Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmen adaylarına alan seçme sınavı eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmen adaylarına alan seçme sınavı

ookul.jpg Binlerce öğretmen adayını ilgilendiren ve ilk kez bu yıl öğretmen atamaları için uygulanacak "Alan Seçme Sınavı", Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılacak.

İlk defa öğretmen olarak atanacak adayların yerleştirme işlemlerinde Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile birlikte esas alınacak olan Alan Seçme Sınavı'nın hangi kurum tarafından yapılacağı belli oldu.

Buna göre, bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan "Alan Seçme Sınavı", MEB tarafından yapılacak.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Alan Seçme Sınavı'nı "KPSS ile aynı oturumda iki aşamalı olarak veya KPSS'den ayrı bir tarihte Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılıp yapılamayacağına" ilişkin görüş bildirmesi için ÖSYM'ye yazı göndermişti. ÖSYM ise bu sınavı yapmasının mümkün olamayacağını bildirdi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, MEB'e cevaben gönderdiği yazıda, şu görüşleri bildirdi:

"Lisans düzeyinde KPSS, 4 oturumlu olarak düzenlenmekte ve bu oturumlar cumartesi ve pazar günleri sabah ve öğleden sonra yürütülmektedir. Bu nedenle öğretmenlik için alan sınavlarının KPSS ile aynı oturumda yapılması mümkün görülmemektedir. Diğer taraftan öğretmenlik için alan sayısının çok fazla olduğu bilinmektedir. Çok sayıda alan için test hazırlamak ve bunu, testlerin niteliğinden ödün vermeden gerçekleştirmek ÖSYM'nin mevcut kadrosu ve olanakları ile mümkün görülmemektedir."

ALAN SEÇME SINAVI

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Alan Seçme Sınavı, KPSS'den farklı olacak, sınavda öğretmen adaylarının alanlarına yönelik sorular sorulacak.
Resim, beden eğitimi ve müzik alanına yönelik uygulamalı sınav yapılacak. Uygulamalı sınavlar akademisyenlerden oluşan bir jüri tarafından yapılacak.

Sınava başvurular, MEB'in internet sayfasından yapılacak. Alan Seçme Sınavı'na girecek öğretmen adayları başvuruda branşlarını belirtecek.

KPSS gibi test şeklinde yapılacak sınavda, sorular, "matematik ve fen grubu", "sosyal bilimler grubu", "Türk Dili ve Edebiyatı ile Türkçe grubu" için ortak olabilecek.

Sorular, Türkiye genelindeki üniversitelerden ortak soru belirleme yöntemiyle seçilecek.

Sınav, merkezi sistem şeklinde olacak. ÖSYM'nin sınav yaptığı merkez sayısı kadar ilde sınav yapılacak.

Öğretmen adayının KPSS'den aldığı puanının yüzde 50'si ile Alan Seçme Sınavı'ndan aldığı puanın yüzde 50'si toplanarak elde edilecek toplam puan üzerinden sıralama yapılacak ve puan üstünlüğüne göre atamalar gerçekleştirilecek.

SINAV TARİHİ

ÖSYM'nin 2007-KPSS tarihini belirlemesi ile Alan Seçme Sınavı'nın tarihi de açıklanacak.

MEB tarafından Ağustos ayının ikinci yarısından itibaren öğretmen atamalarının yapılabilmesi için sınav sonuçlarının bu zaman diliminden önce açıklanması gerektiği kaydedildi.

tag Öğretmen adaylarına alan seçme sınavı

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (7 yorum yazılmış)

box az soslu makarna :yav arakadaş zaten özel yetenek sınavı ile giriyoruz 300 500 1000 kişi arasından ilk 20 30 50 ne ise seçiliyoruz çaba harcıyoruz okuyoruz kpss den sonra alanla yeterli mi yetersiz mi? o üniversite de görev yapan akademisyenler yetersiz demek ki böyle bir şey yapıyorlar buyrun siz yorumlayın....

box aslı :Beden eğitimi alan sınavı uygulamalı olacak derken inşallah bu yaştan sonra bize 800 m koşturmazlar ayıp ederler...

box cansu :yaaaaaaaa lütfeeen türkçe öğretmeni olmayı çok istiyorum bana şans dileyin arkilerim!!!

box cansu :öyle işte inşallah türkçe öğretmeni olrum arkilerim bu arada çok güzelim

box sevda :öğretmen adaylrı dikkat meb yine alan sınavı icin ataga kalktı yaptıkları bu zor sınav bıle onları tatmin etmemis.buna izin vermemeliyiz.amac torpil yapmak.bunca sene bosna mı okuduk

box SELİN :bu ülkede neden bunca katil ,hırsız,dolandırıcı var diye sormayın..anlının akıyla iş yapmak isteyenlerin önüne hergün yeni bir set çekenlere sesleniyorum

box halil i. çi :bence çok güzel sistem

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Doğalgaz faturasını azaltmak için öneriler Doğalgaz faturasını azaltmak için öneriler

Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin Pozitif Enerjinizi Harekete Geçirin

Gözyaşları, göz sağlığının sigortasıdır Gözyaşları, göz sağlığının sigortasıdır

Güncel Eğitim Haberleri