Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

1 milyon genç açıkta eğitim haberi

eğitim haberleri1 milyon genç açıkta

okul2.jpg Son 10 yıl içinde klasik lise mezunu olan 1 milyon gencin üniversite sınavı sonrasında açıkta kaldığı ortaya çıktı. Sonuç rapor edilerek TBMM'deki 550 milletvekiline sunuldu. Bu çalışmayı yürüten Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Dr. Rüstem Eyüboğlu konuyla ilgili şunları söyledi:

ÖSS sistemi Türk Milli Eğitimi'ni çökertiyor. Balık baştan kokuyor. Sınava 10 yılda 1 milyon 300 bin klasik lise mezunu giriyor ve yüzde 13'ü kazanıyor. Geri kalan 1 milyon gencin mesleği, yabancı dili yok. Toplumun dinamiklerine dikkat etmemiz gerekiyor. 37 yıldan bu yana sınavla yetişen bir toplumuz. Birbirini sevmeyen, şahsi menfaatlerini düşünen ve ulusun geleceğinde sorumluluk almayan bir nesil yetiştirildi. Hepimiz sorumluyuz.

Araştırmaya göre Anadolu liselerinde kazanma oranı yüzde 56-60, özel fen liselerinin başarı oranı yüzde 70, Anadolu lisesi statüsünde olan özel liselerin başarısı ise yüzde 60 oranında çıktı.

İyi okul 10'u geçmiyor

MEB'in OKS'nin kaldırılması çalışmalarını destekleyen Eyüboğlu şöyle konuştu: 11 milyon ilköğretim okulu öğrencisinin geleceğini de OKS felç ediyor. Toplumun geleceği sınava bağlanmış. 1953'de kurulan Anadolu liseleri amacından uzaklaştı. Yabancı dil kaldırıldı. Bilim adamı yetiştirmesi gereken fen liseleri, çalışkan çocukların üniversiteye daha kolay girebileceği okullar oldu. Yabancı dil tamamen kaldırıldı, böyle bilim adamı olur mu? Sayıları 800'e ulaşan Anadolu liseleri de sadece tabela taşıyan kurumlar haline geldi. Galatasaray, Kabataş ve İstanbul Erkek Lisesi gibi kaliteli eğitim veren okul sayısı 10'u geçmez. İsim yapmış okullara zaten başarılı çocuklar gittiği için tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan gibi bir durum ortaya çıkıyor.

OKS artık ticari amaçlı

MEB Müsteşarı Nejat Birinci'nin isteğiyle yeni bir rapor daha hazırlandığını bildiren Rüstem Eyüboğlu ‘Sekiz yıl kesintisiz eğitimden sonra dershane sayısı yüzde 100 arttı. Şu an 3 bin 890 dershane var. OKS ticari amaç haline geldi. Üniversitelerde de mutlaka kontenjan arttırılmalı. Sınav olacak ama değer yargılarını değiştiren her şeyini sınava bağlayan bir toplum olamaz' dedi.

750 bin kişiye bir üniversite

DR. Rüstem Eyüboğlu, OKS ve ÖSS sonuçları açıklandığında başarılarını yüzde 100 gösteren özel öğretim kurumlarını eleştirdi: Hiçbirine inanmayın. 10 kişi mezun edip, hepsini yerleştirenler var. Özel sektörün üniversite açması kolaylaştırılmalıdır. Şu anda Amerika'da 4 bin üniversite var. 60 bin insana bir üniversite düşüyor. Türkiye'de ise 750 bin kişiye bir üniversite düşüyor.

MİLLİYET

tag 1 milyon genç açıkta

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

18 milyon öğrenci karnelerini aldı 18 milyon öğrenci karnelerini aldı

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hafızanızı güçlendirmek için ipuçları Hafızanızı güçlendirmek için ipuçları

Su faturanızın kabarık olmasına engel olun Su faturanızın kabarık olmasına engel olun

Hafızayı sürekli diri tutmanın yolları Hafızayı sürekli diri tutmanın yolları

Güncel Eğitim Haberleri