Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Liselerde sessiz devrim eğitim haberi

eğitim haberleriLiselerde sessiz devrim

irfanerdogan.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, liselerde not sisteminde öğrencinin geleceğini etkileyen önemli bir değişiklik gerçekleştirdi. İkinci yarıyıldan itibaren uygulamaya konulan yeni sistem, üniversiteye giriş sınavında ki adaletsizliği de ortadan kaldırıyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof.Dr. Ünal Yarımağan, getirilen düzenlemelerin son derece adil olduğunu belirtti ve yeni not sisteminin değerlendirmede esas alınacağını söyledi.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof.Dr. İrfan Erdoğan, yaptıkları düzenlemeyi "liselerde sessiz devrim" diye niteledi. İşte not sistemindeki değişiklik, bunun niçin gerçekleştirildiği, yapılan düzenlemelerin ne anlama geldiği, öğrencileri nasıl etkileyeceğine Erdoğan GÖZCÜ'ye şöyle açıktladı:

SINIF GEÇME NOTU VE MEZUNİYET PUANI
Yeni not notlandırma sistemi (100'lük sistem) ile öğrencilerin sınıf geçmelerine esas olan mevzuat devam ediyor. Şöyle ki, öğrencinin herhangi bir dersteki 1. ve 2. dönemlere ait notu, o dönemlere ait yazılı, sözlü ve uygulamalı sınavlarla ve eğer varsa ödev ve projelerden aldığı puanların aritmetik ortalamasının alınmasıyla hesaplanıyordu. Bu yöntem devam edecek.

Bir örnekle açıklayacak olursak, matematik dersinde 1. dönem alınan puanların aritmetik ortalaması 25 olan öğrencinin matematik dersine ait 1. dönem notu "1"dir. Bu öğrencinin 2. dönemde matematikten alacağı puanların aritmetik ortalaması eğer 45 ise bu öğrencinin matematik dersi için 2. dönem notu da "2" olarak geçecek. Öğrencinin yılsonu notu ise eskiden olduğu gibi her iki dönemin notlarının toplamının ikiye bölünmesiyle elde edilen 1.5'in 2'ye tamamlanması ile elde edilen 2 olacak.

MEZUNİYET PUANI:
100'lük not sistemi ile gelen en önemli yenilik, mezuniyet notu yerine mezuniyet puanının esas alınacak olması. Böylece öğrencinin derslerinden aldığı 1. ve 2. dönem puanlarının aritmetik ortalaması ile yıl sonu puanı ve ağırlık puanı bulunacak, buradan 3 yıllık liselerde 9., 10. ve 11. sınıflara ait, 4 yıllık liselerde ise 9., 10., 11. ve 12. sınıflara ait yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasından mezuniyet puanı hesaplanacak. Başka bir ifadeyle, diploma puanının tespitinde puanlar nota çevrilmeden, puan olarak değerlendirilecektir.

DAHA YÜKSEK PUAN HEDEFLENECEK
00'lük puan sistemine geçişle birlikte okul birincilerinin tespiti daha doğru ve kolay bir şekilde yapılabilecek. 100'lük sistemde alınan her puan anlamlı olacağı için öğrencilerin 5'lik sistemdeki gibi aldıkları puanla yetinmeleri bir tarafa sürekli daha yüksek puanları almaya çalışacaklar. Çünkü 100'lük sistemin gereği olarak sınıf geçmek bir tarafa alınan her not anlamlı hale gelecek.

SAYISAL ARALIKLAR:
5'lik not sisteminde, 85–100=5, 55–69=3, 45–54=2 gibi sayısal aralıklardan yola çıkılarak varılan sonuçlar öğrenci başarısını belirleyemiyordu. Aynı zamanda bu sistemdeki en küçük not artışı ya da azalışı da toplamda çok büyük farklılıklara neden olmaktaydı. Örneğin, 69 alan öğrencinin notu 3; 70 alan öğrencininki ise 4 olarak karneye geçiyordu. Aslında gösterilen performanslar arasındaki farkın çok az olmasına rağmen öğrencilerin 5'lik sisteme dönüştürülerek elde edilen notları arasındaki fark ise oldukça fazla.

ÖĞRETMENİN TAKDİR HAKKINA SON
Sınıf geçme yönetmeliğinde yapılan değişikliklerden biri de dersin dönem sonu notu tespit edilirken öğretmenin aritmetik ortalamanın bir not fazlasını verebilme takdir hakkının ortadan kaldırılmasıdır. Böylece, öğretmeni rahatlatarak takdir hakkının kullanımından dolayı yıpranmasının önlenmesi, öğrencilerin ve velilerin öğretmenin takdir hakkını kullanırken gerçekçi davranıp davranmadığı hususunda oluşabilecek kuşkularının giderilmesi ve sübjektif olması da mümkün olabilecek bir uygulama kaldırılmış oldu.

ÇARPICI FARK:
Yüzlük not sistemi, 5'lik not sistemine göre yükseköğretime geçiş için kullanılan Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanlarının (AOÖBP) hesaplanmasında da çok çarpıcı farklılıklar ortaya koyuyor. 5'lik not sistemine ve 100'lük puan sistemine göre AOÖBP'larına yansıyan farkı şu şekilde örnekleyebiliriz:

ÖSS'DE 5 PUAN ETKİLİYOR
Bir okulda iki öğrencinin 5'lik sistemdeki diploma notlarını 5,00 olarak varsayalım. Her iki öğrencinin AOÖBP'si 80,000'dır. Ancak 100'lük sistemde birinci öğrencinin diploma puanı 100, ikinci öğrencininki ise 85 olduğunu varsayarsak birinci öğrencinin AOÖBP'si 80,000; ikinci öğrencininki ise 76,591 olarak hesaplanmaktadır. Aynı şekilde 5'lik sistemde diploma notları 2,00 olan iki öğrencinin AOBP'leri 51,087 oluyordu. 100'lük sistemde ise birinci öğrencinin diploma puanı 54,99, ikinci öğrencinin 45,00 ise AOBP'leri birinci öğrenci için 56, 694, ikinci öğrenci için ise 51, 087 olarak hesaplanmaktadır. Görüldüğü gibi fark 4-5 puana kadar çıkıyor.

