Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Şubatta 5 bin yeni sözleşmeli öğretmen eğitim haberi

eğitim haberleriŞubatta 5 bin yeni sözleşmeli öğretmen

3.jpg Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 10 Şubatta 10 bin yeni kadrolu öğretmen, 15 Şubatta da 5 bin yeni sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağını bildirdi.

Çelik, beraberinde Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları ile geldiği Çorum'da, 23 Nisan İlköğretim Okulunda karne dağıtım törenine katıldı. Hüseyin Çelik, törende yaptığı konuşmada, öğrenci ve öğretmenlerin yoğun bir yarı yılı geride bıraktıklarını belirterek, 15 günlük tatilin iyi değerlendirilmesini istedi.

Öğrencilerin karnelerindeki notların, öğrencilerin yanı sıra aynı zamanda annelerin, babaların ve okuldaki öğretmenlerin de notları olduğunu vurgulayan Çelik, ''Çocuklarımızın karnesi çok iyi olursa onları tebrik edelim, onları daha çok yüreklendirelim ve daha başarılı olmaları için teşvik edelim. Ama övgüyü hiçbir zaman abartmayalım. Çünkü dozu kaçmış olan bir övgü çocuğun şımarmasına yol açabilir ve onu rehavete düşürebilir. Övgüde de çocuğun başarısızlığı karşısında da yaklaşımımızda ölçülü olmalıyız'' diye konuştu.

Çocukların şartlı olarak sevilmemesini ve onların her şeye rağmen sevilmesini tavsiye eden Çelik, şunları kaydetti:

''Ne olursa olsun onları sevmeliyiz. Onların getirdiği karneyi rehber öğretmenleriyle, sınıf öğretmenleriyle ve bu işe aklı eren kişilerle değerlendirmeliyiz. Ve bir özeleştiri yapmalıyız. 30 kişilik bir sınıfta tüm çocukların birinci, tüm çocukların sonuncu olması mümkün değildir.''

-İLKÖĞRETİM KARNELERİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK...-

Çelik, bu yıl ilköğretim öğrencilerinin karnelerinde bir değişiklik yapıldığını ve bu değişiklikle öğrencilerin son dört yıldaki tüm notlarını karnelerinde görebileceğini ifade ederek, ''Böylelikle yavrularımız nasıl bir süreç takip ediyorlar, iyiden daha iyiye mi gidiyor, yoksa daha kötüye mi, yoksa başladıkları yerdeler mi? Bunları bu yılki karnelerinde görebilecekler'' dedi.

Bu değerlendirmeyi yaparak ailelerin çocuklarına daha fazla destek olması gerektiğinin altını çizen Çelik, tüm velilerin, çocuklarına daha fazla destek olmasını ve daha fazla imkanlar sunması gerektiğini söyledi.


-''EĞİTİMDE BAŞARININ KİLİT NOKTASI SEVGİDİR''-


Çelik, öğretmenlerin, dünyanın en zor ve en fedakarlık isteyen işini yaptıklarına işaret ederek, öğretmenlerin, yerine getirmeye çalıştığı görevin maddi karşılığını tespit etmenin mümkün olmadığını belirtti.

Dünyada her meslek erbabının ürettiği ürüne bir değer biçmenin mümkün olduğunu, ancak öğretmenin eseri olan insana değer biçmenin imkansız olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Eğitimde başarının kilit noktası, anahtar kelimesi sevgidir. Ve bu sevginin öğrenciye hissettirilmesidir. Öğretmen, gözlerinin içi gülen, yüzü gülümseyen ve kesinlikle tüm davranışlarıyla bir annenin, bir babanın ve bir ağabeyin şefkatine sahip olması gereken insandır. Eğer bu özellikleri bir insan kendinde hissetmiyorsa bu işi yapmasın.''


-ÇELİK'TEN ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER... -


Konuşmasında, öğrencilere ve velilere tavsiyelerde de bulunan Çelik, öğrencilerden, tatil boyunca şiddet unsuru içeren bilgisayar oyunlarından uzak durmalarını istedi.

