Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Yönetici atamalarında kritersiz dönem eğitim haberi

eğitim haberleriYönetici atamalarında kritersiz dönem

mudur.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, hem öğretmenlerin hem de eğitim sendikalarının çeşitli kereler dava konusu yaptığı son olarak da Danıştay'ın müdür atamasında yazılı sınavın ardından uygulanan mülakat nedeniyle yürütmesini durdurma kararı aldığı ve üzerinden yaklaşık 9 ay geçen "Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği"nin yenisini nihayet Resmi Gazete'de yayımladı. Yönetmeliği tamamen yenileyen Bakanlık, 2004 tarihli 34 maddelik eski yönetmeliği "kuşa çevirerek" 23 maddeye indirdi.

MÜLAKATIN YANINDA YAZILI DA KALKTI

Bakanlık, yeni yönetmelikte Danıştay'ın kararını dikkate alarak müdür atamasında yazılı sınavın ardından uygulanan mülakatı kaldırdı. Bakanlık, mülakatın yanı sıra okul müdürlüğüne atamada belirleyici olan "Düzey Belirleme Sınavı"nı da tümden kaldırdı.

MÜDÜR YARDIMCILIĞINDA DA SINAV OLMAYACAK

Bakanlığın değişiklik yaptığı bir diğer hüküm ise okul müdür yardımcılığına ilişkin madde de oldu. Bakanlık, okul müdür yardımcığında tek belirleyici olan "Seçme Sınavı" adı altında düzenlenen yazılıyı da kaldırdı.

TEK YETKİLİ BAKAN YA DA VALİ

Milli Eğitim Bakanlığı, yönetmelikte eğitim kurumu yöneticiliğine atamalarda "temel", "genel" ve "özel" başlıklar altında çeşitli şartlar saydı. "Temel" ve "genel" başlığı altındaki şartlar eski yönetmeliğin benzer hükümlerini içerirken, "özel" başlığı altındaki şartlarda 'A', 'B', 'C' tiplerine ayrılan okul müdürlüklerine atamalarda hiçbir sınav şartı aranmaksızın idarecilikte belirli süreler geçirmiş olmak yeterli sayılacak. Yönetmiliğe göre, (C) tipi eğitim kurumu müdürlüğüne atanacaklarda eğitim kurumu yöneticiliklerinde en az bir yıl; (B) tipi eğitim kurumu müdürlüğüne atanacaklarda en az iki yıl; (A) tipi eğitim kurumu müdürlüğüne atanacaklarda en az üç yıl görev yapmış olmuş gerekecek. Müdür başyardımcılığına atanacaklarda ise en az bir yıl yöneticilik yapmış olmak yeterli görülürken, müdür yardımcılığına atamalarda şöyle olacak.

"-(C) tipi eğitim kurumu müdür yardımcılığına atanacaklarda; öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olmak,

- (B) tipi eğitim kurumu müdür yardımcılığına atanacaklarda; adaylık dâhil öğretmenlikte en az üç yıl görev yapmış olmak,

- (A) tipi eğitim kurumu müdür yardımcılığına atanacaklarda; adaylık dâhil öğretmenlikte en az beş yıl görev yapmış olmak"

Yönetmelik müdür, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcığlı için öngörülen "özel" şartları sağlayan tüm adayların atamasında sadece söz konusu okulun atama yetkisinin kimde olduğuna bakılacak. Atama yetkisi Bakan'da olan eğitim kurumlarına Bakan, valilikte olan eğitim kurumlarına ise vali imzasıyla atama gerçekleştirilecek.

SINAVA GİRMİŞ OLANLARIN HAKLARI SAKLI

Yazılı ve sözlü tüm sınavların kaldırıldığı yeni yönetmeliğe konulan geçici bir maddeyle geçmişte sınava giren ve sınav puanına dayalı olarak atanmayı bekleyen eğitimcilerin hakları saklı tutludu. Maddede, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte "eğitim kurumlarında asaleten yönetici olarak görev yapanlar ile daha önceki mevzuat çerçevesinde gerçekleştirilen Seçme, Değerlendirme veya Düzey Belirleme Sınavına girerek başarılı olanların kazanılmış hakları saklıdır" denildi. Ancak yönetmelikte bu hakkın nasıl kullanılacağı yönünde hiç bir açıklama yer almadı.

Zaman

tag Yönetici atamalarında kritersiz dönem

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Yumurta okul başarısını arttırıyor Yumurta okul başarısını arttırıyor

Hormonlu gıda ''erken ergenlik'' nedeni Hormonlu gıda ''erken ergenlik'' nedeni

İnternet kesilince bunları yapabilirsiniz? İnternet kesilince bunları yapabilirsiniz?

Güncel Eğitim Haberleri