Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bakan Çelik: Yeni sistem olumlu bulundu eğitim haberi

eğitim haberleriBakan Çelik: Yeni sistem olumlu bulundu

celik2.jpg Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) yerine 2009 yılından itibaren uygulanacak Ortaöğretime Geçiş Modeliyle ilgili yapılan değerlendirmeler için ''Yeni sistem olumlu bulundu'' dedi.

Çelik, Başöğretmen Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında Ortaöğretime Geçiş Modeli hakkında Bakanlığın internet sitesine gelen görüşler ışığında yeni sınav sistemini anlattı. Yeni model hakkında kesin bir karar vermeden önce modelin 1 aylık süre içinde tartışmaya açıldığını anımsatan Çelik, Bakanlığa bu konuyla ilgili 2 bin 322 e-posta geldiğini söyledi. Velilerden ve öğretmenlerden pek çok sayıda e-posta geldiğini belirten Çelik, akademisyenlerden, 5 sivil toplum örgütünden ve bir sendikadan da yeni sınav sistemiyle ilgili raporlar ve görüşler geldiğini kaydetti.

Gelen e-postalar içinde 556 kişinin yeni modeli çok olumlu bulduğunu, 82 kişinin de bu sisteme karşı olduğunu söyleyen Çelik, ''Bunun dışında kalanlar da genelde sistemi olumlu buluyor. Sadece bazı maddelere itiraz ettikleri görülmüştür'' diye konuştu. Yılsonu Başarı Puanı'nın (YBP) yüzde 25 yerine yüzde 15 olması yönünde, yabancı dil sorularının sınavda sorulmaması gerektiği yönünde eleştiriler olduğunu belirten Çelik, ''Genelde sistemi olumlu bulduklarını ifade ettiler'' dedi.

"BU YIL 6. SINIFLAR SBS'YE GİRMEYECEK''
2007 yılında yapılacak OKS'de tek bir değişiklik olduğunu belirten Çelik, ''Yıl sonu başarı ortalaması bu işin içine girecek. Taban yüzde 15 ama ortalaması yüzde 7 olarak etki edecek'' dedi. Bu seneki 6. sınıfların SBS'ye (Seviye Belirleme Sınavı) girmeyeceğini söyleyen Çelik, şöyle konuştu: ''Uygulamanın geç olacağı düşüncesiyle, öğrencilerde sistemde birden bire olacak değişimin şok etkisi yaratmaması nedeniyle bu yılki 6. sınıflarımız gelecek sene 7. sınıfta ve daha sonraki yıl 8. sınıfta girecekleri SBS'lerin sonucu ve yılsonu başarı ortalamalarından alacakları puanların birleşmesi ile ortaöğretim kurumlarına yerleşecekler.'' OKS'nin 2008 yılında son şekliyle uygulanacağını belirten Çelik, böylelikle OKS'nin tarihe karışacağını kaydetti. 2009 yılında OKS'nin yapılmayacağını söyleyen Çelik, bu yılki 6. sınıflar, 7. ve 8. sınıfta yapılacak SBS ile yıl sonu başarı puanının ortalaması ile ortaöğretime yerleştirilmiş olacak.

''SBS ORANLARINDA FARKLILIK''
Çelik, yeni bir uygulamayla SBS'de öğrencilerin aldıkları notların yıllara göre farklı oranlarda etki edeceğini açıklayarak, bu oranların şu şekilde olduğunu söyledi: ''6. sınıfta yüzde 25, 7. sınıfta yüzde 35 ve 8. sınıfta yüzde 40 oranında Seviye Belirleme Sınavları öğrencilerin puanlarını etkileyecektir'' Yüzde 5 oranında olan Yılsonu Davranış Puanları (YDP) ile ilgili öğretmenlerin subjektif olacakları, farklı tutumlar sergileyebilecekleri yönünde eleştirilerin geldiğini belirten Çelik, yapılan değerlendirmeler sonucunda böyle bir endişenin yersiz olduğunu ifade etti.

6, 7, ve 8. sınıflarda sınıf öğretmenliği sistemi olmadığı için bir öğretmenin vereceği nota bağlı olmak gibi bir şeyin olmadığını söyleyen Çelik, davranış notunun tespitinde ''öğrencinin okula devamsızlığı, disiplin konusu olan bir davranışın olup olmaması, sosyal ve kültürel etkinliklere öğrencinin katılımı, yarışmalara katılma ve aldığı dereceler, öğrencilerin yüklendikleri sorumluluklar'' gibi kriterlerin etkisi olacağını kaydetti.

