Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Bakanlık Milli Eğitim Yayınevi'ni kapattı eğitim haberi

eğitim haberleriBakanlık Milli Eğitim Yayınevi'ni kapattı

3.jpg Milli Eğitim Bakanlığı, 37 kentte bulunan Milli Eğitim Yayınevleri'ni kapatma kararı aldı
Ders kitapları ile kültür eserlerinin satışı yapılan yayınevlerinin, bakanlığın ders kitaplarını öğrencilere ücretsiz dağıtmasından dolayı eski işlevini yitirdiği için tasfiye edildiği öne sürüldü. Milli Eğitim Bakanlığı Yayımlar Dairesi Başkanlığı tarafından kapatılan yayınevlerindeki kitaplar okullara dağıtılırken, personelin Ankara'da görevlendirileceği bildirildi.

Devlet Kitapları Döner Sermayesi Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı'nca bastırılmasına karar verilen ders, kaynak, öğretmen kılavuzu, alıştırma kitapları, bilim ve kültür eserleri ile her türlü eğitsel araç-gereçlerin dağıtımı ve satışını yapmak amacıyla 1 Nisan 1933 tarihinde 2 bin 133 sayılı kanunla kuruldu. 26 Ocak 1943 tarih ve 3 bin 577 sayılı yasa ile Milli Eğitim Bakanlığı'na Devlet Kitapları Döner Sermayesi aracılığı ile Türkiye genelinde, kitap depoları ve satış mağazaları açma yetkisi verildi. Bu yetkiye dayalı olarak Devlet Kitapları Müdürlüğü, ders kitapları ile diğer basılı eğitim malzemelerinin tüm yurda dengeli ve zamanında dağıtımını sağlamak amacıyla, depo ve sevk işlerini Adana, Ankara, Elazığ, Erzurum, İzmir, Samsun, Trabzon, Van'da bulunan 8 Merkez Yayınevi aracılığı ile sürdürüldü. Bakanlık yayınlarının yurt genelinde kolaylıkla bulunabilmesi, halkın hizmetine sunulması ve özel kişi ve kuruluşlara ait bakanlık tavsiyeli eserlerin satışının yapılması amacıyla da İstanbul, Adana, Elazığ, Erzurum, İzmir, Samsun, Trabzon, Van, Antalya, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Kars, Kayseri, Konya, Malatya, Mersin, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tokat ve Zonguldak'ta birer ve Ankara'da 3 olmak üzere, 31 Milli Eğitim Yayınevi açıldı.

Erzurum'da 1934 yılından beri açık olan Milli Eğitim Yayınevi'nin Milli Eğitim Bakanlığı Yayımlar Dairesi Başkanlığı tarafından kapatılma kararı tepki topladı. Öğretmenler, pisayada dengeyi sağlayan Milli Eğitim Yayınevi'nin kapıtılmasının meslektaşları ve öğrencileri güç durumda bırakacağını ileri sürdü. Raflardaki 20 bin kitap, kentteki okullara dağıtılırken, yaklaşık 73 yıldan bu yana açık olan Erzurum'daki Milli Eğitim Yayınevi'nin kapısına kilit vuruldu.

Vatan Gazetesi

tag Bakanlık Milli Eğitim Yayınevi'ni kapattı

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (7 yorum yazılmış)

box mihriban : milli eğitim yayınevlerinin kapatılmasına çok üzüldüm. Aradığımız bilgilerle ilgili kitaplara ulaşmamız zorlaşacak. Neden iyi şeyler yok ediliyor?

box AVNİ :M.E.B.YAYIN EVLERİNİN KAPATILMASI ÜNİVERSİTE ÖĞRRENCİLERİ İÇİN BÜYÜK BİR KAYIPTIR. ÖĞRENCİLER İHTİYACI OLAN KAYNAK KİTAPLARI M.E.YAYIN EVLERİNDEN UCUZA TEMİN EDEBİLİYORLARDI ÇOK ÜZGÜNÜM.

box ahmet :çok yanlış bir karar.benim bundan haberim yoktu şimdi öğrendim.ben de neden bulamıyorum yerini demiştim meğerki kapanmış.yazık ucuz kitap devri kapandı.artık 2 ytl lik kitaba 15 ytl vereceğiz

box Abdullah Pul :Kitap fiyatlarının özel yayınevlerine oranla daha düşük olduğu meb yayınevinin kapanması,okuyucu olarak beni üzmüştür.Takdirini yetkililere bırakıyorum.

box emre :kütüphaneleride kapatsınlar bence

box Sertan :Adamlar resmen milleti iyice aptal etmek için ellerinden geleni yapıyolar önemli olan özel sektör zaten halkta para çok devlet iki kuruş ucuza alacağım kitabıda elimnziden alıyor tabi devletini yönetenler gerçekten milliyet duyguları biraz olsun varsa...böyle devam vatanı satın olmadı yetmezse donumuzuda...

box mehun tatar :Her şey özel söktör kafası il e yaklaşılmaz,bazı kitapların satışı mahdudtur,onu özel sek dör basamaz.Ahmet Haşiminşiir lerini kim tekrar yayınlaya bilir.Matbası özel sekdörde bile yok.Lutfullahcı bir dost onların matbuasına girdi orad a geçici işci idi,müesese müd ürlüğüne kadar yükseldi.pulda basıyorlardı;tarih kurumu mat basına attı tuttu,yanlış şeyl er heryerde yapılır ama işin takibi gerekli,bir gün arkada şımı matbuada aradım,yokdu iş in komiyi tanıyanda yokdu,an layacağınız; arkadaşı jiletle ordan kazımışlar,malum efendi leri böyle buyurmuş olmalılar.

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder? Yüzmek insan sağlığına nasıl etki eder?

Müzik dinlemenin iyileştirici etkileri Müzik dinlemenin iyileştirici etkileri

Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu

Güncel Eğitim Haberleri