Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Öğretmen atama sistemi değişiyor eğitim haberi

eğitim haberleriÖğretmen atama sistemi değişiyor

celik.jpg Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ağustos ayında yapılacak öğretmen atamalarında yönetmelik değişikliği yaparak, yüzde 50 KPSS, yüzde 50 de mesleki ehliyetin ölçüleceği yeni bir değerlendirme şekli getireceklerini söyledi.

Kahramanmaraş'ta incelemelerini sürdüren Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Mado Evi'nde sabah kahvaltısını yaptıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Gece geç saatlere kadar Kahramanmaraş'ın eğitim sorununu masaya yatırdıklarını açıklayan Çelik, "21 genel müdürle birlikte 2 gündür Kahramanmaraş'tayız. Daha önce 54 ilde bu şekilde çalışma yaptık. Amacımız eğitim sorunlarını yerinde tespit ederek çözüm yollarını aramaktır" dedi.

Hükümet olarak görevi aldıklarında okul öncesi okullaşma oranının yüzde 11 olduğunu belirten Çelik, 4 yılda bu oranı yüzde 25'lere çıkardıklarını ifade etti. Bu yıl yapılacak olan Orta Öğretim Kurumları Sınavı'nda yeni müfredatı esas alan bir soru sistemi olmayacağını vurgulayan Çelik, "Gelecek yıldan itibaren bu devreye girecek. Sadece ilkokul başarı sistemi sınavda yüzde 15 etki edecek. Herkesin hesabını buna göre yapması lazım" diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Çelik, porno skandallarıyla ilgili soruya, "Bazı olayları böyle gündemde tuttuğunuz zaman kendi kendimize haksızlık ediyoruz. Bunlar sanki her tarafta yaygınmış gibi gösteriyoruz. Bakın sizin dediğiniz türden olaylar sadece okulda değil; çarşıda-pazarda, evde, fabrikada da olabilir. Bunları okuldaymış gibi değerlendirmeyelim. Yanlış yapan cezasını bulur. Yanlış yapanın yakasına kanunlar yapışır. Onun için üzerinde durmayalım" cevabını verdi.
Öğretmen atamalarıyla ilgili soru üzerine Bakan Çelik, şunları kaydetti:

"Biz KPSS sonuçlarına göre öğretmen ataması yapıyoruz. Fakülteden aldıkları diplomayı getiriyorlar, biz de KPSS sonuçlarına göre sıralama yapıyoruz. Ama bu, doğru öğretmen alma şekli değil. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Şubat ayına yetişmeyebilir. Ağustos atamasına yetişmek üzere bu konuda yönetmelik değişikliği yapacağız. KPSS'den aldıkları puan yüzde 50 etki yaparken, onları branşlarından sınava tabi tutacağız. Zaten kendilerinin istediği de bu. Beden eğitim öğretmeni diyor ki 'Siz beni KPSS'ye tabi tutuyorsunuz ama ben şu dersi gördüm, bu dersi görmedim'. Onların meslek alanında daha iyilerini seçebilmek için bu konuda mesleki ehliyetlerini de işin içine katarak KPSS ile birlikte değerlendirilecek yeni bir sistem kurabilmek için çalışıyoruz. Mevcutlar içinde daha iyiye talip olduğumuz için böyle bir sınav yapmanın mantıklı olacağını düşünüyorum. Ağustos ayında yapacağımız atamada yönetmelik değişikliği yaparak böylece yüzde 50 KPSS, yüzde 50 de kendi mesleki ehliyetinin ölçüleceği yeni bir değerlendirme şekli getireceğiz."

Bakan Çelik, daha sonra hayırsever işadamı Halil İbrahim Gümüşer tarafından yaptırılacak olan Mehmet Gümüşer Anadolu Lisesi'nin temel atma törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Çelik, hali vakti yerinde olan insanların Türkiye'nin istikbaline harç koymasını beklediklerini söyledi. Çelik, "Güzel bir atasözü var. 'Olma keser gibi hep bana, hep bana; ol testere gibi bir sana bir bana'. Biz 3 yapalım ama Kahramanmaraşlı hayırseverler de 1 yapsın. Kahramanmaraş'ın sahip olduğu ticari ve sanayi potansiyelini göz önünde bulundurursak Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası'nda bizi çok memnun eden bir vilayet değil. Hayırseverlerden eğitime daha çok destek bekliyoruz" diye konuştu.

internethaber

tag Öğretmen atama sistemi değişiyor

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box :çok iyi

box gokhan :hellal olsun ya en sonunda dogru bır sıstemın gelecegını duymak benı sevındırdı.bu sıstem ogretmen ataması ıcın en ıyı yoldur

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Su faturanızın kabarık olmasına engel olun Su faturanızın kabarık olmasına engel olun

Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor Koşmak ve Yürümek İnsanı Mutlu Ediyor

Sabancıdan başarı için altın tavsiyeler Sabancıdan başarı için altın tavsiyeler

Güncel Eğitim Haberleri