Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Askerlik yükümlüsü öğretmenlerle ilgili açıklama eğitim haberi

eğitim haberleriAskerlik yükümlüsü öğretmenlerle ilgili açıklama

3.jpg Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli kadrolu öğretmenlerden askerlik yükümlülüğü bulunanlara, ilgi (a) Yönetmelik eki EK-A belgesi düzenlenerek yerli askerlik şubesine bildirilmektedir. Bunların askere sevkleri, asker öğretmen seçiminden faydalanmak üzere Ağustos celbine kadar ertelenmektedir. Ayrıca; bu yükümlülerden aday olanların, Valiliklerce Bakanlığımıza teklif edilmesi ve ilgili askerlik dairesi başkanlıklarınca da uygun görülmesi hâlinde, ilgi (c) Yönerge gereğince adaylıkları süresince askerlikleri ertelenmektedir.
Ağustos celp döneminde silah altına alınan Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaç fazlası öğretmen yükümlüler,temel eğitimlerini müteakip ilgi (a) Yönetmelik ve ilgi (b) yazı gereğince, Bakanlığımız emrine asker öğretmen olarak verilmekte ve Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde yer alan iller ile Artvin, Bayburt,Gümüşhane, Kahramanmaraş, Sivas ve Yozgat İllerinde görevlendirilmektedir.
Bu yükümlüler dışında Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen ve 4/C maddesi kapsamında kısmî zamanlı geçici öğretici olarak istihdam edilenlere, İl-İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerince asker öğretmen seçilebilmeleri için ilgi (a) Yönetmelik eki "Öğretmen Bildirim Çizelgesi EK-A" belgesi düzenlendiği veya askerliklerinin ertelenmesi yönünde Bakanlığımıza teklifte bulunulduğu tespit edilmiştir.
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesi gereğince sözleşmeli olarak istihdam edilen öğretmenlerin, kadrolu öğretmenlerde olduğu gibi Ağustos celbinde silah altına alınmaları ve temel eğitimlerine
müteakip Bakanlığımız emrine asker öğretmen olarak verilmeleri yönünde Bakanlığımızca Millî Savunma Bakanlığına teklifte bulunulmuş ancak, ilgi (d) yazı ile uygun görülmemiştir.
Bu nedenle; 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen ve 4/C maddesi kapsamında kısmî zamanlı geçici öğretici olarak istihdam edilenlere, ilgi (a) Yönetmelik eki "Öğretmen Bildirim Çizelgesi EK-A" belgesinin düzenlenmemesi, daha önceden düzenlenen yükümlü var ise "Öğretmen Bildirim Çizelgesi EK-A" belgesinin işleme konulmaması yönünde yükümlünün bağlı bulunduğu yerli askerlik şubesine bilgi verilmesi ve bu yükümlülerin askerliklerinin ertelenmesi yönünde sevk tehir teklifi
yapılmaması gerekmektedir.
Bilgilerinizi ve konunun üzerinde hassasiyetle durulmasını rica ederim.

Remzi Kaya

tag Askerlik yükümlüsü öğretmenlerle ilgili açıklama

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box YELİZ :EYANİ BUKADAR YAZI OLMAZZZZ

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı

Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

En sağlıklı kabuklu yemiş hangisidir? En sağlıklı kabuklu yemiş hangisidir?

Çikolatanın faydası mı,zararı mı çok? Çikolatanın faydası mı,zararı mı çok?

Sınavlar öncesi doğru beslenme tavsiyeleri Sınavlar öncesi doğru beslenme tavsiyeleri

Güncel Eğitim Haberleri