Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

SBS ye kademeli geçiş eğitim haberi

eğitim haberleriSBS ye kademeli geçiş

ookul.jpg OKS yerine uygulanacak sistemde, seviye belirleme sınavlarının ilkinde alınan puanın yüzde 25'i hesaplamaya katılacak. İkincide bu oran yüzde 35, üçüncü sınavda yüzde 40 olacak
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nın (OKS) yerine uygulayacağı sistemin omurgasını oluşturan seviye belirleme sınavlarının (SBS) etki oranlarını belirledi. Yerleştirmede yüzde 70 oranında etki edecek SBS'lerin ilkinde alınan puanın yüzde 25'i, ikincisinde yüzde 35'i, üçüncüsünde yüzde 40'ı hesaplamaya katılacak.

Yeni sistemde, yüzde 70 oranıyla yerleştirmede en fazla etki edecek SBS'nin 6. sınıfta yapılacak ilkinin yüzde 25'i alınacak. 7. sınıfta girilecek sınavın etkisi yüzde 35 olarak belirlenirken, 8. sınıftaki son sınav puanının da yüzde 40'ı değerlendirmeye katılacak.

Öğrencilerin, yerleştirme sırasındaki seviye belirleme puanı, üç sınavdan alınan oranların yüzde 70'i alınarak oluşturulacak.

Yeni sistemde, öğrencinin seviye belirleme puanına 6., 7. ve 8. sınıflardaki ilköğretim notlarından oluşan yıl sonu başarı puanının yüzde 25'i, aynı sınıflardaki ilköğretim yöneltme ve davranış puanının da yüzde 5'i eklenecek. Öğrenci, SBS puanı, yıl sonu başarı puanı ve davranış puanının toplanmasından oluşacak yeni puanıyla Anadolu, fen ve bazı meslek liselerine yerleştirme işlemine dahil edilecek.

MEB bürokratları yeni sistemle ilgili olarak, "Öğrenciler ilk sınav heyecanını 6. sınıfta yaşayacak. Bir şok etkisi olmasın ve başarısız puan almaları durumunda sonraki yıllarda sınav ortalamalarını düzeltebileceği düşüncesini oluşturmak için kademelendirmenin uygun olacağını kararlaştırdık" dedi.

Müzik, resimden soru yok

Bürokratlar, SBS'de müzik, resim ve beden gibi derslerden soru yöneltilmeyeceğine dikkat çekerken, bu derslerin değerlendirmesinin zaten ilköğretim yıl sonu başarı puanının içinde yer alacağını ifade etti.

Bürokratlar, sınavda İngilizceden de 5 ile 10 arasında soru yöneltilmesinin gündemlerinde olduğunu belirtirken, öğrencilerin yabancı dil düzeylerini ölçmekten çok bu derse ilgilerini artırmanın hedeflendiğini kaydetti.

Son başvuru tarihi 15 Nisan

Fen, Anadolu ve Sosyal Bilimler liseleri, özel okullar, polis kolejinde okumak isteyen öğrenciler ile devlet parasız yatılı okuyacak ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin katılacağı OKS'ye başvurular dün başladı. Başvuru ve yerleştirmeyle ilgili işlemlere ait açıklama ve kurallar, 2007 Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı ile Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı e-başvuru kılavuzlarında yer alıyor. Adaylar, kılavuzlara www.meb.gov.tr internet adresinden ulaşabilecek. Başvurular, 15 Nisan'da sona erecek. Başvuru işlemleri, http://www.meb.gov.tr ile http://oks2007.meb.gov.tr adreslerinden yapılabilecek. İşlemler, bankaya sınav ücreti yatırıldıktan 1 gün sonra yapılabilecek.

Bu arada engelli adayların sınavda mağdur olmamaları, eğitimde fırsat eşitliği sağlanabilmesi için özel düzenlemeler yapılacak. Görme engelli adaylara sınavda 30 dakika ek süre verilecek. Üst bedenini kullanamayan ve işitme engeli olan adaylara ise talep etmeleri halinde sınavda 30 dakika ek süre verilecek. OKS, 10 Haziran'da yapılacak.

Milliyet

tag SBS ye kademeli geçiş

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (7 yorum yazılmış)

box GÖZDE :ben iyi buldum

box gizem :bence sbs çok mantıklıher açıdan

box ÇAMLICA GÜZELİ :BENCE KEŞKE SBS OLMASAYDI DAHA İYİYDİ O KADAR

box sudenas :bu sistem gerçekten çok faydalı

box anıl karadağ :BENDE BEGENDİM.AMA ÖSS SINAVI SİSTEMİ BERBAT.ÇÜNKÜ BÜTÜN HERŞEYİ Bİ SINAVA BAGLIYOLAR.BANA SAÇMA GELDİ.ANCAK ŞİMDİ DEGİŞTİRİYOLAR.İYİKİ SBS ÖLE DEGİL!!!!

box gamze :bende herkeze katılmıyorum cünkü sbs nin bize bir yararı var mesala 6. sınıofta sbs niz kötü gecti değilmi 7. ve 8. sınıflarda iyi gecti değilmi işte o zaman sadece 7. ve 8. sınıflardaki netinizin ortalaması alınıyor. bence sbs cok iyi bir sınav herkez bunları bir düşünsün anlayınca bana hak vereceksiniz

box kevser :ya aslında bu sınav çok iyi oldu.Ben şimdi daha mutlu ve rahatım.Bütün arkadaşlarıma BAŞARILAR...

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Sağlıklı ve uzun yaşamın altın kuralları Sağlıklı ve uzun yaşamın altın kuralları

Kredi kartı kullanıyorsanız bunları bilmelisiniz Kredi kartı kullanıyorsanız bunları bilmelisiniz

Uzun ve sağlıklı yaşamanın 11 kuralı Uzun ve sağlıklı yaşamanın 11 kuralı

Güncel Eğitim Haberleri