Çelik, öğrencilere ve velilere şu tavsiyelerde bulundu:

''Karnelerinizi almak, 15 gün sırt üstü yatın anlamına gelmiyor. Bir büyüğünüz olarak sizden tatil boyunca çok özel vakitlerinizde öğretmenlerinizin tavsiye ettiği kitapları okumanızı istiyorum. Şiddet unsurları içeren bilgisayar oyunlarından kendinizi alıkoyun.

Çocuklarımızın cebine harçlık koyup, onlara güzel elbiseler alıp, odalarını güzelce süslemek onlar için gerekeni yaptığımız anlamına gelmez. Onların mideleri gıda istediği gibi gönülleri de destek ister. Manevi dünyaları sizden ilgi bekler. Çocuklarımıza yaklaşırken çocuklarımızın içinde bulunduğu ortamın özelliklerini göz ardı etmemeliyiz. 'Bizim zamanımızda şöyleydi' şeklindeki yaklaşımların hiçbir faydası yoktur. Bugünkü çocuklarımız sizin veya benim yaşadığımız ortamın çocukları değildir. Avantajları var dezavantajları var. Bu dezavantajları ortadan kaldırmak veli olarak, öğretmenler olarak bizim görevimizdir. Bunu mutlak suretle yapmalıyız.


-''NOT SİSTEMİNDEKİ HAKSIZLIK GİDERİLDİ'' -


Çelik, bu yıl ölçme değerlendirme sisteminde yapılan değişiklikle bazı haksızlıkların giderildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Eskiden beşlik sistem üzerinden çocuklarımız değerlendiriliyordu. Puanı 69 olan öğrenci 3 alıyordu. Ama puanı 70 olan öğrenci 4 alıyordu. Bir puanla üç, dört olabiliyordu. Bu da değerlendirmelerde ciddi haksızlıklara yol açabiliyordu. Özellikle lise öğrencilerinde üniversite sınavlarına girerken ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı hesaplamalarında ciddi sıkıntılara, yanlışlıklara ve haksızlıklara yol açıyordu. Bu dönem bu düzeltildi'' dedi.

-ÖĞRETMEN ATAMALARI... -

Çelik, 10 Şubatta 10 bin yeni kadrolu öğretmenin atamasının yapılacağını belirterek, hangi branşta kaç öğretmen atamasının yapılacağının Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesinde açıklandığını kaydetti.

Bu atamalara ek olarak 15 Şubat 2007 tarihinde 5 bin yeni sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağını da dile getiren Çelik, şöyle konuştu:

''Öğretmen olmayı isteyen gençlerimize bu müjdeyi veriyorum. Çorum'da da başka vilayetlerde de hizmetli ve memur açığımız var. Yine şubat ayı içinde okullarımızın daha temiz olması ve memur gerektiren işlerin daha hızlı yürütülmesi için 2 bin hizmetli ve memur ataması yapılacak. Bu atamalar genel idare hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfından yapılacak.''

Çelik, konuşmasının ardından öğrencilere karnelerini dağıttı ve okulu gezerek incelemelerde bulundu.

Samanyoluhaber

tag Şubatta 5 bin yeni sözleşmeli öğretmen

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (8 yorum yazılmış)

box TÜRKÇEÇİ2 :SEVGİLİ TÜRKÇEÇİ ARKADAŞIM BENDE SENİN DURUMUNDAYIM 2006 MEZUNUYUM SINIF ÖĞRETMENLİĞİ YAPIYORDUM OKULDAKİ TÜRKÇEÇİLERİ DAHA FAZLA KISKANMAYA DAYANAMADIĞIM İÇİN İŞİ BIRAKTIM BRANŞIMI ÇOOOOOOOK SEVİYORUM BEN TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİNİ ÇOOK İYİ YAPARIM BAŞKA BİRŞEY YAPMAK İSTEMİYORUM.OKULDAYKEN KORİDORLARDAN GEÇERKEN AĞLAMAMAK İÇİN KENDİMİ OKADAR ZOR TUTUYORDUM BAZEN TUTAMIYOR HÜNGÜR HÜNGÜR AĞLIYORDUM.NEOLUR BİRİ BENİ ATASIN

