Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Okulların erken tatil edilmesi gündemde eğitim haberi

eğitim haberleriOkulların erken tatil edilmesi gündemde

okul.jpg Küresel ısınma gerekçe gösterilip okulların kapanış tarihinin öne alınması için Milli Eğitim Bakanlığı'na yoğun baskı var. Bakanlık bu konuda ne düşünüyor?
Okulların kapanış tarihinin erkene çekilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı'na yoğun başvurular şimdiden başladı. "Küresel ısınma"yı gerekçe gösteren ve tatilin öne çekilmesi için çaba gösterenler, Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nın (OKS) yapılmasıyla birlikte okulların da tatile girmesini istiyor.

Okulların erken tatile girmesi konusunda velilerden okul müdürlüklerine, ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerine de başvurular oluyor. Büyük kentlerde ki su sıkıntısı da "erken tatil" için gerekçe gösteriliyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin kravat takması, gömlek giymesi zorunluluğunu kaldırdı. Kıyafet serbestine kavuşan öğrenciler, okula tişörtlü olarak da gidebiliyor.

BAKANLIK ŞİMDİLİK "OLMAZ" DİYOR

10 haziran'da OKS sınavları, 17 Haziran'da ise Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) gerçekleştirilecek. İlköğretim ve Ortaöğretimde ikinci yarıyıl 19 Haziran'da son buluyor. "hurriyet.com.tr"ye başvuran veliler de, OKS ve ÖSS'ye katılacak öğrencilerin rapor alıp okula gelmediklerini ve onlar için öğretim yılının fiilen bittiğini söylediler.

İlk ve ortaöğretimde tatilin 19 Haziran yerine 9-10 gün daha geriye çekilebileceğini dilekçelerinde isteyenler, hava sıcaklığını, susuzluğu, tatili gerekçe gösteriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ise "erken tatil" isteklerine sıcak bakmıyor. Bakanlık yetkilileri "hurriyet.com.tr"ye yaptığı açıklamada "Okulların erken kapatılması yolunda istekler var. Ancak, buna sıcak bakmadığımız gibi ders programlarının da planlandığı gibi zamanında tamamlanmasını arzu ediyoruz. Ayrıca mevzuatta öğrencinin okulda geçireceği gün sayısının 180 günden az olmaması hükmü yer alıyor. Bunun altına inilmemesini öngörüyoruz. Bunu deldirmemeye de kararlıyız" dediler.

HÜRRİYET

tag Okulların erken tatil edilmesi gündemde

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Süt ürünleri nasıl saklanmalı? Süt ürünleri nasıl saklanmalı?

Kredi kartı kullanıyorsanız bunları bilmelisiniz Kredi kartı kullanıyorsanız bunları bilmelisiniz

Radyasyonun en çok olduğu sebzeler Radyasyonun en çok olduğu sebzeler

Güncel Eğitim Haberleri