Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğrenci başarısı için veli-öğretmen ilişkisi önemli eğitim haberi

eğitim haberleriÖğrenci başarısı için veli-öğretmen ilişkisi önemli

ogretmen.jpg Ankara Üniversitesi Eğitim bilimleri Fakültesi Eğitimde Psikolojik Hizmetler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak, Eğitime Bakış dergisinde "Öğretmen Veli Görüşmeleri" başlıklı makalesinde, öğrencilerin başarısında veli-öğretmen ilişkisinin önemine değindi. Yeşilyaprak, eğitim sürecindeki olumsuz etkenleri kontrol altına almak için öğrencinin velisi ile öğretmenin "işbirliği" yapması gerektiğini ifade etti.

Öğretmenlerin velilerle görüşmesinde, velilerin ya çocuğu ya öğretmeni ya da başkalarını suçlama eğilimlerinin olduğunu söyleyen Yeşilyaprak, öğretmenin yaklaşımlarıyla bu yanlış tutumların giderilebileceğini belirtti.

Yeşilyaprak şunları kaydetti:

"Öğretmen veliye, okulun ve ailenin amacının ortak olduğunu, çocuğun gelişimine ve uyumuna yardımcı olabilmek için işbirliği yapma isteğini ve beklentisini baştan ortaya koyarsa işler kolaylaşır. Öğretmenin bu tutumunu gören veli, sonraki görüşmelere daha istekle gelir, kaygılanmaz ve öğretmenin söylediklerini daha kolay benimser. Veli görüşmelerinde de öğretmen daha önce, görüşmenin yapılması ile ilgili açıklanan hususlara dikkat etmelidir."

Anne-babaların çocukları hakkında iyi şeyler duymak istediğini bildiren Prof. Dr. Yeşilyaprak, öğretmenlere, velilerle görüştüğü sırada, çocuklarıyla ilgilendiklerini göstermelerini ve görüşmeye, öğrenci hakkında iyi haberlerle başlamalarını tavsiye etti. Öğretmenle veli arasında çıkabilecek olası uyuşmazlıkların, anne-babanın, öğretmenin çocuklarının iyiliği için çalıştığını kabul etmesiyle çözülebileceğini belirten Yeşilyaprak, öğrencinin okulda yaptığı işleri ara sıra eve götürmesine izin verilerek anne-babanın mutlu edilebileceğini dile getirdi.

Yeşilyaprak, anne-babaların okul yıllarına ait anılarının okula karşı tutumlarını etkileyeceğini ve velilerin okula geldiklerinde daima güler yüzle karşılanması gerektiğini söyledi.

VELİ TOPLANTILARI ÖNEMLİ

Veli toplantılarının hali hazırda rehberlik anlayışına ters uygulandığını kaydeden Yeşilyaprak, bu görüşmelere giderken velilerin gerildiğini ve sıkıldığını belirtti.

Yeşilyaprak, velilerin çocuklarının sınıfında toplanarak, öğrencilerin isimlerinin sırayla okunması ile "suçla yargılandığını" bildirerek bu uygulamanın iletişimde sağlıksız ve akışı kesen bir uygulama olduğunu kaydetti.

Yeşilyaprak, veli toplantılarının ayakta ve çay ikramıyla birlikte yapılarak velinin rahatlayabileceğini ve sırayla öğretmenin yanına gelerek çocuğu hakkında bilgi alabileceğini ifade etti. Yeşilyaprak şunları söyledi:

"Böylece çocuğu hakkındaki durumu bir mahkeme salonu gibi, herkesin huzurunda değil, sadece kendisi öğrenmiş olur. Bu yaklaşım velilerin rahatlamalarının sağlayabileceği gibi birbirleriyle etkileşimlerine fırsat verir, okula karşı yapıcı önelireni, işbirliğinin gelişmesi için uygun bir ortam yaratır. Bu çay-pasta ikramının ayakta ve velilerin haraketli bir durumda, etkileşimlerini sağlayacak bir şekilde olması tercih edilir. Düzenlemede velilerin görüş ve katkıları alınabilir."

ANKA

tag Öğrenci başarısı için veli-öğretmen ilişkisi önemli

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box Muhammed Ersin :ya tamam not verecez ama naerden hangi siteden bi onuda söleseler çok menun olacağım.

box :Bu uygulama ancak bilinçli kültür düzeyi yüksek veliler için yapılabilir. veli yetişkin iki insan gibi konuşmasını bilmiyorsa hangi anlayıştan söz ediyorsunuz.

box ayşe :bellli yaşı geçmiş 50 merdiven dayamış bir bayan öğretmen biz gelecek yetiştiriyoruz bu yaş düzenlemesini yapan yetkililere sesleniyorumne verebiir bilgi çağındayız teknoloji durma değişiyor nesil de değişiyor bazı meslek yaş düzenlemellerinde hassasiyet lütfen

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bu gıdalar kanserden korunmanıza yardımcı! Bu gıdalar kanserden korunmanıza yardımcı!

Diyet Ve Gazlı İçeceklerde Depresyon Riskine Dikkat ! Diyet Ve Gazlı İçeceklerde Depresyon Riskine Dikkat !

Stresinizi azaltmak için bunları tüketin Stresinizi azaltmak için bunları tüketin

Güncel Eğitim Haberleri