Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Konak Meydanı'nda gözyaşları sel oldu eğitim haberi

eğitim haberleriKonak Meydanı'nda gözyaşları sel oldu

3.jpg Kapadokya'ya geziye giden öğrencileri taşıyan otobüsün kamyonla çarpışması sonucu hayatını yitiren öğrenci, öğretmen ve veliler için İzmir'de cenaze töreni düzenlendi.

Törende gözyaşları sel oldu, cenazeler gözyaşlarıyla uğurlandı. İzmir Zafer İlköğretim Okulu öğrencilerini Kapadokya'ya götüren otobüsün şerit ihlali yapmasıyla meydana gelen kazada ölen 33 kişiden 29'unun cenazesi ile 14 yaralı ve yakınları özel uçakla İzmir'e getirildi. 29 cenazeden 7'sinin öğrenci, 19'unun veli, 1'inin öğretmen ve 2'sinin çocuk olduğu tespit edildi. Cenazelerden 18'i dün sabah saatlerinde Türk bayrağına sarılı tabutlar ve uzun konvoylar eşliğinde törenin yapılacağı Konak Meydanı'na getirildi. Törene katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in dokunaklı konuşması duygusal atmosferi artırdı. Cahit Sıtkı Tarancı'nın '35 Yaş' adlı şiirinden dizelerokuyan Bakan Şahin, "Kelimelerin kâfi gelmediği anlar vardır, şu an onlardan birini yaşıyoruz. Bu vatan için şehit olan evlatlarımız başta olmak üzere şehit olan bu kardeşlerimizin ruhları şâd olsun." dedi.

Cenazelerden 18'i dün sabah saatlerinde törenin yapılacağı Konak Meydanı'na getirildi. 10 cenaze arabasına konulan Türk bayrağına sarılı tabutlar, uzun konvoy eşliğinde meydana girdi. Cenazeler, polisler, askerler ve yakınlarının omuzlarında meydanda hazırlanan bölüme getirildi. Cenazelerin gelmeye başlamasıyla birlikte hüzünlü bekleyiş yerini gözyaşlarına bıraktı. Konak Meydanı'na gelen cenaze yakınları sık sık gözyaşları içinde tabutlara sarılarak ağladı. Görevliler ağlayanları tabutların başından uzaklaştırmakta zorlandı. Bazı cenaze yakınları fenalık geçirdi. Sağlık ekipleri zor durumda kalanlara hemen müdahalede bulundu. Ölenlerin yakınları, tabutların başında gözyaşı dökerek bekledi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın görevlendirdiği iki müfettiş bugünden itibaren olayla ilgili soruşturmaya başlayacak.

Fotoğraflar: AA

Törene Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, milletvekilleri, İzmir Müftü Vekili İlyas Öztürk, askerî erkan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, konuşmasına, Cahit Sıtkı Tarancı'nın '35 Yaş' adlı şiirinden dizeler okuyarak başladı. Şahin, "Milletçe acımız çok büyük. Milletimiz, kaza sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımız, kardeşlerimiz için adeta yas tutuyor. Bu vatan, bu topraklar, bu bayrak, bağımsızlık için şehit olan evlatlarımız başta olmak üzere şehit olan bu kardeşlerimizin ruhları şâd olsun, hepimizin başı sağ olsun." dedi. İzmir Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan ise "Ateş düştüğü yeri, yüreğimizi yakıyor. Kazada ölenler ebediyen yüreğimizde yaşayacaklar." diye konuştu. Cenaze namazını 3 imamla birlikte kıldıran İlyas Öztürk, cenazelerin alkışla değil duayla uğurlanmasını istedi. Okulun flamaları ve Türk bayraklarının bulunduğu alanda çok sayıda ambulans ve ölenlerin yakınlarını mezarlığa götürmek için otobüsler hazır bekletildi. Namazın kılınmasının ardından cenazeler, tekbirlerle cenaze arabalarına konuldu ve defnedilmek üzere çeşitli mezarlıklara götürüldü. Kazada ölenlerden İbrahim Yalçınkaya'nın cenazesinin Foça'ya, Naz Tömek, Yeşim Aygün, Serpil Öznur ve Ergül Aygün'ün cenazelerinin ise Buca'ya götürülerek namazlarının kılındığı bildirildi. Azize Sevinç ile Çağlayan Adıgüzel'in cenazelerinin, Konak Meydanı'ndaki törenden ayrı olarak Yapıcıoğlu Camii'nde kılınacak namazın ardından toprağa verileceği öğrenildi. Halil Adıgüzel Kütahya, Gülsen Dayan Edremit, Beyhan Saruhan Bayındır ve Özlem İncesi Menderes'te, otobüs şoförü Cumhur Çolak da memleketi Aydın'da defnedildi.

Kazada hayatını kaybedenler

İmamettin Açan, Halil Adıgüzel, Mehmet Ali Küçükkurum, Büşra Güven (çocuk), Mine Okboy, Songül Açan, Beren Açan (çocuk), İbrahim Yalçınkaya, Nuran Kılıçoğlu, Fatma Çalmanda, Elif Çalmanda (çocuk), Gülşen Dayan, Fatma Çukurbaşı, Onur Çukurbaşı (çocuk), Sevim Akkınız, Gülbin Koca, Sabriye Çoban, Azize Sevinç, Çağan Adıgüzel (çocuk), İbrahim Alaş (çocuk), İsmet Alaş, Beyhan Saruhan, Yeşim Aygün, Naz Tümer (çocuk), Deniz Ersen, Serpil Öznur, Ergül Aygün, Özlem İncesi, Özden Koca , Cumhur Solak, Derya Karabakı , Adnan Ölmez, Özlem Hocaoğlu.

Cihan

tag Konak Meydanı'nda gözyaşları sel oldu

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box ARZU :SİZLERİ UNUTMADIK DUALARIMIZ SİZİNLE 5. YILINIZDA BİLE .......:( 14 NİSAN 200714 NİSAN 2012.....

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Beyninizi sağlıklı ve formda tutmanın yolları Beyninizi sağlıklı ve formda tutmanın yolları

Demir eksikliği öğrenciyi başarısız yapıyor Demir eksikliği öğrenciyi başarısız yapıyor

Radyasyonun en çok olduğu sebzeler Radyasyonun en çok olduğu sebzeler

Güncel Eğitim Haberleri