Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Dershanelere ilgi daha da artacak eğitim haberi

eğitim haberleriDershanelere ilgi daha da artacak

bekirt.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, kısa adı OKS olan Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nın 2009'dan itibaren kaldırılması ile ilgili olarak kamuoyunun kafasını karıştırdı, yanlış bilgilendirdi. MEB tarafından yapılan ateşli açıklamalarda, bunun bir "devrim" olduğu, öğrencilerin sınav stresinden artık uzak kalacağı bilgisi yayıldı. Eğitim öğretimle fazla ilgilenmeyenler de bunu böyle algıladılar ve anladılar.

Oysa durum hiç de MEB'in yaymaya çalıştığı bilgiler doğrultusunda olmayacak. Tam tersine OKS sisteminde ilköğretimi bitiren öğrenciler, iyi liselere girebilmek için bir defa sınava giriyorlardı. Ama yeni düzende, tam 3 kere sınava girecekler. 3 kere sınav stresi yaşayacaklar.

Yeni düzende ilköğretim öğrencileri 6, 7 ve 8.sınıflarda Seviye Belirleme Sınav'larına (SBS) girip iyi puan almaya çalışacaklar. 6.sınıf sonunda girdikleri SBS'deki başarılarının yüzde 25'i, 7.sınıfta yüzde 35'i ve 8.sınıfta da yüzde 40'ı eklenip genel başarıları bulunacak. Sizce böyle bir sistemde sınav sayısı azalıyor mu, artıyor mu? Herhalde sınav sayısının azaldığını kimse söyleyemez.

Üstelik sınav sayısının artmasında işin bir de mali boyutu var. Eğitimcilerin yorumuna göre, veliler artık dershanelere daha fazla para ödeyecekler.

Fatih'te faaliyet gösteren Orijinal Dershanesi Müdürü Orhan Şahin bakın bu konuda neler diyor.

TABELALAR DEĞİŞECEK

"Hiç kimse kalkıp, OKS kalktı, yerine SBS getirildi, bundan böyle dershanelere artık ihtiyaç olmayacak hükmünde bulunmasın. Bu doğru bir yaklaşım olmaz. Tam aksine dershanelere olan ilgi daha da artacak. Dershaneler sadece OKS yazan tabelalarını değiştirecekler. Yeni tabelalarını SBS şeklinde asacaklar."

Eğitimcilere katılmamak mümkün değil. Bence de OKS dershanelerine olan ilgi, 2009'dan itibaren SBS dershanelerine yönelecek. Yeni düzenin öğrenciye katkısı da olacak elbette. Öğrenciler artık 8 yıllık emeklerini 2 saatlik bir OKS'de değil, 3 yıla yayılmış olan SBS'lerde değerlendirecek.

tag Dershanelere ilgi daha da artacak

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kalitesiz güneş gözlüklerinden uzak durun Kalitesiz güneş gözlüklerinden uzak durun

İdeal kilo hesaplama formülü İdeal kilo hesaplama formülü

İnsan vücudu, mucizelerle dolu bir makinedir İnsan vücudu, mucizelerle dolu bir makinedir

Güncel Eğitim Haberleri