''ÖĞRETMENLERİMİZE GÜVENMEMİZ GEREKİYOR''
YBP'nin yüzde 25 oranında olmasının eleştirildiğini ifade eden Çelik, bu yöndeki eleştirilerin ''oranın fazla olduğu ve öğretmenlerin notu şişirecekeleri'' yönünde olduğunu bildirdi. Bu konuyla ilgili tedbirler aldıklarını ve genelge yayınladıklarını anımsatan Çelik, ''Bir okulun SBS'daki başarısı ile öğrencilerin notları arasında tezatlık varsa, bunun tespit edilmesi mümkündür. Bu konuda arkadaşlarımız gerekli hazırlıkları yaptılar. Ben endişeye mahal olmadığı kanısındayım'' dedi. Çelik şöyle konuştu: ''Şu anda ÖSS'de öğrencinin diploma notu yüzde 18 oranında onun başarısına katılıyor. Lisedeki öğretmenlerimizin böyle bir şey yapmayacağı, ama ilköğretimde 6, 7 ve 8. sınıfta ders veren branş öğretmenlerinin böyle bir şey yapacağı varsayımından hareket etmek doğru bir düşünce değil. Öğretmenlerimize bu konuda güvenmek sorundayız. Lisede ders veren öğretmenlerle ilköğretimin ikinci kademesinde ders veren öğretmenler arasında hiçbir fark yoktur.''

Bu yeni modelle okulların da ilköğretim kalitesinin ölçüleceğine dikkati çeken Çelik, SBS'lerin 3 yıla yayılmasıyla öğrencinin kaçırdığı fırsatı diğer bir yılda telafi etme şansı bulacağını söyledi. Öğrencinin kendisini toparlaması için bir yerine 3 şans vereceklerini belirten Çelik, ''OKS'de öğrenci bir kez treni kaçırdığı zaman geriden gelen bir tren olmadığı için varmak istediği yere varma şansına sahip değildir'' diye konuştu

''KESİNLİKLE YABANCI DİLDEN SORU VAR''
Bir başka endişenin yabancı dil sorularının sorulmasıyla ilgili olduğunu belirten Çelik, ''öğrencilerin yeterli derecede yabancı dil eğitimi alamadığı, bu nedenle de dezavantajlı konuma geleceği ve özel okulların bu konuda avantajlı olacağı'' yönünde eleştiriler olduğunu söyledi. Özel ilköğretim okullarından mezun olan öğrencilerin bütün ilköğretim okullarından mezun olan öğrenciler içerisindeki yüzdelik diliminin yüzde 1 bile olmadığını ifade eden Çelik, özel ilköğretim okullarının bu konuda avantajlı olduğunu söylemenin doğru olmadığını kaydetti. Yeteri kadar yabancı dil dersi alamadığı endişesinin, yeteri kadar matematik dersi alamadığı tezi için de geçerli olduğunu belirten Çelik, yeni sistemde kesinlikle yabancı dilden soru sorulacağını bildirdi.

''TÜRKÇE BİRİNCİ DERECEDE AĞIRLIKTA OLACAK''
Yeni sistemde derslerin değerlendirmedeki ağırlıklarının olduğunu ve birinci derecede ağırlıkta olan dersin Türkçe olduğunu belirten Çelik şöyle konuştu: ''Birinci sırada Türkçe, ikinci sırada matematik, üçüncü sırada fen ve sosyal, dördüncü sırada yabancı dil, beşinci sırada diğer dersler olacak. Müzik, beden eğitimi ve resim derslerinin dışında geriye kalan bütün derslerden soru sorulacak. Sorular, yeni müfredatın dayandığı mantığa göre olacak.'' Yeni sistemin öğrencileri dershanelere yönlendireceği görüşünde olmadıklarını da belirten Çelik, ''Artık dershane öğrencinin eksikliklerini tamamlayan bir mekanizma haline gelecek. Okulun alternatifi olmayacak. Özel dershaneler böylelikle her yıl seviye belirleme sınavı yapamayacaklar'' dedi.

SORULAR
Çelik, yeni sistemle ilgili açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, ''Yerleştirmenin nasıl olacağı'' sorusuna Çelik, ''Öğrenciler yine merkezi sistemle yerleştirilecek. Öğrenci tercihlerini yapacak bugünkü merkezi sistem neyse ona göre merkezi olarak yerleştirilecek'' dedi. ''Genel liselere yine bu puanla mı başvurulacak ve özel okullar da bu şekilde belirlenen puanla mı öğrenci alacak?'' sorusunu ise Çelik, ''Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi uygulaması yapan özel okullara bu uygulamayla yapılacak, ama genel özel okullar, genel lise eğitim yapan özel okullar şüphesiz bu sisteme dahil olmayabilir. Ancak genel liselere başlangıç itibariyle bu sistemle öğrenci yerleştirmeyi düşünmüyoruz.'' şeklinde cevapladı. Dershanelerden bu sisteme yönelik eleştiri olup olmadığı sorusuna ise Çelik, genelde YBP'nin yüzde 25 değil daha da düşük olması yönünde eleştiriler geldiği yanıtını verdi. Çelik, ''Sınıf tekrarı yapan öğrenciler için yeni bir düzenleme var mı?'' sorusu üzerine de şöyle konuştu: ''Öğrenci sınıfta kaldığı yıl tekrar gidip notunu yükseltmek isteyebilir ya da bir sene önceki girdiği SBS'deki notla da yetinebilir. Buradaki tercihi öğrenciye ve velisine bırakacağız.''

