Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmen Adaylarına 2 Sınav eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmen Adaylarına 2 Sınav

3.jpg Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına ilk defa öğretmen olarak atanacaklara yeni bir şart daha getirildi. KPSS artık tek başına yeterli değil. 2. bir sınav geliyor.
"Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik"te yapılan değişiklikle, öğretmen adayları Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın yanı sıra bir de Milli Eğitim Bakanlığı'nca yapılacak "alan seçme sınavı"na girecek.

-MEB, KPSS sonucuna göre alınan puanın yüzde 50'si ile kendisinin düzenleyeceği "alan seçme sınavı" sonucunda alınan puanın yüzde 50'sini esas alarak atama yapacak.

İlk defa öğretmen olacakların atanmalarında yeni bir sınav daha konuldu. Adaylar, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı'ca düzenlenecek "alan seçme sınavı"na girecek, iki sınav esas alınarak atamalar yapılacak.

Bakanlar Kurulu'nun, "Kamu Görevlerine İlk Defa atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte" yaptığı değişiklik Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklik, öğretmen olacaklar için yeni bir sınav öngörüyor.

ADAYLAR BİR DE "ALAN SEÇME SINAVI"NA GİRECEK
Yönetmeliğe bir ek madde getirilerek, eğitim öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen kadrolarına atanacakların ÖSYM tarafından yapılan KPSS'den iyi puan almaları yeterli olmayacak. Adaylar artık KPSS'nin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı'ca yapılacak "alan seçme sınavı"na da girecek. Atamalar, KPSS sonucuna göre alınan puanın yüzde 50'si ile Milli Eğitim Beakanlığı'nca yapılan "alan seçme sınavı" sonucunda alınan puanın yüzde 50'si esas alınarak yapılacak.

Yönetmeliğin 23'ncü maddesi de yeni ek maddeye göre düzenlenirken, Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyaç duyması halinde "alan seçme sınavını" yapmadan eskisi gibi sadece KPSS ile de atamaları gerçekleştirebileceği kaydedildi.

ANKA

tag Öğretmen Adaylarına 2 Sınav

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

PH değeri yüksek sabun ve şampuan kullanmayın PH değeri yüksek sabun ve şampuan kullanmayın

Beyninizi sağlıklı ve formda tutmanın yolları Beyninizi sağlıklı ve formda tutmanın yolları

Şekerli ve gazlı içeceklere dikkat! Şekerli ve gazlı içeceklere dikkat!

Güncel Eğitim Haberleri