı eczacı Sabahat Totoş birçok velinin gerçeği öğrenmek üzere okula gittiğini ve duruma tepki gösterdiğini belirterek şunları söyledi:
"Benim çocuğum da o okulda öğrenci. Ne benim çocuğuma, ne de başka bir çocuğa tuvalet temizlettirebilirler. Mutlaka tuvalet temizlenecekse ve hizmetliler yeterli değilse öğretmen ve yöneticiler temizlesin. Olayın bir komplo olup olmadığını anlamak için biz de araştırma başlattık. Görüştüğüm sınıf öğretmeni sınıfı temizleyen öğrencisini, tuvalete su almaya gönderdiğini, ancak tuvaleti temizletmediğini söyledi. Sınıf da temizlettiremezler. Olay doğruysa gereken mutlaka yapılacak. 21'inci Yüzyıl'da eğitimde bu olanları hoş karşılamak mümkün değil.'

GAZETECİLERE ÖFKE

Okul Müdürü Celalettin Acar ve Müdür Yardımcısı Hasan Ali Ortan ile bazı öğretmenler, olayı öğrenim okula gelen gazetecilere tepki gösterdi.
Gazetecilerin kameralarını almaya kalkışan Okul Müdür Yardımcısı Hasan Ali Ortan, "Artistlik yapmayın, burada film çevirmeyin. Kahraman mı olmak istiyorsunuz' dedi.
Okul Müdürü Celalattin Acar ise "Çocuk tuvalette temizlik yapıyorsa bu lokal bir durumdur, biz de bu durumu araştırıyoruz. Bu fotoğraf mizansen hazırlanıp çekilmiş olabilir. Ayrıca o fotoğrafı çeken suç işlemiştir' diyerek olayı görüntüleyen veliyi suçladı.

SORUŞTURMA AÇILDI

Milli Eğitim Şube Müdürü Şeref Batu ile birlikte okula gelen İlçe Milli Eğitim Müdürü Şennur Şahbudak Akdeniz, Müdür Acar ve öğretmenlerle yaklaşık bir saat kadar görüştü.
Akdeniz okul çıkışında gazetecilere olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığını belirterek "Öğrencilere tuvalette yaptırılan temizlikle ilgili olarak gerçeklerin ortaya çıkması için gerekli soruşturmayı başlattık. Ancak eğitim öğretimi çok zor şartlarda sürdürüyoruz. Bir aksaklık veya yanlışlık varsa bunu da ortaya çıkartacağız' dedi.

tag Okul tuvaletini öğrenciye temizletmeye soruşturma

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Akıllı temizlik için pratik bilgiler Akıllı temizlik için pratik bilgiler

Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu

Hafızayı sürekli diri tutmanın yolları Hafızayı sürekli diri tutmanın yolları

Güncel Eğitim Haberleri