Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MEB Rehberlik kursu açacak eğitim haberi

eğitim haberleriMEB Rehberlik kursu açacak

ogretmen1.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, özel dershanelerde görevlendirilecek rehber öğretmen temininde güçlük yaşandığı için bu sorunu gidermek adına "rehberlik kursu" açacak.
Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Öner Güney, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik adına 81 il valiliğine konuya ilişkin bir genelge gönderdi.

Rehber öğretmen ihtiyacının, kaynak olarak belirlenen yüksek öğretim programlarından karşılanamaması halinde yüksek öğretim kurumlarının felsefe grubu öğretmenliği ya da orta öğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans ya da pedagojik formasyon programını tamamlayan felsefe bölümü ve sosyoloji bölümü mezunlarından karşılanacağı belirtilen genelgede, "Eğitim bilimleri fakültesi ile eğitim bilimleri bölümlerinin, eğitim programları ve öğretimi, eğitim yöneticiliği ve deneticiliği, eğitimde ölçeme ve değerlendirme, eğitim yönetimi teftişi planlaması ile halk eğitimi bölümü mezunlarının da alınabileceği" kaydedildi.

Kursa halen özel dershanelerde görev yapan "felsefe grubu öğretmenleri" ile "ölçme ve değerlendirme uzmanları" da başvurabilecek. Kursa başvurular, 21 Mayıs 2007 tarihine kadar bağlı bulunulan il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine yapılabilecek.

AA

tag MEB Rehberlik kursu açacak

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (19 yorum yazılmış)

box vural :Allah'ını seven nereye başvuru yapmamız gerektiğini de söylesin?

box Gül :Sadece Mezunlar mı son sınıflara da veriliyor mu

box mehmet :yabancılar mı rehberlik sertifikası alabilir mi?

box ebruli :arkadaşlar 2012 de rehberlik kursu veriyordu meb. memurlar neti sürekli takip ediyorum ama 2012 den bu yana bir daha böyle bir fırsat vermediler. şu an için böyle bir haber gündemde mi acaba? 21.10.2014

box aynur :FELSEFE GRUBU ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNUYUM.REHBERLİK SERTİFİKASI ALMAK İSTİYORUM,YARDIMCI OLURMUSUNUZ?

box kübra :mayısta zaten başvuru oldu. Bu haber yeni mi ben anlamadım tekrar mı açılacak kurs. Kurs hakkı kazananların adı açıklandı bile. Lütfen cevap verin yeniden mi açılıyor. (24 temmuz 2013)
Haber eski tarihlidir (Editör)

box REYHAN ÇAKIR :Arkadşlar ben 12 yıldır özelde rehberlik yapıyorum. PDR mezunu olanların yorumlarına sadece gülüyorum. Nasıl olur da özel üniversitelerde parasıyla okuyup kpss gibi kolay bir sınavdan 20 almayı becerebilen yetenekli () arkadaşlarının benden veya benim gibi felsefe grubu mezunu olanlardan daha iyi rehber olacaklarını düşünürler pes.

box Ayşe :Ben fen edebiyat fak türk dili ve edebiyatı bölümünde okumaktayım 2. sınıfta olmama rağmen gelecek korkusu yaşıyorum formasyon alabilecek miyim diye düşünüyorum eğer okul bitince ziyan olucaksam tek hayalim olan ögretmenlik mesleğimi yapamayacaksam neden okuyorum? bizim sesimizi duyun artık yeter artık çektiğimiz acılar okul bitince mesleğimi sırf bu formasyon yüzünden yapamayacaksam mahkeme-i kübrada formasyonu ben ve benim gibilere vermeyenlere hakkımı helal etmeyeceğim

box Selva :Merhaba ben Istanbul UNV sosyolojı mezunuyum formasyonum yok. Acaba ozel okullarda nasıl rehber ogretmen olurum ve ayrıca Rehberlık Kursu ıcın ne yapmam lazım, formasyon yerıne gecıyor mu?

box derya çakmak :herkese merhaba.yorumlarınız uzun zaman önce yazılmış,belki içinizde şuan rehber öğretmeni olan arkadaşlarım vardır umarım öyle olmuştur bende uludag ünv.sosoyoloji son sınıf öğrencisiyim mezun olduktan sonra dershanelerde rehber öğretmeni olmak istiyorum.meb sertifika kursuyla ilgili bilgi almak istiyorum bana bu konuda yardım edecek biri olursa çok sevinirim.

