Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

OKS kalkınca yerine başka sınav getirmeyeceğiz eğitim haberi

eğitim haberleriOKS kalkınca yerine başka sınav getirmeyeceğiz

irfanerdogan.jpg Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı İrfan Erdoğan, ilköğretimin ara sınıflarında Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) benzeri sınavların yapılmasını öngörmediklerini bildirdi.
Bazı dershanelerin, "OKS'nin kaldırılacağı ancak yerine ara sınıflarda OKS benzeri sınavlar düzenleneceği" gerekçesiyle buna yönelik hazırlık yaptıkları öğrenildi.
Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "OKS'nin yerine geliştirecekleri model arayışlarının sürdüğünü, ancak ilköğretimin ara sınıflarında OKS benzeri sınavların yapılmasını öngörmediklerini" bildirdi. Erdoğan, "Burada amaç, OKS'nin tahrip edici özelliğini kaldırmaksa, OKS'nin yerini aynı şekilde alan başka bir sınav sistemini geliştirmek yararlı olmaz. Ara sınıflarda sınav yapmaktansa OKS'nin şu haliyle kalması bile daha yararlı olur" dedi.
OKS'nin yerine getirilecek modele ilişkin çalışmaların sürdüğünü ifade eden Erdoğan, not sistemine ilişkin yeni düzenleme getirdiklerini, bu çerçevede liselerde 100'lük not sistemi uygulanacağını anlattı. 100'lük not sistemini ilköğretimde de uygulamayı düşündüklerini söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:
"Büyük olasılıkla 100'lük not sistemini ilköğretimde de uygulayacağız. 100 üzerinden not verildiği zaman öğrencilerin başarı sıralamasında bir sorun olmayacak. 5'lik not sisteminde bu mümkün değil. Çünkü sadece Ankara'da binlerce öğrenci 5 alıyor. Ama 100'lük sisteme geçtiğimiz zaman, 100'lük sistem ile ilgili birtakım suistimalleri önleyecek bazı tedbirleri de aldıktan sonra öğrenciler ilköğretimde gösterdikleri performans doğrultusunda rahatlıkla ortaöğretim kurumlarına yerleştirilebilirler." Ortaöğretimde uygulanacak 100'lük not sistemine göre, öğrencinin puanı kaç ise, karnesine ve diploma notuna bu puan yansıtılacak. Eski sistemde 100 üzerinden verilen notlar 5'lik not sistemine dönüştürüldüğü için öğrenciler arasında adaletsizliğe yol açtığı belirtiliyordu. Yeni sistemde örneğin öğrencinin not ortalaması 77 ise, karnesine de bu şekilde yazılacak.
Ara sınıflarda sınav yapma düşüncesinin ortaöğretim için geçerli olduğunu kaydeden Erdoğan, "Bunun da mantığı farklıdır" dedi. 17. Milli Eğitim Şurası'nda lise son sınıfta "olgunluk sınavı" yapılması kararı çıktığını anımsatan Erdoğan, "Lisedeki eğitimin kalitesini artırmaya yönelik olarak sınav yapılmasında bir sakınca yok. Lisede öngördüğümüz merkezi sınavlar doğrudur. Onun mantığı farklıdır ama ilköğretimde bu mantık geçerli değildir" dedi.
Erdoğan, lisede hangi sınıflarda sınav yapılacağı konusunda çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

tag OKS kalkınca yerine başka sınav getirmeyeceğiz

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Bu yaz bol sebze ve meyve tüketin Bu yaz bol sebze ve meyve tüketin

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

Bunları yaparak sivrisineklerden kurtulabilirsiniz Bunları yaparak sivrisineklerden kurtulabilirsiniz

Güncel Eğitim Haberleri