Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmen Adaylarına 2 Sınav eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmen Adaylarına 2 Sınav

3.jpg Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına ilk defa öğretmen olarak atanacaklara yeni bir şart daha getirildi. KPSS artık tek başına yeterli değil. 2. bir sınav geliyor.
"Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik"te yapılan değişiklikle, öğretmen adayları Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın yanı sıra bir de Milli Eğitim Bakanlığı'nca yapılacak "alan seçme sınavı"na girecek.

-MEB, KPSS sonucuna göre alınan puanın yüzde 50'si ile kendisinin düzenleyeceği "alan seçme sınavı" sonucunda alınan puanın yüzde 50'sini esas alarak atama yapacak.

İlk defa öğretmen olacakların atanmalarında yeni bir sınav daha konuldu. Adaylar, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı'ca düzenlenecek "alan seçme sınavı"na girecek, iki sınav esas alınarak atamalar yapılacak.

Bakanlar Kurulu'nun, "Kamu Görevlerine İlk Defa atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte" yaptığı değişiklik Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklik, öğretmen olacaklar için yeni bir sınav öngörüyor.

ADAYLAR BİR DE "ALAN SEÇME SINAVI"NA GİRECEK
Yönetmeliğe bir ek madde getirilerek, eğitim öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen kadrolarına atanacakların ÖSYM tarafından yapılan KPSS'den iyi puan almaları yeterli olmayacak. Adaylar artık KPSS'nin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı'ca yapılacak "alan seçme sınavı"na da girecek. Atamalar, KPSS sonucuna göre alınan puanın yüzde 50'si ile Milli Eğitim Beakanlığı'nca yapılan "alan seçme sınavı" sonucunda alınan puanın yüzde 50'si esas alınarak yapılacak.

Yönetmeliğin 23'ncü maddesi de yeni ek maddeye göre düzenlenirken, Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyaç duyması halinde "alan seçme sınavını" yapmadan eskisi gibi sadece KPSS ile de atamaları gerçekleştirebileceği kaydedildi.

ANKA

tag Öğretmen Adaylarına 2 Sınav

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (3 yorum yazılmış)

box şükrü :ya ehliyet sınav neden ki böyle sözlu yapsalar iyi olurdu.

box ögrenci :ya Allah kahretmesin daha ögrenciyiz şimdiden içim kararıyor

box destina :YETERİNCE SINAV VAR ZATEN ÖNEMLİ OLAN SİSTEMDEKİ SORUNLARI ORTADAN KALDIRMAK.ALAN SEÇME SINAVINDA YİNE TORPİL DÖNECEK.YENİ DEĞİŞİMLERE GEÇİŞ SÜRECİNE HAZIRLAMA KAVRAMI DÜŞÜNÜLMÜYOR VE DEĞİŞİMLER SEÇİMLERE DEK GELİYOR NEDENSE...

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

En sağlıklı kabuklu yemiş hangisidir? En sağlıklı kabuklu yemiş hangisidir?

Öğretmenler Bu Önerileri Dikkate Alın! Öğretmenler Bu Önerileri Dikkate Alın!

Süt ürünleri nasıl saklanmalı? Süt ürünleri nasıl saklanmalı?

Güncel Eğitim Haberleri