Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

1467 öğretmen ile 3538 yönetici hakkında soruşturma eğitim haberi

eğitim haberleri1467 öğretmen ile 3538 yönetici hakkında soruşturma

3.jpg Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, CHP Sinop Milletvekili Engin Altay'ın TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesini yanıtladı. Çelik, son 4 yılda 81 ilin 79'unda 1467 öğretmen ile 3538 yönetici hakkında bakanlık müfettişlerince inceleme, soruşturma ve ön inceleme yapıldığını açıkladı.

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay'ın TBMM başkanlığına verdiği ‘Hakkında soruşturma açılan personele ilişkin' başlıklı yazılı soru önergesini Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından yanıtlandı. Bakan Çelik, önergeye cevaben gönderdiği yazıda, 81 ilden 79'unda 2003- 2006 yılları arasında toplam 1467 öğretmen ile 3538 yönetici hakkında çeşitli soruşturmalar açıldığını bildirdi.

Bakan Çelik, Mart 2003'ten itibaren hakkında inceleme, soruşturma ve ön inceleme yapılan öğretmen ve yöneticilerden 538'ine ihtar, 39'una tevbih, 516'sına uyarma, 1615'ine kınama, 778'ine aylıktan kesme, 28'inin ek ders ücretlerinin kesilmesi, 156'sının kademe ilerlemesinin durdurulması, 8'inin devlet memurluğundan çıkarma, 8'inin derece indirilmesi, 5'inin kıdem indirilmesi, 28'inin kusurlu sayılma, 3'ünün de meslekten çıkarılmak gibi cezalar teklif edildiğini belirtti.

Çelik, gerçekleştirilen soruşturma ve incelemeler sonunda, 2003 yılında Ankara'da siyasi parti lehine ayrımcılık yapmak iddiasıyla ilgili 4 kişiye ihtar ve tevbih cezası teklif edildiğini, Şanlıurfa, Ağrı ve Muş illerinde terör örgütü PKK yanlısı olduğu iddia edilen 31 kişiyle ilgili yapılan inceleme sonucunda teklif getirilmediğini vurguladı.

2004 yılında Giresun, Mersin ve Karaman'da siyasi parti lehine çalışmalar yapmak ve siyasi amaçlı eylemlerde bulunmak iddiasıyla inceleme raporu düzenlendiğini, ancak teklif getirilmediğini, diğer raporlarda ise 4 kişi hakkında kınama, aylıktan kesme ve devlet memurluğundan çıkarma cezaları teklifi getirildiğini bildirdi.

Yine 2004 yılında Mersin'de yasa dışı DHKP/C yanlısı olduğu iddia edilen 1 kişiye kınama cezası, Sivas, Ankara, Mersin ve Batman'da terör örgütü PKK yanlısı olduğu iddia edilen 5 kişi hakkında düzenlenen raporlarda ise 2 kişiye uyarma ve kınama cezaları teklif edildiğine dikkat çekti.

2005 yılında Mersin'de DHKP/C yanlısı olan 1 kişiye aylıktan kesme cezası teklif edildiğini, Ağrı, Mardin, Erzincan, Adıyaman ve Tunceli'de PKK yanlısı olduğu iddia edilen 8 kişiyle ilgili yapılan soruşturmalar sonucu 1 kişi için kademe ilerlemesinin durdurulması, 3 kişi için aylıktan kesme, 1 kişi için kınama, ön inceleme yapılan 1 kişi için de soruşturma izni verilmemesi teklif edildiğini belirtti.

Bakan Çelik, 2006 yılında Bilecik, Mersin ve Tunceli'de PKK yanlısı olduğu iddiasıyla 5 kişi hakkında yapılan inceleme ve soruşturmada 1 kişi hakkında meslekten çıkarma, Ankara, Isparta ve İstanbul'da irticai faaliyet içerisinde bulunduğu iddiasıyla 9 personel hakkında yapılan inceleme soruşturma sonucunda, 6 personel hakkında da uyarma, kınama ve ihtar cezası teklifleri getirildiğini kaydetti.

Bu arada en çok soruşturma 1431 personelle Ankara'da açıldığı ortaya çıktı. İstanbul'da 492, Balıkesir'de 272, İzmir'de ise 270 personel hakkında inceleme ve soruşturma yapıldı. Son 4 yıl içinde ise 81 ilden sadece Afyon ve Niğde'de öğretmen ve yönetici hakkında soruşturma açılmadığı belirlendi.

tag 1467 öğretmen ile 3538 yönetici hakkında soruşturma

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı

Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi Devamsızlıktan kalan öğrenciler de mezun edildi

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Radyasyonun en çok olduğu sebzeler Radyasyonun en çok olduğu sebzeler

Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri

Huzurlu yaşayabilmeniz için uzmanından 100 öneri Huzurlu yaşayabilmeniz için uzmanından 100 öneri

Güncel Eğitim Haberleri