Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

OKS için 13 Nisan son gün eğitim haberi

eğitim haberleriOKS için 13 Nisan son gün

ookul.jpg İlköğretim son sınıf öğrencilerinin katıldığı tüm sınavların birleştirilmesi dolayısıyla, OKS'ye başvuracak öğrencilerin başvuru koşulları ve diğer ayrıntılara dikkat etmesi gerekiyor.

Fen, Anadolu ve Sosyal Bilimler liseleri, özel okullar, polis kolejinde okumak isteyen öğrenciler ile devlet parasız yatılı okuyacak ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin katılacağı Ortaöğretim Kurumları Sınavı'na (OKS) başvurmak isteyenlerin, bankaya sınav ücretini yatırma süresi 13 nisan cuma günü sona eriyor.
Bu tarihe kadar sınav ücretini yatıranlar, başvurularını bireysel ya da okuldan randevu alarak 15 nisan pazar gününe kadar gerçekleştirecekler.
İlköğretim son sınıf öğrencilerinin katıldığı tüm sınavların birleştirilmesi dolayısıyla, OKS'ye başvuracak öğrencilerin başvuru koşulları ve diğer ayrıntılara dikkat etmesi gerekiyor.
2007-2008 öğretim yılında resmi ve özel fen liseleri, sosyal bilimler
liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu öğretmen liseleri, Anadolu meslek liseleri, Anadolu teknik liseleri, Anadolu imam-hatip liseleri ve sağlık meslek liselerinde okumak isteyen öğrenciler OKS'ye katılacak. Ayrıca polis kolejinde öğrenim görecek öğrenciler ile Türkiye Özel Okullar Birliğine bağlı merkezi sistem sınavıyla öğrenci alan özel okulların öğrencileri ve parasız yatılı okumak isteyen 8. sınıf öğrencileri de bu sınava başvuracaklar. Başvuru ve yerleştirme ile ilgili işlemlere ait açıklama ve kurallar, 2007 Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı ile Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı e-başvuru kılavuzlarında yer alıyor. Adaylar, bu kılavuza Milli Eğitim Bakanlığının www.meb.gov.tr internet adresinden ulaşabilecekler.

BAŞVURU İŞLEMLERİ
Sınav başvurularının yapılabilmesi için öncelikle adayın e-okul sistemine kayıtlı olması gerekiyor. OKS'ye başvuru işlemleri bu yıl, http://www.meb.gov.tr ile http://oks2007.meb.gov.tr adreslerinden 'bireysel' ya da 'okuldan' olmak üzere iki şekilde yapılabilecek. Başvuru işlemleri bankaya sınav ücreti yatırıldıktan 1 gün sonra bireysel ya da okuldan yapılabilecek.
Bireysel veya okuldan başvuru yapıldıktan sonra başvuruların geçerli sayılabilmesi için okul müdürlüğü tarafından sistemden elektronik onaylama yapılması gerekiyor. Başvurunun resmiyet kazanması ve geçerli olması için veliler, okul müdürlüğünün kendilerine verilen randevu günü ve saatinde okula adayın T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı, vesikalık fotoğrafı, sınav ücretini yatırdığı banka dekontu, başvuru talep formu ile gelerek başvuru ve onaylama işlemlerini yaptıracaklar.
Okul müdürlüğünce elektronik ortamda onaylanan "başvuru kayıt formu"nun bilgisayar çıktısı alınarak, veli tarafından imzalanacak ve okul müdürlüğünce onaylanacak. Başvuru kabul formunun aslı okulda saklanacak ve bir örneği adayın velisine imza karşılığı verilecek.
Açık İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören adaylar ile yurt dışından başvuran adaylar ise başvurularını bireysel başvuru olarak yapacak.

ÖZÜRLÜ ADAYLAR
2007 OKS'de özürlü adaylar için yeni bir uygulamaya gidilecek. Adayların,
merkezi sistemle yapılan sınavlarda mağdur olmamaları, sınav hizmetlerinin daha etkin ve sağlıklı yürütülebilmesi, eğitimde fırsat eşitliği sağlanabilmesi için Özürlü Sağlık Kurulu Raporu'nda tanımlanan özür guruplarına göre sınav uygulaması sırasında düzenlemeler yapılacak. Görme özürlü adaylara sınavda 30 dakika ek süre verilecek. Üst bedenini kullanamayan ve işitme özürü olan adaylara ise talep etmeleri halinde sınavda 30 dakika ek süre verilecek.

