Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Karne parası da toplanmayacak eğitim haberi

eğitim haberleriKarne parası da toplanmayacak

karne.jpg İlk ve ortaöğretimde yaklaşık 12 milyon öğrenci 26 Ocak'ta başlayacak yarıyıl tatiline girecek. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, tatil öncesi "parasız karne" müjdesi verdi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, eğitimin kanayan yaralarından biri olarak gündeme gelen "Para yoksa karne de yok" döneminin sona erdiğini söyledi. Bakan Çelik, yeni uygulamayı şöyle anlattı:

PARA KESİN YOK

Artık, öğrenciden sadece karne değil, diploma için de para alınmayacak. Öğrencilere verilen karne, diploma, teşekkür, takdir belgesi gibi basılı evrakla ilgili bir genelge hazırlandı. İllere gönderilecek bu genelgede "öğrenciye yönelik basılı evraktan ücret talep edilmesinin kesin yasak olduğunu" bildiriyoruz. Yine alanlar hakkında ise işlem yapılacağı uyarısına da yer verdik.

Yarıyıl tatiline az bir süre kaldığı düşüncesiyle, bazı okullar karne ve benzeri evrak için para toplamış olabilir. Genelgede, bu amaçla alınan paraların geri ödenmesi konusunda da uyarıda bulunduk.

FOTOKOPİ PARASI

Bir kez daha altını çiziyorum, okullarda artık "karne, diploma, takdir, teşekkür belgesi, dergi parası, personel gideri, yakıt, telefon parası, yatırım" gibi nedenlerle para toplamak yasak. Ama bir öğretmen sınıfta "fotokopi parası" diye para topluyorsa, bunu kontrol şansım yok.

HÜRRİYET

tag Karne parası da toplanmayacak

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Çilek Yemeniz İçin 10 Neden Çilek Yemeniz İçin 10 Neden

Aşırı temizlik de hasta ediyor Aşırı temizlik de hasta ediyor

Sonbaharda bunları yaparak yenilenin Sonbaharda bunları yaparak yenilenin

Güncel Eğitim Haberleri