Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Danıştay'dan MEB atamasına fren eğitim haberi

eğitim haberleriDanıştay'dan MEB atamasına fren

danistay.jpg Milli Eğitim Bakanlığı'nın, 2005 yılının başında çıkardığı okul müdür yardımcılıklarına atamada ve sınavı kazanan adaylara öncelik tanıyan genelgenin yürütmesi Danıştay İkinci Daire tarafından durduruldu.

Daire, daha önce okul müdür yardımcılığı yapmış olanların başvurularına sınırlama getiren genelgenin yönetmeliğe aykırı olduğuna dikkat çekerken, sınavı kazananlara öncelik verilerek yapılan atamalar hükümsüz kalmış oldu.

Danıştay İkinci Dairesi, Eğitim-Sen tarafından Necdet Uz adına, okul müdür yardımcılığına ilişkin atamaları düzenleyen genelgenin iptali istemiyle açılan davada karar verdi. Daire, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 19 Ocak 2005 tarihli genelgede boş okul müdür yardımcılığı kadrolarına atamada önceliği sınavı kazanan adaylara veren genelgenin yönetmeliğe aykırı olduğunu bildirdi. Okul müdür yardımcılığından, bulundukları okulun başka bir okulla birleşmesi, dönüştürülmesi ya da kapatılması nedeniyle ayrılanların yeniden atanma taleplerinin, sınavı kazananlardan sonraya bırakılmasının yanlışlığına dikkat çeken Daire kararında şöyle denildi:

"Müdür yardımcılığı seçme sınavını kazanan adaylara öncelik tanınması halinde yönetmeliğin 25. maddesiyle hakları saklı tutulanlar yönünden boş müdür yardımcılığı kalmayabileceği veya tercih edecekleri yerlerin doldurulmuş olabileceği gerçeği ortaya çıkmakta ve bu da Yönetmeliğe aykırılık oluşturmaktadır."

BAŞVURULAR AYNI ZAMANDA ALINMALIYDI

Daire, daha önce müdür yardımcılığı yapmış olanların başvurularına yönelik genelgedeki "seçme sınavını kazanan adayların müdür yardımcılığı atamalarından sonra yapılacak" hükmün yürütmesini oybirliğiyle durdurdu. Başvuruların birlikte alınması, değerlendirme işleminin birlikte gerçekleştirilmesi gerektiği vurgulandı.

ATAMALAR HÜKÜMSÜZ KALDI

Danıştay İkinci Dairesi'nin verdiği karar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın daha önce de sık sık karşılaştığı bir durumu ortaya çıkardı. Kararla, Bakanlığın 15 Ocak 2005 ile 4 Mart 2006 tarihlerinde genelgeye dayalı olarak gerçekleştirdiği atamalar tartışmalı hale geldi.

ATAMALAR DAHA ÖNCE DE TARTIŞMALI KONUMA DÜŞMÜŞTÜ

Öte yandan Danıştay İkinci Daire'nin atama kararlarını hükümsüz kıldığı 2005-2066 yıllarında gerçekleştirilen müdür yardımcısı atamalarıyla ilgili daha önce de Ankara 4. İdare Mahkemesi bir karar almıştı. Mahkeme, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından 26 Mart 2005 tarihinde eğitim kurumu müdür yardımcılıklarına atanacak adayların belirlenmesi amacıyla yapılan sınavda 6 sorunun ve cevap anahtarının yanlış olduğunu belirlemişti. Mahkeme, bilirkişi raporuna dayalı olarak sınavın objektif ölçme ve değerlendirme ilke ve tekniğine uygun olmadığı kanaatine vararak, sınavda ve bu sınav sonucunda yapılan değerlendirme işlemlerinde "hukuka uyarlık" görülmediğini bildirerek, sınava dayalı işlemlerin yürütmesinin durdurulmasını kararlaştırmıştı.

"BAKANLIK MAĞDURİYETLERİ GİDERMELİ"

Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, genelgenin mağdur ettiği eğitimcilere kararla Bakanlığa başvurma yolunun açıldığını söyledi. Bakanlığın okul müdür yardımcılıklarına yapılan atamaları yeniden değerlendirip, yeni "hukuksuz" mağduriyetlere neden olmamak için bir önce adım atması gerektiğini belirten Dinçer, daha önce de 6 sorunun iptal edildiğini anımsatarak, "Ancak mahkeme kararlarının hiçbiri şu ana kadar uygulanmadı. Bakanlık MEB yeni bir değerlendirme yapmakta direniyor" dedi.

haberaktuel

tag Danıştay'dan MEB atamasına fren

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

18 milyon öğrenci karnelerini aldı 18 milyon öğrenci karnelerini aldı

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kredi kartı kullanıyorsanız bunları bilmelisiniz Kredi kartı kullanıyorsanız bunları bilmelisiniz

Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu

Sağlıklı yürüyüş kuralları ve yürümenin faydaları Sağlıklı yürüyüş kuralları ve yürümenin faydaları

Güncel Eğitim Haberleri