Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Her öğrenciye e-mail adresi eğitim haberi

eğitim haberleriHer öğrenciye e-mail adresi

1.jpg Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları tarafından Ankara Hilton Oteli'nde düzenlenen ''Kişiye Özgü Öğretim Modeli''nin tanıtım toplantısına katılan Çelik, bu projeye katkıda bulunanlara eğitimde küreselleşmenin ne olduğunu kavradıkları ve Türkiye'yi bu anlamda dünyaya açtıkları için teşekkürlerini iletti.

Gittiği her ilde ''Küreselleşme Sürecinde Türkiye'' başlıklı bir konferans verdiğini belirten Çelik, ''Yaşadığımız dünyanın farkında olmazsak, biz kendi içimize kapanır ve bu baş döndürücü rekabet içerisinde olan dünyanın çok çok gerisinde kalırız. Atatürk'ün bize gösterdiği o muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma ideali, kendi içimize kapanarak adeta ipek böceği politikası uygulanarak yakalanamaz'' diye konuştu.

Bireyi oldukça önemsediklerini ifade eden Çelik, Pakistan depremine yardım için okullarda başlattıkları kampanyaları hatırattı. 81 ile internet aracılığıyla bir metin gönderdiğini belirten Çelik, şöyle konuştu:

''Biz Ankara'dan tuşa basıp bilgileri gönderdikten iki saat sonra Türkiye'nin 81 vilayetindeki okulların elindeydi. 3 günde 12 milyon dolar yardım toplandı. Biz o zaman okulu, il, ilçe milli eğitim müdürünü muhatap alıyorduk. Şimdi Yüksekova'daki Ayşe, İpsala'daki Okan, Sinop'taki Turgay, Mersin'deki Mehmet, Milli Eğitim Bakanlığının eğitim otoritesinin doğrudan muhatabı olacak.''

İlköğretim okulu 4. sınıftan yukarıya tüm öğrencilerin kendilerine has bedava meb.gov.tr uzantılı bir e-mail adresi olacağını açıklayan Çelik, ''Telekomla iş birliği halinde bunu en kısa zamanda gerçekleştireceğiz. Türkiye'de artık çok şükür okullara 550 bin bilgisayar girdi, internet bağlantıları yapıldı. Bilgi toplumunun gereği neyse bunu yapacağız'' dedi.

''Demokratik yönetim bireye önem verir''

''Öğrencinin kafasına bilgi depolama'' modelinin demode olduğunu ifade eden Çelik, modern çağların en büyük keşfinin bireyin keşfi olduğunu belirtti. Bireyle demokrasi arasında birebir ilişki olduğunu söyleyen Çelik, ''Bizim eğitim sistemimiz ekonomiye, üretime duyarlı değil. Demokrasiye duyarlı hiç değil. Antidemokratik yönetimlerde, totaliter yönetimlerde, kitle eğitimi vardır, kitle muhatap alınır. Fert diye bir şey yoktur, fertler kellelerden ibarettir. Despotik yönetimler insanı kereste gibi algılarlar. Eğitim kurumları da onları tek tipleştirecek kurumlardır ama demokratik yapılarda insanlar bu şekilde görülmez; insanlar fert olarak değerlendirilir, bireyi keşfeder bireye önem verir'' dedi.

Bilimin insanlığın ortak malı olduğunu belirten Çelik, bu projeyle ilgili olarak, ''Bugün Avustralya kökenli Yeni Zelanda'da çalışmış olan bilim adamı ortaya bir şey koymuşsa biz bunu kendi malımız gibi sahipleneceğiz ve bundan gerektiği şekilde yararlanacağız. Her konuda olduğu gibi eğitimde de küreselleşmeyi doğru algılamazsak slogan atmaya devam ederiz, diğer ülkeler de başını alır gider'' diye konuştu.

Kişiye özgü modelin, yapılandırıcı modelin, enformatik olmayan modelin öğrenci merkezli eğitimi esas aldığını kaydeden Çelik, ''Öğretmene seslenen öğrenci diyor ki 'Bana söylersen unuturum, bana gösterirsen hatırlarım, beni sürece dahil edersen anlarım.' Yapılandırıcı eğitim modeli budur'' dedi.

Herkesin mutlaka öğrenebileceği bir öğretim stili olduğunu vurgulayan Çelik, ''Bizim, 'sen geri zekalısın, ne de anlamazsın' diye kenara ittiğimiz bazı çocuklar, hayatının sonraki dönemlerinde büyük başarılara imzalar atmış insanlar olarak karşımıza çıkabiliyor'' dedi.

Yeni müfredata getirdikleri öğrenci merkezli eğitimin, yapılandırıcı öğretim yönteminin, Bahçeşehir Üniversitesi tarafından bir özel uygulama alanı olarak ele alındığını belirten Çelik, projenin, ''müfredatın bir manada uygulaması'' olduğunu söyledi. Bakanlık olarak bu projeye destek verdiklerini belirten Çelik ''Hangi öğretim kurumu olursa olsun eğitim sektöründeki bütün kurumlarla bakanlık bu tarzda iş birliği yapmaya hazırdır'' diye konuştu.

MİLLİYET

tag Her öğrenciye e-mail adresi

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Öğretmenler Bu Önerileri Dikkate Alın! Öğretmenler Bu Önerileri Dikkate Alın!

Doğalgaz faturasını azaltmak için öneriler Doğalgaz faturasını azaltmak için öneriler

Süt ürünleri nasıl saklanmalı? Süt ürünleri nasıl saklanmalı?

Güncel Eğitim Haberleri