Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

OKS kalkıyor yerine STS geliyor eğitim haberi

eğitim haberleriOKS kalkıyor yerine STS geliyor

celik2.jpg Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik; İngilizce eğitimini verimli hale getirebilmek için orta öğretim sınav sistemlerinde değişiklikler planladıklarını söyledi.
Bakan Çelik, AK Parti Bursa Gençlik Kolları'nın düzenlediği ''Genç Liderlik Semineri''nde yaptığı konuşmada, günümüzün en büyük zenginlik kaynağının bilgi olduğunu belirterek, bu nedenle eğitimde, yabancı dil ve bilişim teknolojisini ön plana çıkardıklarını söyledi.

Öğrencilere 4'üncü sınıftan itibaren İngilizce eğitimi verildiğine işaret eden Çelik, ''Buna karşılık, öğrenciler İngilizce öğrenemiyor. OKS'de İngilizce soru sorulmuyor, sınavda çıkmayan her dersi de öğrenci, kendisi için değersiz bir yük olarak kabul ediyor. ÖSS'de de durum aynı. Öğrenci, ÖSS'ye dil alanından girmiyorsa gereksiz olduğunu düşünüyor. Ne çalışacak öğrenci; aşağıdakilerden hangisi yanlıştır, farklıdır. Neredeyse, 'Aşağıdakilerden hangisi aşağıdadır' diyecekler. Tost yiyen, test çözen bir nesil verdik'' diye konuştu.

Çelik, bu nedenle OKS'yi 2008-2009 öğretim yılında kaldıracaklarını ifade ederek, şunları söyledi: ''OKS yerine 6, 7 ve 8. sınıflar sonunda seviye tespit sınavı yapacağız ve bu sınavlarda, dil sorusu da olacak. Bu sınavlardan aldığı puan, bir üst liseye geçtiği zaman bir bölümünü teşkil edecek. Diğer bölümü, kendini ifade etme sanatı. Öğrencide, resim, beden eğitimi ve müzik kabiliyetini ölçemiyoruz. Biz çocukların bilgisini ölçüyoruz ama becerisini asla ölçemiyoruz. Onun için beceriksiz bir nesil ortaya çıkarıyoruz.''

ÖSS ile ilgili olarak Yüksek Öğretim Yasası'nda değişiklik yapılması gerektiğini vurgulayan Çelik, ''Bu değişikliğin bugün olmaması, yarın olmayacağı anlamına gelmiyor. Bunun da günü ve sırası geldiği zaman yapılması lazım çünkü, yüksek öğretim giriş sınavları da orta öğretimimizi felç etmiştir'' dedi. Çelik, iletişim ve bilgisayar teknolojisinin, ilköğretim okulu öğrencilerine yönelik yapılması planlanan beceri ölçme sınavlarının, 'olmazsa olmaz'larından olacağını dile getirerek, şunları kaydetti: ''İlköğretimi bitiren yavrumuzun, usta bir bilgisayar operatörü olması, liseyi bitiren öğrencimizin de bu konuda çalışan bir firmanın arzu ettiği zaman çalıştıracağı bir konuma gelmesi lazım. Bunlar için de altyapı oluşturulması gerekiyordu. İktidarımızda, bilişim sektörü yüzde 400 büyüdü ve buna Milli Eğitim Bakanlığı öncülük etti.''

İNTERNET KULLANIMI

İnterneti, 20. yüzyılın en büyük icadı olarak tanımlayan Çelik, ''İnternetin taşıdığı bazı olumsuzlar var. Ulaştırma Bakanlığı, elektronik ortamda işlenen suçlarla ilgili detaylı bir yasa tasarısı hazırladı. Bunu yakında TBMM'ye sevk edeceğiz ve ümit ediyorum ki bu olumsuzlukları büyük çapta ortadan kaldırmış olacağız'' dedi.

AA

tag OKS kalkıyor yerine STS geliyor

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box mustafa :arkaşlar biz oks son kurbanlarıyız biliyorsunuki ing var gaşliba yeni sistemde ben tam bir anti ing neden dicek olursanız neden biz ingilizce ögereniyozda ingilizler türkkçe ögrenmiyor bunu hiç kendi kendinizi düşündünüzmü?düşündüğünüzü hiç sanmıyorum ama düşünseniz gercekten ne anlatmak istediginmi anlıyıcaksınız ben suan ing düşmanı olmamın sebebide nedne ingilizcede türkçe değil ?

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı

Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bu yiyecekler insan beynine zarar veriyor Bu yiyecekler insan beynine zarar veriyor

En sağlıklı kabuklu yemiş hangisidir? En sağlıklı kabuklu yemiş hangisidir?

Akıllı ve sağlıklı beslenmede 10 önemli nokta Akıllı ve sağlıklı beslenmede 10 önemli nokta

Güncel Eğitim Haberleri