Eğitim Sitesi

Çocuğunu okula göndermeyen veliye para cezası eğitim haberi

eğitim haberleriÇocuğunu okula göndermeyen veliye para cezası

lira.jpg Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, bu yıl eğitim-öğretim döneminde 155 gün devamsızlığı bulunan bir öğrencinin velisine, sürekli uyarı yazısı yazılmasına rağmen çocuğunu okula göndermediği gerekçesiyle bin 550 YTL ceza tahakkuk ettirildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Turgut Reis İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Aysel Y'nin (14), 2006-2007 eğitim-öğretim döneminde sürekli devamsızlık yapması üzerine, velisinin yazılı ve sözlü olarak uyarıldığını söyledi.

Bugüne kadar uyarılara dikkate almayan ve çocuğunun okula gitmek istemediğini beyan eden anneye para cezası uygulanacağının bildirildiğini ifade eden Akpınar, son olarak da İlköğretim Kanunları Yönetmeliği'ndeki ''öğrencinin okula devam etmediği her gün için 10 YTL ceza uygulanacağı''na ilişkin maddenin yer aldığı uyarı yazısı gönderdiklerini belirtti. Veliye gönderilen yazıda, para cezasına rağmen çocuğun okula devam etmemesi durumunda 300 bin YTL, daha sonraki aşamada ise hapis cezası uygulanacağına dikkat çekildiğini belirten Akpınar, tüm uyarılara rağmen çocuğunu okula göndermeyen anne Hatice Y'ye bin 550 YTL ceza tahakkuk ettirildiğini kaydetti.

Öğrencinin velisi Hatice Y. ise kendisine tebliğ edilen cezayı ödeyecek durumda olmadığını belirterek, böyle bir durumda para cezası uygulandığını bilmediğini savundu. Kızını her gün kıyafetlerini giydirerek okula gönderdiğini ve kızının akşam eve döndüğünü söyleyen Hatice Y, şöyle konuştu: ''Okuldan ara sıra kaçtığını duydum. Gitmesi için çok mücadele ettim, demek ki başarılı olamamışım. Böyle bir cezanın gelmesi beni şok etti. Bunu ödeyecek imkanım yok. Çocuklarımın babası ile imam nikahıyla birlikte yaşıyoruz. O da çalışmıyor, aylarca da eve uğramaz. Yakınlarım ve komşuların yardımıyla geçiniyoruz. Bu cezayı nasıl ödeyeyim?''

aa

tag Çocuğunu okula göndermeyen veliye para cezası

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box segom :Babam beni okula göndermiyor ama şikayet edicem 16 yaşındayım her insan gibi okula gitmek benim Hakkımda neymiş Aşiret kızıymışım okula gidemezmişim bırakın km MK bu geri kalmışlığı

box elanur : bence çok iyi bir seçim para cezasının dahada pahalı olmasını istiyorum

box harun :ödeme kardeşim bende gondermıcem okul cocuga ne verıyor hangı dogru bılgıyı verıyo. ogrettıklerı hep yalan.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Memura yapılacak zam belli oldu Memura yapılacak zam belli oldu

Bakan Yılmaz'dan yeni müfredat açıklaması Bakan Yılmaz'dan yeni müfredat açıklaması

TEOG nakil sonuçları açıklandı TEOG nakil sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bu yaz bol sebze ve meyve tüketin Bu yaz bol sebze ve meyve tüketin

Çocuklara nasıl sebze yedirirsiniz? Çocuklara nasıl sebze yedirirsiniz?

Diyet Ve Gazlı İçeceklerde Depresyon Riskine Dikkat ! Diyet Ve Gazlı İçeceklerde Depresyon Riskine Dikkat !

Güncel Eğitim Haberleri