Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Şubatta 5 bin yeni sözleşmeli öğretmen eğitim haberi

eğitim haberleriŞubatta 5 bin yeni sözleşmeli öğretmen

3.jpg Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 10 Şubatta 10 bin yeni kadrolu öğretmen, 15 Şubatta da 5 bin yeni sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağını bildirdi.

Çelik, beraberinde Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları ile geldiği Çorum'da, 23 Nisan İlköğretim Okulunda karne dağıtım törenine katıldı. Hüseyin Çelik, törende yaptığı konuşmada, öğrenci ve öğretmenlerin yoğun bir yarı yılı geride bıraktıklarını belirterek, 15 günlük tatilin iyi değerlendirilmesini istedi.

Öğrencilerin karnelerindeki notların, öğrencilerin yanı sıra aynı zamanda annelerin, babaların ve okuldaki öğretmenlerin de notları olduğunu vurgulayan Çelik, ''Çocuklarımızın karnesi çok iyi olursa onları tebrik edelim, onları daha çok yüreklendirelim ve daha başarılı olmaları için teşvik edelim. Ama övgüyü hiçbir zaman abartmayalım. Çünkü dozu kaçmış olan bir övgü çocuğun şımarmasına yol açabilir ve onu rehavete düşürebilir. Övgüde de çocuğun başarısızlığı karşısında da yaklaşımımızda ölçülü olmalıyız'' diye konuştu.

Çocukların şartlı olarak sevilmemesini ve onların her şeye rağmen sevilmesini tavsiye eden Çelik, şunları kaydetti:

''Ne olursa olsun onları sevmeliyiz. Onların getirdiği karneyi rehber öğretmenleriyle, sınıf öğretmenleriyle ve bu işe aklı eren kişilerle değerlendirmeliyiz. Ve bir özeleştiri yapmalıyız. 30 kişilik bir sınıfta tüm çocukların birinci, tüm çocukların sonuncu olması mümkün değildir.''

-İLKÖĞRETİM KARNELERİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK...-

Çelik, bu yıl ilköğretim öğrencilerinin karnelerinde bir değişiklik yapıldığını ve bu değişiklikle öğrencilerin son dört yıldaki tüm notlarını karnelerinde görebileceğini ifade ederek, ''Böylelikle yavrularımız nasıl bir süreç takip ediyorlar, iyiden daha iyiye mi gidiyor, yoksa daha kötüye mi, yoksa başladıkları yerdeler mi? Bunları bu yılki karnelerinde görebilecekler'' dedi.

Bu değerlendirmeyi yaparak ailelerin çocuklarına daha fazla destek olması gerektiğinin altını çizen Çelik, tüm velilerin, çocuklarına daha fazla destek olmasını ve daha fazla imkanlar sunması gerektiğini söyledi.


-''EĞİTİMDE BAŞARININ KİLİT NOKTASI SEVGİDİR''-


Çelik, öğretmenlerin, dünyanın en zor ve en fedakarlık isteyen işini yaptıklarına işaret ederek, öğretmenlerin, yerine getirmeye çalıştığı görevin maddi karşılığını tespit etmenin mümkün olmadığını belirtti.

Dünyada her meslek erbabının ürettiği ürüne bir değer biçmenin mümkün olduğunu, ancak öğretmenin eseri olan insana değer biçmenin imkansız olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Eğitimde başarının kilit noktası, anahtar kelimesi sevgidir. Ve bu sevginin öğrenciye hissettirilmesidir. Öğretmen, gözlerinin içi gülen, yüzü gülümseyen ve kesinlikle tüm davranışlarıyla bir annenin, bir babanın ve bir ağabeyin şefkatine sahip olması gereken insandır. Eğer bu özellikleri bir insan kendinde hissetmiyorsa bu işi yapmasın.''


-ÇELİK'TEN ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER... -


Konuşmasında, öğrencilere ve velilere tavsiyelerde de bulunan Çelik, öğrencilerden, tatil boyunca şiddet unsuru içeren bilgisayar oyunlarından uzak durmalarını istedi.

Çelik, öğrencilere ve velilere şu tavsiyelerde bulundu:

''Karnelerinizi almak, 15 gün sırt üstü yatın anlamına gelmiyor. Bir büyüğünüz olarak sizden tatil boyunca çok özel vakitlerinizde öğretmenlerinizin tavsiye ettiği kitapları okumanızı istiyorum. Şiddet unsurları içeren bilgisayar oyunlarından kendinizi alıkoyun.

Çocuklarımızın cebine harçlık koyup, onlara güzel elbiseler alıp, odalarını güzelce süslemek onlar için gerekeni yaptığımız anlamına gelmez. Onların mideleri gıda istediği gibi gönülleri de destek ister. Manevi dünyaları sizden ilgi bekler. Çocuklarımıza yaklaşırken çocuklarımızın içinde bulunduğu ortamın özelliklerini göz ardı etmemeliyiz. 'Bizim zamanımızda şöyleydi' şeklindeki yaklaşımların hiçbir faydası yoktur. Bugünkü çocuklarımız sizin veya benim yaşadığımız ortamın çocukları değildir. Avantajları var dezavantajları var. Bu dezavantajları ortadan kaldırmak veli olarak, öğretmenler olarak bizim görevimizdir. Bunu mutlak suretle yapmalıyız.


-''NOT SİSTEMİNDEKİ HAKSIZLIK GİDERİLDİ'' -


Çelik, bu yıl ölçme değerlendirme sisteminde yapılan değişiklikle bazı haksızlıkların giderildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Eskiden beşlik sistem üzerinden çocuklarımız değerlendiriliyordu. Puanı 69 olan öğrenci 3 alıyordu. Ama puanı 70 olan öğrenci 4 alıyordu. Bir puanla üç, dört olabiliyordu. Bu da değerlendirmelerde ciddi haksızlıklara yol açabiliyordu. Özellikle lise öğrencilerinde üniversite sınavlarına girerken ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı hesaplamalarında ciddi sıkıntılara, yanlışlıklara ve haksızlıklara yol açıyordu. Bu dönem bu düzeltildi'' dedi.

-ÖĞRETMEN ATAMALARI... -

Çelik, 10 Şubatta 10 bin yeni kadrolu öğretmenin atamasının yapılacağını belirterek, hangi branşta kaç öğretmen atamasının yapılacağının Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesinde açıklandığını kaydetti.

Bu atamalara ek olarak 15 Şubat 2007 tarihinde 5 bin yeni sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağını da dile getiren Çelik, şöyle konuştu:

''Öğretmen olmayı isteyen gençlerimize bu müjdeyi veriyorum. Çorum'da da başka vilayetlerde de hizmetli ve memur açığımız var. Yine şubat ayı içinde okullarımızın daha temiz olması ve memur gerektiren işlerin daha hızlı yürütülmesi için 2 bin hizmetli ve memur ataması yapılacak. Bu atamalar genel idare hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfından yapılacak.''

Çelik, konuşmasının ardından öğrencilere karnelerini dağıttı ve okulu gezerek incelemelerde bulundu.

Samanyoluhaber

tag Şubatta 5 bin yeni sözleşmeli öğretmen

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri Sorunsuz gözler için egzersiz önerileri

Gözyaşları, göz sağlığının sigortasıdır Gözyaşları, göz sağlığının sigortasıdır

Hormonlu gıda ''erken ergenlik'' nedeni Hormonlu gıda ''erken ergenlik'' nedeni

Güncel Eğitim Haberleri