Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Şiddeti önlemede asıl görev Türkçe öğretmenlerinde eğitim haberi

eğitim haberleriŞiddeti önlemede asıl görev Türkçe öğretmenlerinde

3.jpg Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Necat Birinci, öğrencilerin duygularını ifade edemedikleri taktirde saldırganlaştığını belirterek, ''Bu nedenle okullardaki şiddet olaylarının engellenmesinde Türkçe öğretmenlerine önemli görevler düşüyor'' dedi.

Müsteşar Birinci, MEB Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığınca öğretmenlere yönelik Mersin Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Türk Dili ve Edebiyatı'' konulu seminerde, okullardaki şiddet olaylarını azaltmaya yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Ellerinde kalem, yüreklerinde sevgi olması gereken gençlerden bazılarının ellerinde silah veya bıçak, yüreklerinde ise öfke ve kin barındığını ifade eden Birinci, şunları söyledi: ''Gençler ellerine silah alıyorlarsa, bu bizim işimizi tam anlamıyla yapmadığımızı göstermektedir. MEB, bu konuda çalışmalar yapıyor ancak önemli bir görev Türkçe öğretmenlerine düşüyor.

Gençler, duygularını ve kendilerini ifade edebilme yeteneğine sahip olmadıkları için silaha, bıçağa veya benzer aletlere sarılıyorlar. '' Edebiyat dersleriyle millet olma heyecanının, şevkinin, güzelliğinin ve duygusunun farkına varıldığını vurgulayan Birinci, Türkçe öğretmenliğinin de fizik, kimya veya matematik gibi diğer alanlardan farklı olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

''Dil, bir millet için var olma sebebidir. Bu nedenle bakanlığımız, Türk'ün olduğu her yerde Türkçe'yi öğretmek için uğraşıyor. Türkçe ve edebiyat öğretmenlerinin yaptıkları iş, vatanın bütünlüğünün çimentosudur. Türkçe tüm halk için adeta bir gönül bağıdır.

Bu bağ, milyonlarca Türk'ü birbirinden ayırmıyor. Milli mücadele yıllarında, kaybedilen Anadolu topraklarının tekrar geri alınmasında da, Türkçe'nin etkisi azımsanmayacak ölçüdedir.'' Hizmetiçi Eğitim Daire Başkanı Ahmet Fikret Bayraklı ve İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Ersoy'un da birer konuşma yaptığı toplantıya, çok sayıda öğretmen katıldı.

-VALİ AKSOY'U MAKAMINDA ZİYARET ETTİ-

MEB Müsteşarı Necat Birinci, toplantıdan sonra Mersin'de eğitimde yaşanan sorunlar ve bu sorunların çözümü konusunda bilgi almak amacıyla, Vali Hüseyin Aksoy'u makamında ziyaret etti. Birinci, eğitim alanında yapılan çalışmaların, daha iyi nesillerin yetişmesi açısından önemli olduğuna değinerek, ''Ülkenin geleceği açısından son derece önemli olan gençlerimizin eğitimine özen göstermeliyiz. Bu anlamda Mersin'de sürdürülen çalışmalar, memnuniyet verici durumda'' diye konuştu.

Vali Hüseyin Aksoy da okul çağına gelmiş ancak çeşitli nedenlerle okula gidemeyen çocukların okula kazandırılması konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ciddi çalışmalar yaptıklarını belirtti. Aksoy, çalışmalar kapsamında bin 63 çocuğun okula kazandırıldığını, okula yazılmış ancak devam etmeyen yaklaşık bin 200 çocuktan da 800'ünün okula devamının sağlandığını kaydetti.
aa

tag Şiddeti önlemede asıl görev Türkçe öğretmenlerinde

tarihli haber

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Ergenlik döneminde çocukla iletişim önerileri Ergenlik döneminde çocukla iletişim önerileri

Büyüyüp büyümediğinizi nasıl anlarsınız? Büyüyüp büyümediğinizi nasıl anlarsınız?

Çay ve kahve ile ilgili bilinmeyenler Çay ve kahve ile ilgili bilinmeyenler

Güncel Eğitim Haberleri