Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Eğitim Fakültelilerin İşsizlik Sıkıntısı eğitim haberi

eğitim haberleriEğitim Fakültelilerin İşsizlik Sıkıntısı

ogrenci.jpg Öğretmen yetiştiren eğitim fakülteleri işsizlik sorunu ile karşı karşıya. Eğitim fakültesi mezunları İngilizce, bilgisayar ve din kültürü dışında birçok branşta atama bekliyor.
Son dönemde giderek artan istihdam sorunu, öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerini tehdit eder hale geldi. Eğitim fakültesi mezunları İngilizce, bilgisayar ve din kültürü dışında birçok branşta yıllarca atama bekliyor.

İşsizlik, iş güvencesi olduğunu düşünerek eğitim fakültelerini seçen binlerce öğretmen adayının en önemli sorunu haline geldi. Beden eğitimi, fizik, kimya, matematik gibi branşlarda binlerce öğretmen adayı, mesleğe girebilmek için 5 yıldır sıra bekliyor.

YÖK Başkanvekili İsa Eşme, rakamlara bakıldığında üç alanın dikkat çektiğini ifade ederek, "Birincisi İngilizce, ikincisi bilgisayar öğretmenliği, bir de din kültürü öğretmenliği. Bu üç alanda yükseköğretimi bitiren hemen her öğrenci atanabiliyor. Diğerlerinde bazı alanlarda atanma oranı yüzde 1'lere kadar düşüyor" diye konuştu.

Öğretmen adaylarının istihdamındaki ilk sıkıntı, Maliye'nin kadro kısıtlaması. İkincisi ise Milli Eğitim Bakanlığı'nın, KPSS dışında alan belirleme sınavı yapmaya kalkması.

Bakanlık, Alan Belirleme Sınavı'nı adaylardan gelen isteğe dayandırırken, YÖK yetkilileri yeni bir sınavın, eğitim fakültelerindeki eğitimi alt üst edeceği görüşünde.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sözleşmeli öğretmen uygulamasını da eleştiren YÖK yetkililerine göre istihdam sorununun sürmesi halinde eğitim fakültelerini tercih eden öğrenci sayısının ve puanların düşmesi kaçınılmaz olacak.

tag Eğitim Fakültelilerin İşsizlik Sıkıntısı

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Öğrencilere doğru ders çalışma önerileri Öğrencilere doğru ders çalışma önerileri

Bu sebzeler insan ömrünü uzatıyor Bu sebzeler insan ömrünü uzatıyor

Yabancı dil öğrenmek beyni geliştiriyor Yabancı dil öğrenmek beyni geliştiriyor

Güncel Eğitim Haberleri