Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

İsteyen istediği liseye gidemeyecek eğitim haberi

eğitim haberleriİsteyen istediği liseye gidemeyecek

okul.jpg 2007-2008 eğitim öğretim yılından itibaren isteyen öğrenci istediği genel liseye gidemeyecek. Öğrenciler sadece mahallesindeki genel liseye kayıt yaptırabilecek, 'iyi okul' diyerek merkezdeki okulları tercih edemeyecek.
Milli Eğitim Bakanlığı, 'en iyi okul en yakındaki okuldur' anlayışıyla ilköğretim son sınıf öğrencilerini yakından ilgilendiren önemli bir karar aldı. Buna göre 2007-2008 eğitim öğretim yılından itibaren isteyen öğrenci istediği genel liseye gidemeyecek. Öğrenciler sadece mahallesindeki genel liseye kayıt yaptırabilecek, 'iyi okul' diyerek merkezdeki okulları tercih edemeyecek.

Hangi liseye hangi ilköğretim okulu mezunlarının ve hangi sokakta oturanların kayıt yaptırabileceği, il milli eğitim müdürlüğü ve okullar tarafından muhtarlıklarla işbirliği yapılarak belirlenecek. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in talimatı ile genel liselere kayıtlar artık internetten yapılacak. Öğrenciler internetten sadece gidebileceği genel liseye kayıt isteğinde bulunabilecek.

Yeni uygulama 16 büyükşehir olan İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Adana, Antalya, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Konya, Sakarya ve Samsun'da bu yıldan itibaren başlayacak. Her yıl genel liselere 500 bin civarında öğrenci yeni kayıt yaptırırken, yeni uygulamadan 16 büyük şehirdeki ilköğretim son sınıfta okuyan 250 bin öğrenci etkilenecek. Yeni uygulama zaten mahallesindeki genel liseye giden öğrencileri rahatsız etmeyecek, ancak 'iyi okul' diyerek merkezdeki veya evinin yakınında olmayan başka bir liseye gitmek isteyenleri üzecek.

Proje kayıt parasını engelleyecek

Yeni projenin zorunlu kayıt parasını engelleyeceği gibi büyük şehirlerdeki öğrenci servislerini azaltması, buna bağlı olarak da trafikte kısmen rahatlamaya neden olması bekleniyor. Bakanlığa göre yeni uygulama, evinin uzağındaki lise yerine yakındaki okula gidecek öğrenciye de sabah ve akşamları birkaç saat zaman kazandıracak. Kazanılacak bu sürede öğrenciler sabahları daha fazla uyuyacak, akşamları da bu zamanı oyun veya ders çalışma olarak değerlendirebilecek.

Yeni uygulama velilere ekonomik anlamda fayda sağlayacak; servis ücreti ödemeyecek olan veliler merkezdeki okullara kayıt için yüklü miktarda bağış yapmaktan da kurtulacak. Uygulamanın mahallelerde 'Bizim okulumuz/lisemiz' anlayışını da beraberinde getireceği belirtiliyor. Yeni projenin uygulanacağı 16 ilin Milli Eğitim Müdürleri İzmir'de toplantıya alınarak konu hakkındaki bilgilendirilirken, illerden de projeye destek geldiği öğrenildi.

e-kayıt projesi yaygınlaşıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, geçen sene pilot olarak 5 ilde uyguladığı ilköğretim okullarına internetten kayıt (e-kayıt) yaptırma sistemini de bu yıl büyükşehir statüsündeki 16 ile yaygınlaştıracak. Genel liselerin de dahil edileceği bu sistemle veli, çocuğunun kaydını internete bağlı herhangi bir bilgisayardan yapabilecek. Evraklar ise daha sonra okula götürülecek. Başvuru sırasında ikametgah gibi herhangi bir belge istenmeyecek, velinin beyanı yeterli olacak. Adresle ilgili yanlış beyanda bulunulduğunda sorumluluk veliye ait olacak. Sınavla girilen anadolu ve fen lisesi gibi liseler ile meslek liseleri ise e-kayıt sistemi dışında tutulacak.

İlköğretim okullarına kayıtlar haziran ayı başında başlayıp temmuz ortasında sona erecek. Genel liselere kayıt başvuruları ise, sınavla öğrenci alınan Anadolu ve fen liseleri gibi liselere kesin kayıtların bitmesinden sonra yapılacak. Kayıtların ağustos ayı ortalarında başlayıp 17 Eylül'e kadar devam etmesi bekleniyor.

E-kayıt sistemi geçen sene İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Eskişehir'de uygulanmış ve 300 bin civarındaki öğrenci ilköğretime bu sistemle kayıt yaptırmıştı. En fazla kayıt 163 bin ile İstanbul'da, sonrasında ise 57 bin ile Ankara'da gerçekleşmişti.

Milliyet

tag İsteyen istediği liseye gidemeyecek

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kredi kartı kullanımıyla ilgili çok önemli uyarılar Kredi kartı kullanımıyla ilgili çok önemli uyarılar

İnsan vücudu, mucizelerle dolu bir makinedir İnsan vücudu, mucizelerle dolu bir makinedir

Öğrenciler için zihin açıcı öneriler Öğrenciler için zihin açıcı öneriler

Güncel Eğitim Haberleri