SINAV ÜCRETİ
Bu yıl adaylar tek oturum olarak uygulanacak OKS için sınav tercihleri ne olursa olsun 20 YTL ücret ödeyecekler.
Adaylar sınav ücretini, 13 nisana kadar T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O veya Türkiye Halk Bankası A.Ş. şubelerinden 'Kurumsal Tahsilat Programı' aracılığıyla yatıracaklar.

TEK PUAN
Adaylar hangi sınavı seçerlerse seçsinler, tüm adaylar için 2 tür puan hesaplanacak.
Her iki puan türü (TM ve MF) için ağırlıklı standart puanlar hesaplandıktan sonra her aday için İlköğretim Başarı Puanı hesaplanacak.

ÖZEL OKULLARA BAŞVURULAR
Özel okullar için başvurularda farklı bir yöntem izlenecek. Türkiye Özel Okullar Birliği'ne bağlı okullarda öğrenim görmek için bu sınava başvuran adayların işlemleri, bu kurum tarafından yayınlanan kılavuzda yer alıyor.
Kılavuzlar, Birliğe bağlı özel okullardan, il milli eğitim müdürlüklerinden, ilköğretim okullarından ve dershanelerden 3 YTL karşılığı alınabilecek. Sınav için ayrıca 20 YTL ödenecek.
OKS, Milli Eğitim Bakanlığınca 10 Haziran 2007 tarihinde saat 10.00'da gerçekleştirilecek.

samanyoluhaber

tag OKS için 13 Nisan son gün

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (11 yorum yazılmış)

box seda :bence oks sınavı olmasın çünkü çoksaçma yaa liseye girmek için oks girmek zorunda degiliriz yaaaaaaa keske oks sınavı olmasa yaa bütün çoçuklar oksi sınavını sevmiyorlar yaniiiiii

box eda :bence oks bize tanınan hayatımızı değiştirmemiz için çok güzel bir fırsat...bizm elimzde oln bisy we değerlendirmek bizim elimizde we kznmak için en önmli kurl İNANMAK

box melis :off oksye girmek istemiyorum ama mecburum:(

box keremvarol :oks yi 4 gözle bekliyorum.korkanlarda korkmasın 380 puan civarı yapın hayatınızı kurtarın

box simgeeee :bn oksye gireceğim nerede gireceğimi acele olarak mail yollaynn

box gulayyilmaz :sınava nereden gırecegımı nasıl ogrenebılırım

box BÜŞRA YAVUZ :BENDE OKS YE GİRİCEM VE NE YAPICAĞIMI BİKLMİYORUM HAYAT YAŞAR SÜPER BİR YAZI YAZMIŞSIN KEREM VAROL SENİNKİDE GÜZELDE İSTEYENE İŞTE ÇALIŞMAKİÇİN EDANIN DEDİĞİ GİBİ İNANMAK SONRA BAŞARMAK GERKİR ODA BİZD EOLMADIĞINA GÖRE

box buket :BEN BU YIL OKS SINAVINA GIRECEGIMM:(KENDIMI YARİŞ ATI GIBI HISSEDIYORUMM..ÖZELLİKLEDE BU ERGENLIK ÇAGINDA OLMAMALI..BU YAŞTA BU YÜK FAZLAAA BENCE!!!HERKESCEDEE TABİİİİİİ

box buket :POLATALEMDARI KINIYORUM BOYLE DÜŞÜNÜOSAN NEDEN BU SITEDESINKI..SENIN GIBILER BU ÜLKEYİ BÖYLE YAPIO ZATENNN..SİYASET YAPTIRMA BANA YA

box zeynep :çok kısa bi zamanımız kaldı ve bu kısa zaman diliminde ne yapabilirsek yapıcaz umarım istediğim bi liseye yerleşirim bunu herkez için isterim herkese başarılar

box deniz :eweT yaşar bn de sana katılıyorum.Bi öğrenci okusun o kadar ya senın de dediğim gibi hastalanır ya da sınva geç kalırsa hayatı biter.Ama inşallah hiç birimizin öle bir sorunu kalmaz malesef hepimiz ''OKS'' KURBANIYIZ!!!

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

18 milyon öğrenci karnelerini aldı 18 milyon öğrenci karnelerini aldı

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hafızayı sürekli diri tutmanın yolları Hafızayı sürekli diri tutmanın yolları

Verimli bir yaz tatili  için öneriler Verimli bir yaz tatili için öneriler

Organik gıda efsanesini bitiren araştırma Organik gıda efsanesini bitiren araştırma

Güncel Eğitim Haberleri