box özlem :ben felsefe mezunuyum ve tüm yorumları okudum. okuduğumuz bölümü hafife alanlara hayret ettim. bizler psikoloji,sosyoloji de okumuş insanlarız. üstelik dikkat ettiyseniz bizden tezsiz yükseklisans istenmekte. ben şu an bu eğitimi de alıyorum. çok da iyi bir eğitimden geçtiğime inanmaktyım.meb sertifikası sadece geçiş belgesi gibi bir şey.bu kadar tepki gereksiz. rehberlik üzerine eğitim alan arkadaşlara gelince..onların hakkı yenmiyor. bu ülkede ne kadar dersane var hepimiz bliyoruz.güzel bir eğitim alan hiçbir rehberlik uzmanı işsiz kalmayacak durumda.ilanlar ortada. bizden daha iyi olduğunuzu ispat edersiniz ve kariyer de yaparsınız.siz uzman olursunuz,iş teklifleri size gelir.bizler de kendimizi yetiştirerek aynı yere ulaşabiliriz.kaldı ki verilen ücret de ortada. sanki zengin olacakmışsınız da bizim bölümdekiler size engel olacakmış gibi bir tavır, sizlere okuduğunuz bölüm icabı, hiç yakışmamış. son olarak..tamircinin pilot olması gibi bir olay değildir bu, lütfen herkes haddini de bilsin.

box nevin :Eğitim Bil.Fak.Eğ.Yön ve Den Bl.mezunuyum.Mezunu olduğumuz yıllarda rehber öğretmenlik bizlere verilmiş bir hak idi.Sınıf öğr olarak emekli oldum.Şimdi neden rehber öğr olarak çalışamıyorum?Bakanlık,tekrar kurs mu açacak?

box SEVİLAY :2007 FELSEFE MEZUNUYUM.REHBERLİK SERTİFİKASI ALMAK İSTİYORUM,YARDIMCI OLURMUSUNUZ?

box melek :slm arkadaşlar aradan çok zaman geçmiş ama ben daha yeni okudum yorumlarınzı..bu sene bu sertifika verilcek mi acaba

box cemal :özel okulda çalışıyorum bende sertifikayı alabilirmiyim yoksa dershanede çalışma şartımı var

box zübeyde :Ben rehberlik öğretmeni olmak istiyorum fakat konuylailgili güncel bilgilere ulaşamıyorum. Üniversite sınavlarına girmeden rehberlik öğretmeni olma ihtimali varmıdır veya bu alanla ilgili kurs düzenleniyormu? Veya açıköğretim fakültelerinde bölüm açılma ihtimali olurmu?

box Ali :İşsizlik sorunları olanların Allah yar ve yardımcısı olsun.Ama olaya farklı açılardan da bakmak lazım.Ben pdr okuyorum.Bir yıl sonra sınava gireceğim.Hadi benim dönemimi düşünmeyelim,bu yıl pdr birinci sınıfı yeni kazananlar da var.BELKİ HABERİNİZ YOK LAKİN PDR PUAANLARI HUKUKLA YARIŞIYOR.

box Ali :Bu bölümü kaznmak o kadar kolay değil.Neden bu kadar çalışıp da bu bölümü tercih ediyorlar sizce? Sonuçta herkes okuduğu bölümün iş imkanlarını bilerek üniversite tercih ediyor.Fakülteye girinceye kadar ne kadar istekli,can atıyor oraya gelmek için.Geldikten sonra hemen başlıyor,atamam yok demeye,dert yanmaya.Kardeşim bu senin seçimin,sen zaten biliyordun bunu. Kısacası iş sıkıntısı çeken herkesi anlayabiliyorum.Ama istanbul da Ankara da okumak varken bölüm seçip onca puanla anadolu da herhangi bir üniversitede okumayı tercih edenleri de düşünmeli. Bu sertifikalar haksız olarak veriliyor.Bu konuda Türk pdr derneği de yüksek şekilde sesini çıkarmazsa onlara da yazıklar olsun...

box Önder BALTACI :Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün dershanelere rehber öğretmen yetiştirmek amacıyla “Rehberlik Kursu” düzenlemesine ilişkin yazısı, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği tarafından yargıya taşınmıştır. Derneğimiz tarafından bu uygulamanın öncelikle yürütmesinin durdurulması ve iptaline yönelik olarak bu gün Danıştay’a başvuruda bulunulmuştur. Milli Eğitim Bakanlığının bu uygulaması; MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının Kararı’na, MEB Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği’ne, MEB Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği’ne, MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ne, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’na, Yargı Kararlarına, Milli Eğitim Şura Kararlarına, Bilimsel İlke ve Teamüllere,yani her şeye aykırıdır. Yetersiz kişileri kamu hizmetini yürütmek üzere istihdam etmek, son yıllarda iktidara gelen hükümetlerin temel paradigması olmuştur. Derneğimizin temel ilkesi, genelde kamu, özelde de psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin yeterlik sahibi personel eliyle yürütülmesidir. Bireylerden, ancak yetiştiği alanda istihdam edilirse, verim alınabilir. Aksi takdirde hizmeti verene de hizmeti alana da yazık etmiş olmaktan başka bir şey yapılmamış olacaktır. Psikolojik danışmanlar olarak temennimiz bu yanlış uygulamanın bir an önce durdurulmasıdır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Yönetim Kurulu

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hareketli yaşamak için pratik öneriler Hareketli yaşamak için pratik öneriler

Beyine zarar veren alışkanlıklar Beyine zarar veren alışkanlıklar

Bu yaz bol sebze ve meyve tüketin Bu yaz bol sebze ve meyve tüketin

Güncel Eğitim Haberleri