Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

ÖSS öncesi velilere tavsiye eğitim haberi

eğitim haberleriÖSS öncesi velilere tavsiye

ookul.jpg Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ile birlikte başlattığı "Sağlıklı Yaşam Seminerleri" kapsamında, velilere "Sınav Kaygısı" anlatıldı.

Öğrencinin kapasitesinden fazla şey beklemenin baskı oluşturacağını belirten Dr. Nursu Çakın Memik, velilerin baskısının çocuklarda psikolojik sorun meydana getirdiğini söyledi.

Yaklaşan sınav öncesi, sınav kaygısı Kocaeli'de bilimsel olarak masaya yatırıldı. Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nursu Çakın Memik tarafından verilen seminere veliler büyük ilgi gösterdi.

Dr. Memik, yüksek beklenti düzeyi, başarısız olma endişesi, büyüklerin öğrenciden fazla beklentisi gibi nedenlerden çocukları duygusal yükün altına soktuğunu anlattı.

Hafif düzeyde kaygının dikkati artırdığını dile getiren Dr. Memik, "Hiç kaygısı olmayanda, zaten çalışma ve dikkat etme isteği de olmuyor. Kaygı bulaşıcı bir hastalık gibidir. İnsan arkadaşı ile konuşarak bile onun kaygısını kendisine bulaştırabilir." dedi.

Fazla kaygının insan üzerinde panik oluşturduğunu, böyle bir duygunun tehlikeli olduğunu anlatan Dr. Nursu Çakın Memik, bu tür kaygının başarıyı engelliyeceğini ifade etti. Kaygının yorgunluk, titreme, uykusuzluk, ateş basması, çarpıntı, dişlerin sıkılması, ishal, kabızlık, yüz kızarması gibi belirtileri bulunduğunu belirten Memik, "Bu tür insanlar sinirli, gergin, karamsal ve yalnızlık hisseder. Dimağında panik yaptığı için bildiklerini unutur. Bunu önlemek için gevşeme egzersizleri, düzenli nefes alıp verme, yürüyüş, hafif egzersizler yapılmalı." şeklinde konuştu.

Doğru beslenme ve iyi uykunun kaygıyı azaltmadaki önemini anlatan Dr. Nursu Çakın Memik öğrencilere ve velilere şu nasihatlerde bulundu; "Kafein kaygıyı artırıyor. Öğrenci sınavı kazanmalıyım yerine, sınavı kazanmak istiyorum demeli. Sınav öncesi arkadaşlarıyla olumsuz konularda konuşmamalı. Anne ve babalar kendilerini kontrol etmeli. Çocuklarının gerçek potansiyelini bilmeli ve gereksiz baskılar yapmamalı. Çocuğu başkaları ile kıyaslayıp, baskı unsuru oluşturmamalı. Bunlar dikkat dağıtıcı, kaygıyı artırıcı şeylerdir. Sınav sonrası ne olursa olsun çocukların başarısı ödüllendirilmeli."

haberaktuel

tag ÖSS öncesi velilere tavsiye

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı

Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Sonbaharda bunları yaparak yenilenin Sonbaharda bunları yaparak yenilenin

Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri

Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor

Güncel Eğitim Haberleri