Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Çelik:Şubatta 10 bin kadrolu öğretmen atayacağız eğitim haberi

eğitim haberleriÇelik:Şubatta 10 bin kadrolu öğretmen atayacağız

celik2.jpg Eski tarihli haberdir
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bu yıl atama yapacakları öğretmen kadrosunun 40 bine ulaşacağını ve şubat ayında 10 bin kadrolu öğretmen ataması yapacaklarını bildirdi.
Bakan Çelik, tüm kamuda bu yıl kullanımı serbest bırakılan kadro sayısının 23 bin olduğunu ve bu 23 bin kadronun aslan payının kendilerine verilmesini ümit ettiklerini belirtti.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'den 15 bin kadro talep ettiklerini ifade eden Çelik, emeklilerden boşalan kadro ile ilgili yanlış yorumlar yapıldığını, 2006'da emekli olan öğretmen sayısının yüzde 50'sini herhangi bir yerden izin almadan doğrudan atama yapma şansına sahip olduklarını söyledi.
Atanacak öğretmenlerin branşlara göre dağılımının henüz netleşmediğini belirten Çelik, şunları söyledi:
'Diyelim ki 2006'da 20 bin öğretmen emekli olduysa, 10 bin kişi doğrudan atayabiliriz. Bir de bu yıl yine 17 bin belki 20 bin sözleşmeli öğretmen talep edeceğiz. Ayrıca, 23 bin kadrodan payımıza düşeni kullanacağız. Bunların hepsini topladığınız zaman 40 bin rakamına ulaşacağız. Genelde atamaların yarısını şubatta yarısını, ağustosta yapıyoruz. Ama bu şubat ayında kadrolu 10 bin öğretmen ataması yapacağız. Eş zamanlı olarak veya ardından bir miktar sözleşmeli öğretmen ataması yapacağız. Ama, hangi branştan kaç kişi atanacağı henüz kesin değil.'
Türkiye'de atama statüsü tartışılırken dünyanın birçok ülkesinde kamu çalışanları arasında işçi memur ayrımının bile olmadığına dikkati çeken Çelik, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı ile bir manada bu farklılığı ortadan kaldırmak istediklerini belirtti.
Bütün çalışanlar için sosyal güvenlik şemsiyesi oluşturmaya çalıştıklarını bildiren Çelik, şunları kaydetti:
'Kamu çalışanları dünyanın birçok yerinde sözleşmelidir. Bizim memurlarımız grevli, toplu iş sözleşmeli sendikal hak istiyor. Avrupa'da memurlar için grevli, toplu iş sözleşmeli sendikal hak var. Ama bu memurlar sözleşmelidir. Hem daimi kadroda olup, hem de grevli toplu iş sözleşmeli sendikal hak olmaz. Avrupa'daki sistemi getireceksek bir tarafı ile değil, her tarafı ile getirmemiz lazım.'

tag Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Şubat Atamaları 10 bin kadrolu öğretmen

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Gece kuşu musunuz? Gece kuşu musunuz?

Çilek Yemeniz İçin 10 Neden Çilek Yemeniz İçin 10 Neden

Verimli bir yaz tatili  için öneriler Verimli bir yaz tatili için öneriler

Güncel Eğitim Haberleri