tag Bakan Çelik: Yeni sistem olumlu bulundu

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (20 yorum yazılmış)

box melike :oks sorularını tüpitak hazırlamasın çünkü çok zor sorular soruyor ??? lütfennnnnnnnnn...

box ayşegül :bence hiç iyi bir sistem deil artık yazılı notlarının çok yüksek olması lazım eski sistem bence çok daha iyiydi lütfen eski sistem gelsin....

box gülsen :Tanık olduğum bir konu:Oğlumun okuluna gitmiştim.Müdürün odasındayken yardımcısı geldi ve beden notları verilmemiş,"bben yazayım, hepsine beş vereyim ne olacak?" dedi.Çünkü öğretmen sürekli raporluydu.Geldiğinde de ders yapmıyordu.Bahçede bir kenarda oturuyordu.Bir ödev verdi.Resimle zenginleştirmemişsin diye oğluma 2 verdi.Diğer çocuklar öğretmen not veremediği için şanslıydı. Binlerce haksızlıktan biri. Gel de öğretmenlere güven. OKUL BAŞARI PUANI ASLA DİKKATE ALINMAMALI!

box mete :cok guzel dıyecek soz bulamıyom

box ar :bakan bu sınav kaldırılsın

box ibrahim :oh be ne güzel çalış çalış paralar çebe gelsin

box takıl :ebn bu yl k sisitemden enfret ediyorum resmen işgence hüsyein çelik bzim sbs ye dğeil işgebce sınavına sokmayı niyetli galiba

box gamze :ya alakasız ama bu yıl 8.sınıflarda kalma var mı?8 1 olsa bile geçiliomuş doğru mu?lütfen biri cevap versin

box burak :yha 8.sınıftayım ama 2 tane 1 im war... geçermiyim ? matematik türkçe :S yardımlarınızı bekliyorumm..

box C4N5u :yhaa bende 8. sınıfa gıdıorm..bu zamana kadar hiç sınıfta kalmadım.ama hep kurulla geçtim.bu sene 6 tane zayıfım var:( zatnn 0ks olduu ıçn 2 zayff resm ve teknolojı tsarmdn geldıı=(snfta kalırmıımm geçrmıım bılmıormm lutfenn bırıı cevpp yazsınn:'( =(?????

box damla :slm lütfen yardım cı olun ben 7.sınafa gidiyom bu döenme sbs ye gircez ama ben sınfta gecermiyim bilmiyom sanırım 2 tane 1 var sizce kalırmıyım sosyalle matematik ama ümid yok cünkü hocalar vermezz cvp bekliyom allah rızası icin cvp verin nolurr..

box cevap yazı e-mailime :8.sınıftayım 4 tane 1 var acaba gecermiyim msn ye ekleyin konusalım karinca_emirhan_77@hotmail.com

box eylül :bence hiç iyi sistem değil yaaaaaaaaaaa yeter artık her sene o sınav stresini yaşayıpta ruh gibi gezmenin ne demek olduğunu yasayanlar bilir.lutfen eski sistem devam etsin.biz öğrencileri at yarısindaki gibi kosturuyosunuz.her sene sınav demek her sene stres sıkıntı bizim sonumuzun ne olacağını surekli dusunduğümüz demek.

box nurettin :bu sistem güzel fakat çocuklarımız kazanabileceklermi bilmiyorum

box gözde :fena değil

box Xl :bu seneki(2009)sbs sorularını kim hazırlayacak acil cevap alablir miyim?

box byznr :ya Sanane Benim Seviyemden? ooF ya bıkdım ya hayatım sınav oldu bare kolay olsn sorularrr :'(

box HOROZ :Bu SBS bütün hesapları batırdı ya.. Nerden çıkardılar bunu... Öğrencileri bunaltmaktan başka bişey yok

box kevser :fena değil

box eda :gerçektende bu sistemler çok iyi ögrencilerin gelecegi daha parlak olucak

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kulak kiri neden oluşur? Kulak kiri neden oluşur?

Her yerde tasarruflu ampulü kullanmayın Her yerde tasarruflu ampulü kullanmayın

Bağırsak tembelliğine çözüm 8 tavsiye! Bağırsak tembelliğine çözüm 8 tavsiye!

Güncel Eğitim Haberleri