Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Liselere giriş sistemi sil baştan eğitim haberi

eğitim haberleriLiselere giriş sistemi sil baştan

celik.jpg Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, her yıl 800 bini aşkın çocuğun, Anadolu ve Fen gibi liselere girebilmek için yarıştığı OKS'nin kaldırılacağını açıklamasının ardından, yerine konulacak yeni sistem için hazırlanan modeli yarın basın toplantısı ile tartışmaya açıyor.
Gelecek yıl uygulamaya konulacak yeni modele göre, merkezi sistem sınav tarihinde bir ilk olarak, lise türlerine yerleştirmede, öğrencinin davranış ve yönlendirilmesi de etkili olacak. Okulların rehberlik merkezleri ve rehberlik öğretmenleri full-time çalışacak. Her çocuğun, "rehberlik puanı" hesaplanacak. Bu puan, yerleşme puanına belli yüzdeyle etki edecek.

ÜÇ YIL SINAV

Liseye geçiş sisteminin sil baştan değiştirilmesini öngören yeni modele göre, "tek sınav" dönemi tarihe karışacak. Gelecek öğretim yılı 6. sınıflardan başlamak üzere 6, 7 ve 8. sınıfta "Seviye Belirleme Sınavı" (SBS) yapılacak. Bu yıl dahil iki kez uygulanacak OKS, 2009'da tamamen kaldırılacak.

YIL SONUNDA

SBS'ler, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından merkezi sistemle gerçekleştirilecek. Öğretim yılı sonlarında yapılacak sınavın uygulama yöntemi tıpkı OKS gibi olacak. Buna göre, hiçbir öğrenci kendi okulunda sınava giremeyecek.

ÜÇ KRİTERLİ PUAN

Her öğrenci için ayrıca "ilköğretim başarı puanı" (İÖBP) hesaplanacak. Lise türlerine yerleşme, ilköğretim başarı puanının da esas alınacağı üç kriterli puanla olacak. Buna göre, bir öğrencinin yerleşme puanı olan SBS puanı, İÖBP ve rehberlik puanının belli yüzdelerde katılmasıyla hesaplanacak.

TÜRKÇE'YE EK KATSAYI

Bu arada, lise türlerinin tümüne yönelmede Türkçe ve Yabancı Dil dersleri önemli olacak. İÖBP hesaplamasının yanısıra SBS'lerde de bu iki derse ağırlık verilecek. Türkçe ve Yabancı Dil dersinin katkısı ek katsayılarla sağlanacak.

PUANA GÖRE YERLEŞME

Halen sınavla öğrenci alan, "Anadolu" ibareli tüm genel ve mesleki liseler ile düz genel ve mesleki liselere kayıt, yerleşme puanına göre yapılacak. Uygulamaya yönelik ayrıntılar, daha sonra tespit edilecek.

FEN LİSELERİNE DERS BARAJI

Başta fen liseleri gelmek üzere Anadolu öğretmen liseleri ve sosyal bilimler liselerine girişte "ders barajları" uygulanacak. Buna göre, örneğin fen derslerinde konulacak barajı aşanlar fen liselerine başvurabilecekler. Kayıt sıralaması buna göre yapılacak

tag Liselere giriş sistemi sil baştan

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (8 yorum yazılmış)

box aybüke :bizim için zor bir dönem nefes alacak vaktimiz bile yok inanın testlerden boguldum diyemem çünkü bu bizim için önemli bir fırsat eger bu fırsatı iyi degerlendiremezsek bile bir kere daha fırsatımız olacak

box mert06 :sbs baraj puanları açıklansada baksak alışmak için yapılan geçici sbs lerde kazandığımız puanlara baraja girilebildimi ona bile bakamıyoruz

box ezgi :bence iyi bir sistem olmuş

box simge :ben oksye girdim we orta geçti ama nie bakanımıs olcak o adam bize oks yerine sbs yapmadı sankı nolcaktı 2007de kaldırsa sankıı offf yhaaa aylar haftalar boyunca calış we snrada herseyi yhnı hayatını 2 saatlık 1 sureye sığdır offffffffff yha çok saçma gelıo banaaaqa:(::'(

box gülşen :belki de botün bu değişiklikler sadece derhanelerin işine yaraması içindir...Zeten öğretmenlerin atanması o kadar zor ki...Bari derhanelerde görev yapabilsinler diye:)yani aslında burada öğretmenler düşünülmüş velilerse hiçe sayılmış.

box ali :şu sbsden hiç bi şey anlamadım

box mehmet ali :ben sbsden 42 doğruyla anadolu lisesine gidebilirmiyim

box ilknur :siz bize sbs baraj puanını istiyoruz.yani ... puanı alanların üstü sbsyi kazandı demenizi istiyoruz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bilgisayar başında çok oturanlardansanız... Bilgisayar başında çok oturanlardansanız...

Çocukları erken yaşta mesleklere yönlendirmeyin Çocukları erken yaşta mesleklere yönlendirmeyin

İstenmeyen kokular için pratik bilgiler İstenmeyen kokular için pratik bilgiler

Güncel Eğitim Haberleri