Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

OKS için 13 Nisan son gün eğitim haberi

eğitim haberleriOKS için 13 Nisan son gün

ookul.jpg İlköğretim son sınıf öğrencilerinin katıldığı tüm sınavların birleştirilmesi dolayısıyla, OKS'ye başvuracak öğrencilerin başvuru koşulları ve diğer ayrıntılara dikkat etmesi gerekiyor.

Fen, Anadolu ve Sosyal Bilimler liseleri, özel okullar, polis kolejinde okumak isteyen öğrenciler ile devlet parasız yatılı okuyacak ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin katılacağı Ortaöğretim Kurumları Sınavı'na (OKS) başvurmak isteyenlerin, bankaya sınav ücretini yatırma süresi 13 nisan cuma günü sona eriyor.
Bu tarihe kadar sınav ücretini yatıranlar, başvurularını bireysel ya da okuldan randevu alarak 15 nisan pazar gününe kadar gerçekleştirecekler.
İlköğretim son sınıf öğrencilerinin katıldığı tüm sınavların birleştirilmesi dolayısıyla, OKS'ye başvuracak öğrencilerin başvuru koşulları ve diğer ayrıntılara dikkat etmesi gerekiyor.
2007-2008 öğretim yılında resmi ve özel fen liseleri, sosyal bilimler
liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu öğretmen liseleri, Anadolu meslek liseleri, Anadolu teknik liseleri, Anadolu imam-hatip liseleri ve sağlık meslek liselerinde okumak isteyen öğrenciler OKS'ye katılacak. Ayrıca polis kolejinde öğrenim görecek öğrenciler ile Türkiye Özel Okullar Birliğine bağlı merkezi sistem sınavıyla öğrenci alan özel okulların öğrencileri ve parasız yatılı okumak isteyen 8. sınıf öğrencileri de bu sınava başvuracaklar. Başvuru ve yerleştirme ile ilgili işlemlere ait açıklama ve kurallar, 2007 Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı ile Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı e-başvuru kılavuzlarında yer alıyor. Adaylar, bu kılavuza Milli Eğitim Bakanlığının www.meb.gov.tr internet adresinden ulaşabilecekler.

BAŞVURU İŞLEMLERİ
Sınav başvurularının yapılabilmesi için öncelikle adayın e-okul sistemine kayıtlı olması gerekiyor. OKS'ye başvuru işlemleri bu yıl, http://www.meb.gov.tr ile http://oks2007.meb.gov.tr adreslerinden 'bireysel' ya da 'okuldan' olmak üzere iki şekilde yapılabilecek. Başvuru işlemleri bankaya sınav ücreti yatırıldıktan 1 gün sonra bireysel ya da okuldan yapılabilecek.
Bireysel veya okuldan başvuru yapıldıktan sonra başvuruların geçerli sayılabilmesi için okul müdürlüğü tarafından sistemden elektronik onaylama yapılması gerekiyor. Başvurunun resmiyet kazanması ve geçerli olması için veliler, okul müdürlüğünün kendilerine verilen randevu günü ve saatinde okula adayın T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı, vesikalık fotoğrafı, sınav ücretini yatırdığı banka dekontu, başvuru talep formu ile gelerek başvuru ve onaylama işlemlerini yaptıracaklar.
Okul müdürlüğünce elektronik ortamda onaylanan "başvuru kayıt formu"nun bilgisayar çıktısı alınarak, veli tarafından imzalanacak ve okul müdürlüğünce onaylanacak. Başvuru kabul formunun aslı okulda saklanacak ve bir örneği adayın velisine imza karşılığı verilecek.
Açık İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören adaylar ile yurt dışından başvuran adaylar ise başvurularını bireysel başvuru olarak yapacak.

ÖZÜRLÜ ADAYLAR
2007 OKS'de özürlü adaylar için yeni bir uygulamaya gidilecek. Adayların,
merkezi sistemle yapılan sınavlarda mağdur olmamaları, sınav hizmetlerinin daha etkin ve sağlıklı yürütülebilmesi, eğitimde fırsat eşitliği sağlanabilmesi için Özürlü Sağlık Kurulu Raporu'nda tanımlanan özür guruplarına göre sınav uygulaması sırasında düzenlemeler yapılacak. Görme özürlü adaylara sınavda 30 dakika ek süre verilecek. Üst bedenini kullanamayan ve işitme özürü olan adaylara ise talep etmeleri halinde sınavda 30 dakika ek süre verilecek.

SINAV ÜCRETİ
Bu yıl adaylar tek oturum olarak uygulanacak OKS için sınav tercihleri ne olursa olsun 20 YTL ücret ödeyecekler.
Adaylar sınav ücretini, 13 nisana kadar T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O veya Türkiye Halk Bankası A.Ş. şubelerinden 'Kurumsal Tahsilat Programı' aracılığıyla yatıracaklar.

TEK PUAN
Adaylar hangi sınavı seçerlerse seçsinler, tüm adaylar için 2 tür puan hesaplanacak.
Her iki puan türü (TM ve MF) için ağırlıklı standart puanlar hesaplandıktan sonra her aday için İlköğretim Başarı Puanı hesaplanacak.

ÖZEL OKULLARA BAŞVURULAR
Özel okullar için başvurularda farklı bir yöntem izlenecek. Türkiye Özel Okullar Birliği'ne bağlı okullarda öğrenim görmek için bu sınava başvuran adayların işlemleri, bu kurum tarafından yayınlanan kılavuzda yer alıyor.
Kılavuzlar, Birliğe bağlı özel okullardan, il milli eğitim müdürlüklerinden, ilköğretim okullarından ve dershanelerden 3 YTL karşılığı alınabilecek. Sınav için ayrıca 20 YTL ödenecek.
OKS, Milli Eğitim Bakanlığınca 10 Haziran 2007 tarihinde saat 10.00'da gerçekleştirilecek.

samanyoluhaber

tag OKS için 13 Nisan son gün

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Besin zehirlenmesi konusunda bilmeniz gerekenler Besin zehirlenmesi konusunda bilmeniz gerekenler

Bağırsak tembelliğine çözüm 8 tavsiye! Bağırsak tembelliğine çözüm 8 tavsiye!

Keçiboynuzu ve pekmezinin yararları Keçiboynuzu ve pekmezinin yararları

Güncel Eğitim Haberleri