Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Sözleşmelilerin stajerliği kalkacak eğitim haberi

eğitim haberleriSözleşmelilerin stajerliği kalkacak

celik.jpg Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 20 bin sözleşmeli öğretmenin çığlığını duydu. MEB Personel Genel Müdürü Remzi Kaya, artık bir yıl görev yapan sözleşmeli öğretmenlerin de stajyerliğinin kaldırılacağı, her türlü hizmet içi eğitime katılacağı ve bir öğretmen kimliği olacağı müjdesini verdi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, genelgeyi dün imzaladı.

Genelge, bugün 81 İl milli eğitim müdürlüğüne gönderiliyor. 20 bin sözleşmeli öğretmenin yüzünü güldürecek yeni düzenleme sözleşmeli ve kadrolu öğretmen ayrımını tamamen ortadan kaldırıyor. MEB Personel Genel Müdürü Remzi Kaya uygulamanın yürürlüğe girdiğini açıkladı. Kaya ayrıca 20 bin yeni Öğretmen alımı için çalışmaları hızlandırdıklarını da bildirdi.

MEB geçen hafta 4 bin 975'i sözleşmeli, 10 bini kadrolu yaklaşık 15 bin yeni öğretmen alımı gerçekleştirmişti. Öğretmen alımıyla birlikle de eğitim camiasında yine sözleşmeli-kadrolu öğretmen tartışması başlamıştı. MEB'İn yaptığı düzenlemelerle birlikte branşlarına göre; bin 175 YTL ile bin 300 YTL arasında değişen ücretler alan sözleşmeli öğretmenlerin en çok kadrolu olmamak¬tan, stajyerliklerinin kalkmamasından, öğretmenlik andı içirilmemesinden ve öğretmen kimlik kartlarının bulunmamasından yakınıyordu.

ÖZLÜK HAKLARI EŞİTLENDİ

GAZETENİZ stajda bu çarpıcı durumu, sadece iki gün önce pazartesi günü eğitini Sayfasına taşımıştı. Kadrolu öğretmenlerle aynı maaşı alan sözleşmeli öğretmenler, bakanlık müfettişlerince okullarda teftiş bile edilmiyorlardı. Yeni düzenlemeyle birlikte sözleşmeli ve kadrolu tüm öğretmenlerin özlük haklan eşit koşullara taşındı. Sözleşmeli öğretmenlerin de bir yıl sonra stajyerlikle! kaldırılacak.

Ve onlar da kadrolu Öğretmenler gibi denetim geçirip, hizmet puanı alabilecekler. Sözleşmeli öğretmenlerin en önemli sorunlarından ü ise kaç yıl görev yaparlarsa yapsınlar, meslekte stajyerliklerinin kalkmamasıydı. Bakanlık son yaptığı düzenlemeyle artık sözleşmeli Öğretmenlerin de stajyerliklerin kaldırılmasını karara bağladı. Sözleşmeli öğretmenler de kadrolu stajyer öğretmenler gibi sicil amiri olarak okul müdürünün değerlendirmesine tabii olacak.

ARTIK KİMLİKLERİ DE OLACAK

Meslektaşlar arasında da stajyerliği kalkmamış olmaktan kaynak rahatsızlık tamamen gideriliyor. Bir yıl sonra olağanüstü bir disiplin suçu işlemezse stajyer öğretmenler de "öğretmenlik Andı" içecek ve stajını yapmış olacak. Bakanlığın veya ilçe mil eğitim müdürlüklerinin verdiği hizmet içi eğitime alınmayan sözleşmeli öğretmeni de artık bu eğitime alınacak. Sözleşmeli öğretmenlerin SSK'lı, kadrolu öğretmenlerin ise Emekli Sandığı'na tat olması dışında böylece aralarında ciddi 1 farklılık kalmayacak. Tüm Öğretmenler yaz döneminde maaş aldıkları gibi sorumluluğu da paylaşacaklar.

Sözleşmeli öğretmenlere "Öğretmen Kimlik Kartı" verilmemesi ve stajyerliklerinin kaçırılmamasını, İstanbul'da görev yapan bir öğretmen "Öğrencilerim bile öğrenci olduklarını rahatlıkla ispatlayabiliyor. Oysa ben öğretmen olduğuma kendim bile emin olamıyorum. Ailem beni üzmemek için atama sonuçlarını sormuyor, hissediyorum. Galiba hep stajyer kalacağım" diye anlatmıştı.

STAR

tag Sözleşmelilerin stajerliği kalkacak

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box Tanıl can :valla süper ne diyelim..

box sözleşmeli :3 sene olacak göreve başlayalı.2 sene önce de bütün kusları aldım hani nerde

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor

Kahvaltı Yapan Çocuk Daha Başarılı Oluyor Kahvaltı Yapan Çocuk Daha Başarılı Oluyor

Yabancı dil öğrenmek beyni geliştiriyor Yabancı dil öğrenmek beyni geliştiriyor

Güncel Eğitim Haberleri