Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Alan sınavının yürütmesi durduruldu eğitim haberi

eğitim haberleriAlan sınavının yürütmesi durduruldu

danistay.jpg Danıştay, öğretmen adaylarının ÖSYM tarafından yapılan KPSS dışında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından "alan sınavı" yapılmasını düzenleyen, "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair" yönetmeliğin yürütmesini durdurdu.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, yazılı açıklamasında yürütmeyi durdurma kararının öğretmen adaylarını sevindirdiğini belirterek, yönetmeliğin iptal edilmesi gerektiğini kaydetti. 165 bin öğretmen açığı bulunduğunu belirten Dinçer, KPSS sınavına ek olarak "alan sınavı" uygulamasının getirilmeye çalışılmasının eğitim camiasında şaşkınlık yarattığını ifade etti. Dinçer, "Henüz ilk sınava alışamadan ikinci sınavın şokuyla yüz binlerce öğretmen adayının hayalleri yıkılmıştır" dedi.

Dinçer şunları söyledi :

"Öğretmen yetiştiren kurumlardan başlayarak, üniversiteler ve Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki koordinasyon kopukluklarını düzeltmek yerine, sınavlara dayalı bir istihdam politikasının benimsenmesi sağlıklı değildir. Bu açıdan bakıldığında, öğretmen adaylarının mağdur olmaması için yürütmesi durdurulan alan sınavı iptal edilmeli, öğretmen istihdamında sınav uygulamasından derhal vazgeçilmelidir."

ANKA

tag Alan sınavının yürütmesi durduruldu

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (4 yorum yazılmış)

box Bora :Hanginiz hangi bölümü okudunuz bilemem ama ben İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Yüksek lisansımı da yaptım ekstra formasyonumu da yüksek puanlarla bitirdim. Lakin ben Shakespeare üzerine uzmanken, gramerde kolay kolay üzerime adam tanımazken (bunu devletin YDS sonucu söylüyor) neden az bir kredi ve zaman diliminde aldığım DİLBİLİM, DİL EDİNİM, DİL FELSEFESİ VE YAKLAŞIMLARI soruları çözmeliyim??? Ben bunları çözersem öğrencilerim de mi bunları duyacak benden? Ben öğretmenliğimi çok iyi üniversiteleri yırtıp, geçip, mezun oluken zaten kanıtladım. Eğitim Bilimlerini hem formasyon, hem yüksek lisans hem de kendi çalışmalarım ve sınav sonuçlarımla da kanıtladım. Bana İngilizce"nin ben hariç hiç kimseye yaramayacak dallarını sorup, beni test ederek hem kendinizi gülünç duruma düşürüyorsunuz hem de beni, bizleri aşağılıyorsunuz. Ne kadar mesnetsiz, plansız, fütursuz bir sistem geldiği ortadadır. Burada işkembe-i kübradan "vay arkadaş gereklidir, filandır falandır" diyenlere söylüyorum. Bu sene sınıf öğretmenlerine getirilen alanda ne alanlardan sorular ve genel konu dağılımları var haberiniz var mı? Peki alan olmayan diğer branş arkadaşlarımız ne olacak? Antidemokrat başbakanınızın yolundan gittiğiniz ne kadar da belli. Eğer eşitlikse savunduğunuz "herkes" için olmalı. Bilgiyi ölçen sınavlar değildir. Sahiden söylediğiniz gibi iyi "öğretmen" adaylarıysanız bunu zaten öğretim hayatınızda benimsemiş, en azından bir defa duymuşsunuzdur ("umarım"). Bizlere: "Arkadaş sana ayıracak bütçem yok Eskileri gönderemiyorum" deyin ama "yok gereklidir, yok bilmem nedir..." kisvesi ardına saklanmayın, komik oluyor.

box bırısı :Benımkısı sadece bıreysel bı dusuncedır , bır yerden duyum alarak deıl sadece tahmın ederek bu yorumu yapacagım . Dershanler kapatılıyor , ve buralarda calısan ogretmenlerde tabıkı meb de calısmak ıcın sınava gırecekler ve yıllardır aynı dersı anlattıkları ıcınde alanda cok basarılılar . Devlette cemaat drsanelerındekı hocalar gelemesın dıye boyle bır karar almıs olabılır . Ama bu cok kotumser ve on yargılı bır dusuncedır ama genede olayı her acıdan dgrlendırmkte fayda var .

box alii :Bir ogretmenin kendi alan bilgisi ile sinava girmesi kadar normal bisey var mi? Sadece vatandaslik tarih bilmem ne ile kimya ogretmeni alinmasi kadar "aptalca" bi uygulama olamaz.buna ancak alan bilgisi hic olmayan, kendi bransinda yetersiz olanlar karsi cikar. Onlarda mumkunse ogretmenlik yapmasin....

box ayşe :hiçbir öğretmen adayını sevindirmedi sevinen kendileri oldu yazıklar olsun kişinin kendi alanından sınava girmesi neyin eşitsizliği ise bunuda anlamadım bizde karşı dava açacağız.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

18 milyon öğrenci karnelerini aldı 18 milyon öğrenci karnelerini aldı

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Fındık yağı ve bilmediğiniz özellikleri Fındık yağı ve bilmediğiniz özellikleri

Yabancı dil öğrenmek beyni geliştiriyor Yabancı dil öğrenmek beyni geliştiriyor

Öğretmenler Bu Önerileri Dikkate Alın! Öğretmenler Bu Önerileri Dikkate Alın!

Güncel Eğitim Haberleri