Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

E-Kayıtlar 1 Haziran'da Başlıyor eğitim haberi

eğitim haberleriE-Kayıtlar 1 Haziran'da Başlıyor

1.jpg Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ''e-kayıt'' konulu bir genelge yayınladı.
Çelik, genelgede, 2006-2007 öğretim yılı kayıt döneminde 5 ilde (Adana, Ankara, Eskişehir, İstanbul, İzmir) pilot uygulaması yapılan e-Kayıt sisteminin, 2007-2008 öğretim yılında e-Okul sistemi içerisinde ülke genelinde uygulanmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

2006-2007 öğretim yılı II. döneminde ilköğretim okullarında e-okul uygulaması ile okul ve öğrenci bilgilerinin detaylı bir şekilde elektronik ortamda tutulmakta olduğunu hatırlatan Çelik, uygulamadan sonra okula kayıt ve nakil işlemlerinin e-Okul üzerinden yapılmakta olduğunu kaydetti.

Çelik, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince ''Öğrenci Yerleştirme Komisyonu''nun mayıs ayı içerisinde kurulacağını ve öğrencilerin oturdukları yere en yakın okula yerleştirilmeleri için kayıt alanlarını belirledikten sonra ilgili okul müdürlüklerine duyurusunu yapacaklarını belirterek, bu planlamanın, 6. sınıfı bulunmayan okulların 5. sınıfını bitiren öğrencilerin hangi okula gideceğini de kapsayacağını ifade etti.

6, 7 ve 8. sınıfı bulunmayan okullarda 5. sınıfı bitiren öğrencilerin isim listesinin 5. sınıfı bitirdiği okulun müdür ve yetkili öğretmeni tarafından 6. sınıfı planlanan okula bildirileceğini kaydeden Çelik, planlanan okulun isim listesini aldıktan sonra nakil için gerekli olan işlemi yapacağını bildirdi.

-KAYITLAR, 1 HAZİRANDA-

Yeni kayıtların, 1 Haziran 2007 tarihinden itibaren öğrenci velisi tarafından doğrudan okul müdürlüğüne müracaat edilerek yapılacağını belirten Çelik, ''Öğrenci Yerleştirme Komisyonu'' kararı doğrultusunda, e-Okul sisteminde aday kayıt bölümüne geçici kayıtların yapılacağını bildirdi.

Genelgeye göre, şehit, malul ve muharip gazi çocuklarının talepleri halinde istedikleri okula kayıtları yapılacak.

Okulun kontenjanının dolmaması halinde, kardeşlerin aynı okulda birleştirilmesi, ana sınıfını okuduğu okula devam edebilmesi, çalışan anne ve babanın iş yerlerinin bulunduğu alanın dahil edildiği okula kayıt yaptırma talepleri değerlendirilecek.

Çelik, ayrıca, ''Milli Eğitim Bakanlığı Okul Aile Birliği Yönetmeliği'nin, 'Öğrenci velileri hiçbir surette bağış yapmaya zorlanamaz.' hükmü gereği velilerden kayıt sırasında hiçbir şekilde zorla bağış alınmaması konusunda da uyarıda bulundu.

tag E-Kayıtlar 1 Haziran'da Başlıyor

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (5 yorum yazılmış)

box kartal5252 :kayıt dediniz yapamıyoruz bu nasıl iş anlayamadım

box deniz taşdemir :ya güzelde bazıları buldu.bazıları bulamadı. bulamayanlar gitmeyecek mi? nasıl iş.

box 1 öğrenci :ben çevremdeki okulu beğenmiyorum başka 1 okula gitmek istiyorum ama gidemiyorum geleceğim maffoluyor...

box mustafa şenkal :okula sıra benmi alıcam veli oarak

box mustafa şenkal :benim sorunum okulun müdürüyle neden fazla öğrenci alıyor okula çocuklar 3erli sıralarda oturtuluyor veli şikayet edince git marangoza sıra yaptır deniyor ben mi sıra yaptırmalıyım yoksa müdür mü okulu ağzına kadar doldurmamalı hangisi benim bunları şikayet etmem lazım ama çocuğum rahat okusun istiyorum ama şartlar bana sıramı yapmam lam diyo çocuğum rahat edicek seo sırayı marangoza yaptırırım utanan müdür olur mu hiç sanmıyorum.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

18 milyon öğrenci karnelerini aldı 18 milyon öğrenci karnelerini aldı

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Müzik dinlemenin iyileştirici etkileri Müzik dinlemenin iyileştirici etkileri

Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı yaşamalı Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı yaşamalı

Ağız Kokusu Nasıl Engellenir? Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?

Güncel Eğitim Haberleri