Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

İbadet özgürlüğünü kullanmak suç oldu eğitim haberi

eğitim haberleriİbadet özgürlüğünü kullanmak suç oldu

mescit.jpg Aydın Doğan medyasına bağlı Hürriyet, Milliyet, Posta ve Radikal gazeteleri, bir annenin namaz kılmaya başlayan kızı dolasıyla okuldan intikam alan görüntülerini manşete taşıdı.

Bugün tüm Aydın Doğan medyasında şu başlıklar yer alıyor: Gizli Mescid... Zorla Namaz.... Toplu namaz...

"Gizli", "toplu" gibi yönlendirmeye açık kelimelerle toplumun büyük kesimlerinin dahi karşı çıkamayacağı namaz unsurunu suç gibi gösteren bir medya ancak Türkiye'de görelebilir.

Bir annenin, kızının namaz kılmasından rahatsızlık duyması veya kızının ilahi dinleme başlamasından rahatsızlık duyması normal olabilir. Ancak annenin bu rahatsızlığın faturasını okula, öğretmenlere, idaricilere fatura eden hafiye haber araştırmacılığı, medyaya bu şekilde manşet olmamalıdır.

Yeri geldiğinde ülkenin yüzde 99'unun müslüman olduğundan dem vurulan ve misyonerlik faaliyetlerinin ne derece kötü olduğundan dem vuran medya mensuplarının, bu toprakların ana unsuru olan müslümanlık kodlarını bu derece aşağılaması ve suç unsuru gibi göstermesi, her daim, medyanın kime hizmet ettiği sorusunu akla getirecektir.

Liseli öğrencilerin namaz kılma taleplerinin karşılanması amacıyla, okulun deposunun (en kirli ve en kuytu) tahsil edildiği müslüman bir memleket acaba var mıdır?

Okul yöneticilerinin bu kadar sindirildiği ve namaz talepleri için açıktan bir mekanın değilde gizli depoların tahsis edilmek zorunda bırakıldığı müslüman bir memleket acaba var mıdır?

Bu haberleri hazırlayan ve manşete çekenlerin "İbadet özgürlüğünden" acaba hiç haberleri var mıdır?

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Bağcılar'daki bir lisede eğitim gören bazı öğrencilerin okulun bodrum katında yer alan bir odada namaz kıldıklarına ilişkin haberlerin basında yer alması üzerine 2 müfettişin görevlendirildiğini söyledi.

Müfettişlerin okuldaki incelemelere devam ettiklerini belirten Özer, "İddia edilen hususların doğru olup olmadığını müfettişler kanalıyla incelemeye aldık" dedi.

Özer, okulda bir mescidin olmadığını, böyle bir talebin de bulunmadığını ifade ederek, "Bir odaya toplu olarak gitmişler. Din ve vicdan özgürlüğüyle ilgili bir durum. İbadet yapacak olan kişi ibadetini yapar, ama ibadet yapılan yer temiz olmalıdır. Yanlış bir uygulama değil, ama artık o araştırma neticesinde ortaya çıkar" dedi.


haber10

tag İbadet özgürlüğünü kullanmak suç oldu

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Süt ürünleri nasıl saklanmalı? Süt ürünleri nasıl saklanmalı?

Bağırsak tembelliğine çözüm 8 tavsiye! Bağırsak tembelliğine çözüm 8 tavsiye!

Sabancıdan başarı için altın tavsiyeler Sabancıdan başarı için altın tavsiyeler

Güncel Eğitim Haberleri