box TÜRKÇEÇİ2 :MİHRİ HATUN ADLI ARKADAŞIM SENİN TÜRKÇEYİ ANLATIP ANLATAMAMANDAN BİZ ATANAMAYAN TÜRKÇEÇİLERE NE.BAK SEN EDEBİYATÇISINIZ TÜRKÇEYİ ANLATABİLİRİZ DİYORSUNUZ BEN TÜRKÇEÇİYİM SINIF ÖĞRETMENLİĞİNİN BÜTÜN DERSLERİNİ ANLATABİLİYORUM HATTA SOSYOLOJİ MEZUNU BİR ARKADAŞ VARDI SINIF ÖĞRETMENLİĞİNİN BÜTÜN DERSLERİNİ ANLATABİLİYORDU AMA HİÇ ÇIKIPTA BEN SINIF ÖĞRETMENLİĞİNİN BÜTÜN DERSLERİNİ ANLATABİLİYORUM BENİM HAKIM BEN ATANMALIYIM DEMİYO.HATTA SOSTAL BİLGİLER ÖĞRETMENLİĞİNİN YAN BRANŞI TÜRKÇE AMA BEN ÇOK İYİ TÜRKÇE ANLATIRIM ÜSTÜNE TARİH ÇOĞRAFYA DA ANLATIRIM BENİ ATASINLAR TÜRKÇEYE DEMİYOR HAKKI DA YOK HA BİDE MESELA TARİHÇİLERİN ÇIKIP BEN SOSYALBİLGİLER DERSİNİ ANLATIRIM AMA SOSYAL BİLGİLER ÖĞRT.BENİM GİGİ TARİH ANLATAMAZ DEMESİ LAZIM .EYER SEN TÜRKÇEYE ATANIRSAN BENİM İKİ SENEDİR DÖKTÜĞÜM GÖZYAŞLARININ KPSS KİTAPLARINA VE DERSANEYE VERDİĞİM MİLYARLARIN HESABINI ALLAHA NASIL VERECEKLER.HAYIR BENİ YANLIŞ ANLAMA SİZİN DE ATANMANIZI ÇOK İSTERİM İKİ YILDIR ÇEKTİĞİM CEHENNEM AZABINDAN BİLİYORUM ZORLUĞU AMAT ÜRKÇEYE DEĞİL

box aynur :sayın hocam ben çocuk gelişimi bölümü mezunuyum gecen yıl içinde sözleşmeli öğretmen atamalarınız vardı yanlız ben gec kaldım burda değildim.bundan dolayı üzgünüm bu sene sözleşmeli öğretmen atmaları ne zaman olacak lütfen bilgilenmek istiyorum

box serkan :sayın hocam ben çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünden mezun oldum.Sözleşmeli öğretmen atamalarının olacağını duydum bunun için başvuru tarihi ne zaman başladı ve hangi tarihte sona eriyor?Teşekkür ederim.

box kürsad :her yıl yüzbinlere yakın insan mezun oluyor,aldıkları memur sayısı ise ögretmen vs,binlerle ifade ediliyor.siz hangi açıgı kapatmayı hedefliyorsunuz?herseyin üzerinden siyasi propagandalar yapın ama egitimin üzerinden yapmayın.siz degerli egitimci arkadaslarım,artık yeter deyin bu çarpık düzene,baş kaldırmanın zamanı geçiyor.ins hersey gönlünüzce olur

box çiğdem :bilgisayar mezunuyum acaba hampuan kaç sözleşmeli öğretmenliği için bilen varsa yazsın arkadaşlar

box serap :arkadaşlar siz atamadan bahsediyorsunuz ben başvuru bile yapamıyorum sayın bakanım siz de fen edb mezunusunuz siz nasıl o makamı hakkettiniz öğretmenlik yollarından değil mi bizden neden aldınız bu hakkı lese bir çare

box serap :les kpss bu hükümetin para kazanma yolları sizi istemiyoruz bize sorunlarımızı çözecek bakan gerek bırakın şu koltuk sevdasını orda boşuna oturuyorsunuz sizin sizden haberiniz yokken bizden mi haberinizm olacak

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

18 milyon öğrenci karnelerini aldı 18 milyon öğrenci karnelerini aldı

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kredi kartı kullanıyorsanız bunları bilmelisiniz Kredi kartı kullanıyorsanız bunları bilmelisiniz

Kansere karşı kim hangi taramayı yaptırmalı? Kansere karşı kim hangi taramayı yaptırmalı?

Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri

Güncel Eğitim Haberleri