İKİ KULVAR VAR:
Değişiklikleri özetleyecek olursak, önümüzde iki kulvar var. Bunlardan birisi yıl sonu başarısının tespiti, diğeri ise diploma puanı ve okul birincilerinin tespitidir. Öğrencinin yıl sonu başarısının belirlenmesinde eski yöntem aynen korunuyor. Örneğin eskiden öğrenci bir dersten notu 24,50 – 24,99 olduğunda 25 olarak değerlendiriliyordu ve not olarak 1 veriliyordu. Bu hesaplamada bir değişiklik olmadı. Bu öğrencinin dönem notu yine 1'dir. Ancak dönem puanında bir değişiklik yapılmaz. Öğrencinin dönem puanı 24,50 ise yine 24,50; 24,99 ise yine 24,99 olarak kalacak..

MAĞDUR EDİLMEYECEK:
Esas önemli değişiklik, diploma puanı ve okul birincilerinin belirlenmesi konusunda oldu. Burada belirsizlik olduğu düşünülen konu şu anda lise 3. sınıfta okuyan öğrencilerin son iki senede 5' lik sisteme göre hesaplanmış yıl sonu notlarının 100'lük sisteme nasıl dönüştürüleceği. Hazırlanan yönetmeliğe geçici bir madde eklendi.. Bu madde yapılacak olan bu dönüştürme işleminin nasıl olacağını açıklıyor..

ESKİ MEZUNLAR:
ÖSYM daha önceki yıllarda 5'lik sistemdeki notları 10'luk sisteme çevirirken bir formül kullanmıştı. Biz de 5'lik sistemdeki notları 100'lük sisteme dönüştürürken bu formülü kullanacağız. Böylece öğrencilerin geçen yıllarda alınan notları ve hakları aynen korunacak. Herkes yerini aynen muhafaza edecek, kimse kimsenin önüne geçemeyecek. Çünkü aynı formül herkes için kullanılacağından herkesin sırası aynı kalacak. Eski mezunlarının notlarının nasıl dönüştürüleceği ile de ÖSYM ilgilenecek ve hiç kimsenin mağdur edilmeyeceği bir hesaplama ile bu dönüşümü gerçekleştirecek..

İLKÖĞRETİMDE DE GEÇİLECEK
100'lük not sisteminin önümüzdeki yıllarda ilköğretim okullarında da uygulanmaya konması düşünebilir. Böylece Ortaöğretim Kurumlar Sınavı (OKS) kaldırılsın, ama yerine ne koyacağız; sorusunun cevabı da bir ölçüde bulunmuş olacak. 100'lük sisteme göre on binlerce öğrencinin aynı not ortalamasına sahip olması sorunu ortadan kalkmış olacak. Belki aynı okulda aynı ortalamaya sahip iki öğrenci bile olmayacak. Böylece liselere geçişte, OKS sınavının yerini okul başarı puanına göre yapılan bir yerleştirme alabilecektir.

ADALETİ SAĞLAYACAK:
100'lük puan sistemini, eğitim ve öğretimimizin geliştirilmesi için son derece işlevsel bir değişim örneği olarak görmek gerekir. Bu değişimin, öğrencileri mağdur etmeden, sistemin akışını tıkamadan daha başarılı olma yolunda çocuklarımızı teşvik eden, öğretmenlerimizi rahatlatan, üniversiteye girişte gerçek anlamda adaleti sağlayan bir devrim olduğunu söylemek abartı olmaz. Eğitimde uzun zamandır böyle yalın, sessiz, herkesin benimsediği bir devrim ilk kez gerçekleşiyor. Bu yönüyle de 100'lük puan sisteminin, eğitimde gerçekleştirilmeye çalışılan çoğu kez de nesnel sonuçlar getirmeyen ve bir karmaşa yaratan değişim projeleri için de örnek teşkil edeceği söylenebilir.

Talim ve terbiye Kurulu Başkanı Erdoğan, yeni sisteme ilişkin Milli Eğitim müdürlüklerine ayrıntılı bir genelge gönderdiklerini de sözlerine ekledi.

Saygı Öztürk
Kaynak: Gözcü Gazetesi

tag Liselerde sessiz devrim

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box ece :benım anlamadıgım bu uygulamanın daha once yapılmaması oksye gıren bırı olarak benım suanda hakkım yenmıs oluyo ılkogretımde uygulanırsa ozaman okul puanınla bır okula gıreceksın fakat sımdı oksde aldıgın puanla ne kadar kotu suandakı sıstem daha once uygulanması gereken bır sıstem

box serkan :ben bu sene zayıfım olmadan geçtim ama matematik dersim ilk dönem 2 ikinci dönem 1 ben şimdi sorumluluk sınavlarına gire bilecekmiyim

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Hormonlu gıda ''erken ergenlik'' nedeni Hormonlu gıda ''erken ergenlik'' nedeni

İhtiyaçtan fazla vitamin çocuğa zararlı İhtiyaçtan fazla vitamin çocuğa zararlı

Beyninizi genç tutmak için bunları yapın Beyninizi genç tutmak için bunları yapın

Güncel Eğitim Haberleri