Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Üniversitede bel altı sorularla fişleme eğitim haberi

eğitim haberleriÜniversitede bel altı sorularla fişleme

kep.jpg 9 Eylül Üniversitesi'nde ‘Üreme Sağlığı Projesi' adı altında yapılan ankette öğrencilere en mahrem sorular yöneltiliyor, üstüne kimlik bilgileri isteniyor . REKTÖRLÜK tarafından dağıtılan ve ‘Leylekten Günümüze Üreme Sağlığı Projesi' adını taşıyan anket dokuz bölümden oluşuyor. Ve 154 soru yöneltiliyor...
ANNE KIZLIK SOYADI

ANKETİN en garip tarafı öğrencilerden fakülte, bölüm, sınıf yanında doğum tarihi ve yeri ile birlikte anne kızlık soyadı bilgilerinin de istenmesi.

‘FİŞLENİYOR MUYUZ'

ÖĞRENCİLERİN bir kısmı ankete ‘fişleniyor muyuz' diye tepki gösterdi. Bazıları normal karşıladı. Rektörlük ise sorular karşısında sessiz kaldı.

İŞTE O TUHAF SORULAR

Para ve hediye karşılığı birlikte oldunuz mu?

Parti sonrası tek gecelik ilişki yaşadınız mı?

Bugüne kadar kaç kişi ile birlikte oldunuz?

Kız arkadaşınızı hiç hamile bıraktınız mı?

Arkadaşlarınızdan kaçı cinsel ilişkiye girdi?

Din hayatınızda ne kadar önemli? Bara gittiniz mi?

Kampüste tuhaf anket

DEÜ'de öğrenciler üzerinde yapılan bir anket ‘cinsellik araştırması bahanesiyle öğrenciler dini ve siyasi görüşleri nedeniyle fişleniyor' iddiasını gündeme getirdi

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde yürütülen ‘Leylekten Günümüze Üreme Sağlığı Projesi' kapsamında üniversite öğrencilerine yönelik yapılan anket ‘öğrenciler fişleniyor' iddiasını gündeme getirdi. Fakültelerdeki sınıflarda bütün öğrencilere zorunlu olarak doldurtulan anket sorularının üreme sağlığıyla ilgiliymiş gibi görünse de öğrencinin dini inançlarını ve siyasal duruşunu ortaya çıkaracak tuzak sorularla dolu olduğu öne sürüldü.

ANNE KIZLIK SOYADI

İsim, soyisim, fakülte, bölüm, sınıf gibi bölümlerin doldurulmasının zorunlu olduğu anket kağıtlarında, öğrencinin annesinin kızlık soyadı, doğum günü, doğduğu ilin plaka kodu, en son mezun olduğunuz okul gibi bölümlerin de doldurulması zorunlu. Anket çalışmasında öğrencinin annesinin kızlık soyadının sorulması garipliklerin başlangıcını oluşturuyor ve ‘fişleme' iddialarına kanıt olarak gösteriliyor.

Anketlerde, öğrencilerin kimliğini deşifre edecek soruların da yer aldığını iddia eden bir grup öğrenci, fişlendiklerini iddia etti. Öğrenciler ‘Anne kızlık soyadı', ‘Doğum yeri' gibi bilgilerin bu amaçla sorulduğunu öne sürdü.

YÖNETİM REDDETTİ

Bazı öğrenciler ise fişleme iddialarına inanmadığını dile getirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Dilek Güldal ise fişlenme iddialarını reddetti. Projenin 2 yıldır sürdürüldüğünü anlatan Güldal ‘Anketlerde kesinlikle ad, soyadı ve kimlik bilgileri sorulmadı' dedi.

SAĞLIKLA NE İLGİSİ VAR!

Anketteki ‘Din hayatınızda ne kadar önemli', ‘Bara gider misiniz?', ‘Alkollü içki tüketir misiniz?', ‘Kız/erkek arkadaşınızla hiç el ele tutuşma, sarılma ve öpüşme gibi fiziksel temasta bulundunuz mu?' türündeki soruların üreme sağlığıyla ilgili değil, öğrencinin özel hayatıyla ilgili ayrıntıları öğrenmek için konulduğu ifade ediliyor.

Leylekten Günümüze Üreme Sağlığı anketinin ‘Evlilik öncesi seksi onaylamıyorum', ‘Kız ve erkeklerin birbirlerini öpmesinde, birbirlerine sarılıp bir sakınca görmüyorum', ‘Kızlar evlenene kadar bakire kalmalıdır' gibi bölümlerinde öğrenciden tercih yapması isteniyor. Böylece öğrencilerin kadın erkek ilişkilerine bakış açıları ve ilişkiye girenler hakkında ne tür duygular besledikleri de irdeleniyor.

ARKADAŞA DA FİŞLEME

Anketle sadece öğrenci değil, yaşadığı çevrenin, arkadaşlarının, ailesinin de fişlendiği izlenimi veren sorularla karşılaşmak mümkün. ‘Arkadaşlarımın çoğu tek gecelik ilişkileri normal karşılıyor' ve ‘Arkadaşlarınızdan kaçı cinsel ilişkiye girdi?' gibi sorularla öğrencinin arkadaş çevresi hakkında da bilgi edinilmeye çalışıldığı belirtiliyor.

Üniversite yönetimi anne kızlık soyladı alınmadı derken öğrencilerin büyük çoğunluğu ‘isim alınmadı ama, anne kızlık soyadının ilk iki harfi ve yaşadığı ilin plakası istendi' dedi.

STAR

tag Üniversitede bel altı sorularla fişleme

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box FATİH YILMAZ :önemli üniversitelerimizden olan dokuz eylül üniversitesinde böyle bir anket yapıldıysa çok üzücü çünkü anket yapılacak tek konu bu mu kaldıda bu konuyla ilgili anket yapıyorsunuz.Bahane ve projede çok ilginç.Asıl ben şunu merak ediyorum bu anket kaç kişiye soruldu ve kaç üniversite genci cevapladı. Ayrıca bunu yapanlar gençlerimizin zayıf noktalarını biliyoprlar dimi...

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ev yapımı sivrisinek kovucu Ev yapımı sivrisinek kovucu

Bunları yaparak sivrisineklerden kurtulabilirsiniz Bunları yaparak sivrisineklerden kurtulabilirsiniz

İştahı azaltmak için ne yapmalı? İştahı azaltmak için ne yapmalı?

Güncel Eğitim Haberleri