Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine durdurma eğitim haberi

eğitim haberleriAtama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine durdurma

danistay.jpg Danıştay İkinci Daire, Eğitim-Sen başvurusu üzerine "Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği"nin çeşitli maddelerinin yürütmesini durdurdu.

Danıştay İkinci Daire, sözleşmeli öğretmenlerin zorunlu hizmet bölgesinde geçirdikleri sürenin kadrolu öğretmenliğe geçmeleri durumunda dikkate alınması gerektiğine hükmetti.

Daire, ön lisans mezunlarına öğretmenlik yolunu kapatan düzenlemenin de yürütmesini durdurdu.

ÖN LİSANSLARIN ÖĞRETMENLİK HAKKI SINIRLANAMAZ
Daire, Bakanlığın yönetmelik ile öğretmenlik hakkını sadece lisans mezunlarına tanıyan düzenlemesinin yürütmesi Danıştay tarafından durdurdu. Danıştay, Milli Eğitim Temel Kanunu'nda öğretmenlik mesleğine ilişkin ön lisans mezunlarına herhangi bir sınırlama getirilmediğine dikkat çekerken, getirilmesi düşünülen düzenlemenin önceki dönemlerde ön lisans mezunu olarak öğretmenliğe atanmış olanların, alan değişikliğine bağlı yer değiştirme isteğinde bulunabilme imkanlarını ortadan kaldıracağını, bunun da olumsuz hukuki sonuçlar doğurabileceğini bildirdi.

FORMASYONDA MEB'E GEÇİT YİNE YOK
Daire, Bakanlığın YÖK'ten bağımsız olarak öğretmenlere formasyon, sertifika ve orta öğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans programları açma uygulamasına da geçit vermedi. Bunun ancak YÖK ile işbirliği içinde yapılması gerektiğini vurgulayan Daire, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın hukuksal düzenlemelere aykırı olarak tek başına söz konusu programları düzenleyebilme yetkisinin bulunduğundun bahsetmek hukuken mümkün değildir" dedi.

ÖĞRETMENE BİLGİSAYAR BİLECEK ŞARTI DA
Daire, Bakanlığın öğretmen atamalarında adaylarda aranacak özel şartlar adayların arasında sıralanan "öğrenimleri süresince en az üç kredilik bilgisayar eğitimi almış olmak veya Bakanlık onaylı bilgisayar kulanım belgesine sahip olmak" şartını da görüştü. Düzenlemeye ilişkin daha önce iptal kararı alınması nedeniyle ilişkin olarak daha önce maddeye ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdiği için yeni bir karar.

SORUŞTURMALI ÖĞRETMENİN YER DEĞİŞTİRMESİ
Daire, soruşturmayla görev yeri değiştirilen öğretmenlerin, en az iki yıllık sürenin ardından il içi yer değiştirme taleplerinde soruşturma öncesi geçirdiği zamanın hesaplama dışında tutulmasını da hukuka uygun bulmadı.

VALİLİĞİN YETKİSİNE SINIRLAMA
Daire, yönetmeliğin aynı maddesinde valiliklere öğretmenlerin il içi yer değiştirmelerde verilen yetkiyi de kaldırdı. Valiliklerin iki yıllık sürenin dolmasını beklemeden il içinde öğretmenlerin yerlerini değiştirme yetkisinin "sınırsız istisnaların oluşması" sonucunu doğurabileceğini vurguladı. Yönetmeliğin 31'nci maddesinde yine valilere öğretmenlerin görev yerini değiştirme yönünde verilen yetki de "sınırsız" olarak değerlendirildi, yürütmesi durduruldu.

BAKANLIĞIN YETKİSİNE SINIRLAMA
Daire, Bakanlığın da il içinde öğretmen dağılımını dengeli bir şekilde yapma amacıyla bazı okulları yer değiştirme dışında tutma yetkisinin de yürütmesini durdur. Böyle bir uygulamada ildeki tüm okulların kapsam içinde olması gerektiğine işaret edildi. Daire, yönetmeliğin 39'ncu maddesinde Bakanlığın il içi yer değiştirmelerde bazı eğitim kurumlarını dışta tutmasını sağlayan düzenlemesini de durdurdu.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE İYİ HABER
Daire'nin yürütmesini durduğu kararlar arasında sözleşmeli öğretmenleri sevindirebilecek bir kararda bulunuyor. Daire, yönetmeliğin 29'ncu maddesinin (ç) bendinde zorunlu çalışma bölgelerinde sözleşmeli olarak görev yapan öğretmenlerin, kadrolu olması durumunda sözleşmeli dönemde geçirdiği süreyi zorunlu hizmet açısından göz önüne almayan düzenlemeyi hukuka uygun bulmadı. Daire, kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler arasında zorunlu hizmet bölgesinde çalışma sürelerinin hesaplanması açısından yasa düzeyinde herhangi bir ayrımının yapılmadığını, bu yüzden yönetmelikle de böyle bir düzenleme getirilemeyeceğini bildirdi.

Daire, aynı maddede zorunlu çalışma bölgesinde çalıştığı sırada bir soruşturma veya sav üzerinden görevden uzaklaştırılan öğretmenin, daha sonra suçsuzluğu kanıtlansa da görevinden ayrı kaldığı dönemin zorunlu hizmetten sayılmamasını öngören düzenlemenin de yürütmesini durdurdu. Buna göre, öğretmenin soruşturmanın devam ettiği süre de zorunlu hizmeti içinde hesaplanacak.

tag Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine durdurma

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (2 yorum yazılmış)

box erkan :sevgili arkadaşlarım, meslektaşlarım... ben samsun ilinin asarcık ilçesinde 153 gün sözleşmeli olarak görev yaptım.Asarcık ilçesi hizmet sınıfı E sınıfı olduğundan puanı da 22'dir.2007 Şubat ayında Kahramanmaraş' ilinin Türkoğlu ilçesine kadrolu olarak atandım.Madem ki Danıştay böyle bir karar aldı neden hala bana hakkım olan 10 puan verilmiyor.Tabi ben birz inatçı olduğum için ilçe milli eğitim müdürlüğüne dilekçe yazdım fakat 2 aydır cevap yok:( bundan sonrada diyeceğim şudur örev kutsaldır hak da o kutsallığın temelidir.

box cansu :EŞ ÖZÜR ATAMASI İSTİYORUZ.DUYAN YOK.1YIL BEKLİYORUZ.1 HAFTA 5 GÜN 6 GÜNLE ATAMA DÖNEMİ BİTİYOR BAŞVURAMIYORUZ.HERKES BU VAHİM DURUMU GÖRÜYOR. KİMSE HİÇBİRŞEY YAPMIYOR.KANUN BU EŞİNDEN 1 YIL AYRILACAKSIN. EVİNDEN ÇOÇUKLARINDAN BİR YIL AYRILACAKSIN.1 YILI DOLDURMANA 1 HAFTA KALA TAYİNLERİ KAPATACAĞIZ.SAÇMALIK

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Dondurma Yerken Bunlara Dikkat Edin Dondurma Yerken Bunlara Dikkat Edin

Akıllı para harcamanın püf noktaları Akıllı para harcamanın püf noktaları

Su faturanızın kabarık olmasına engel olun Su faturanızın kabarık olmasına engel olun

Güncel Eğitim Haberleri