Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Çocuğunu okula göndermeyen veliye para cezası eğitim haberi

eğitim haberleriÇocuğunu okula göndermeyen veliye para cezası

lira.jpg Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, bu yıl eğitim-öğretim döneminde 155 gün devamsızlığı bulunan bir öğrencinin velisine, sürekli uyarı yazısı yazılmasına rağmen çocuğunu okula göndermediği gerekçesiyle bin 550 YTL ceza tahakkuk ettirildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Turgut Reis İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Aysel Y'nin (14), 2006-2007 eğitim-öğretim döneminde sürekli devamsızlık yapması üzerine, velisinin yazılı ve sözlü olarak uyarıldığını söyledi.

Bugüne kadar uyarılara dikkate almayan ve çocuğunun okula gitmek istemediğini beyan eden anneye para cezası uygulanacağının bildirildiğini ifade eden Akpınar, son olarak da İlköğretim Kanunları Yönetmeliği'ndeki ''öğrencinin okula devam etmediği her gün için 10 YTL ceza uygulanacağı''na ilişkin maddenin yer aldığı uyarı yazısı gönderdiklerini belirtti. Veliye gönderilen yazıda, para cezasına rağmen çocuğun okula devam etmemesi durumunda 300 bin YTL, daha sonraki aşamada ise hapis cezası uygulanacağına dikkat çekildiğini belirten Akpınar, tüm uyarılara rağmen çocuğunu okula göndermeyen anne Hatice Y'ye bin 550 YTL ceza tahakkuk ettirildiğini kaydetti.

Öğrencinin velisi Hatice Y. ise kendisine tebliğ edilen cezayı ödeyecek durumda olmadığını belirterek, böyle bir durumda para cezası uygulandığını bilmediğini savundu. Kızını her gün kıyafetlerini giydirerek okula gönderdiğini ve kızının akşam eve döndüğünü söyleyen Hatice Y, şöyle konuştu: ''Okuldan ara sıra kaçtığını duydum. Gitmesi için çok mücadele ettim, demek ki başarılı olamamışım. Böyle bir cezanın gelmesi beni şok etti. Bunu ödeyecek imkanım yok. Çocuklarımın babası ile imam nikahıyla birlikte yaşıyoruz. O da çalışmıyor, aylarca da eve uğramaz. Yakınlarım ve komşuların yardımıyla geçiniyoruz. Bu cezayı nasıl ödeyeyim?''

aa

tag Çocuğunu okula göndermeyen veliye para cezası

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

En sağlıklı kabuklu yemiş hangisidir? En sağlıklı kabuklu yemiş hangisidir?

Öğrencilere doğru ders çalışma önerileri Öğrencilere doğru ders çalışma önerileri

İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu

Güncel Eğitim Haberleri