Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Yazılı sınavlar standartlar çerçevesinde yapılacak eğitim haberi

eğitim haberleriYazılı sınavlar standartlar çerçevesinde yapılacak

irfanerdogan.jpg OKS'de öğrencilerin notlarının da liseye girişte etkili olması, 'suiistimal edilir' kaygısı yaratınca sınavlara standart getirmek için hazırlık başladı.
İlk ve ortaöğretim okullarında bugüne kadar tamamen öğretmenin iradesine bırakılan yazılı sınavlara standart geliyor. Yazılı sınavlardaki soru sayısı ve hangi bölümlerden sorulacağı kurallara bağlanacak ve sınavlar okul düzeyinde yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nca açıklanan yeni OKS modelinde ilköğretim ders notlarının da liseye girişte etkili olması, okulda verilen notların suiistimal edileceği uyarılarına neden oldu. Bunun üzerine kolları sıvayan Milli Eğitim Bakanlığı yazılı sınavlara standart getirmek için hazırlığa başladı. Aynı ders için iki ayrı öğretmenin yaptığı değerlendirmelerin birbirinden farklılık göstermesi, bazı öğretmenlerin bir, bazı öğretmenlerin 20 soruyla sınav yapması, sınavlarda soruların nereden çıkacağının öğretmene göre değişmesi standart getirilmesi kararını hızlandıran etkenler oldu. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı İrfan Erdoğan, bu olumsuzları gidermek için ilk ve ortaöğretim okulları sınav yönetmeliğinde değişiklik yapacaklarını açıkladı.

NELER DEĞİŞECEK?

Erdoğan'ın verdiği bilgiye göre, okullardaki yazılı sınavlarda özellikle bazı derslerde asgari bir soru adedi (5-6) belirlenecek. Sorular en son işlenen bölümden değil, daha önce yapılan sınavın konularını da belli bir ölçüde kapsayacak. İlköğretimde Türkçe, matematik, sosyal bilgiler, İngilizce, fen ve teknoloji derslerinin soruları zümre öğretmenlerince hazırlanacak. Sınavlar okul düzeyinde her ders için ortak yapılacak. Şartları ve olanakları uygun okullarda ise eğitim bölgeleri düzeyinde ortak sınav yapılacak. Bütün bu yeni düzenlemelerin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi için illerde ölçme ve değerlendirme merkezleri kurulacak. Erdoğan, okul ve bölge düzeyinde yapılacak sınavların öğretmenlerin iş birliğini arttıracağını, öğrencilerin de kendi konum ve başarı düzeyleri hakkında gerçek bir fikir sahibi olmasına yarayacağını belirtti.

Sabah

tag Yazılı sınavlar standartlar çerçevesinde yapılacak

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box aysegül :ya neden böle sey yapma geregı duydular iyice zorlastı ya yok sbs mıs yok kps mış mış ne bu ya eskısı daha güseldihade ortak sınavları anladık

box a.kadir :müfradad çok zor

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bu meyve sebzeleri eksik etmeyin Bu meyve sebzeleri eksik etmeyin

Çocuk gelişimine olumsuz etki eden besinler Çocuk gelişimine olumsuz etki eden besinler

Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 100 aktivite Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 100 aktivite

Güncel Eğitim Haberleri