Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Dersane Öğretmenleri İsyan Etti eğitim haberi

eğitim haberleriDersane Öğretmenleri İsyan Etti

ozdebir.jpg Sefa Akdemir, dört yıldır dershane öğretmeni. İlk yıllarında ne sigortası yapılmış ne de maaş alabilmiş. Dört yıl sonunda 800 YTL maaş alıyor. Özge Astan, üç yıldır dershane öğretmenliği yapıyor. 700 YTL maaş alıyor, 300 YTL'siyle sigortasını kendisi ödüyor. Tüm dershane öğretmenleri gibi haftanın altı günü, günde 12 saat çalışıyor.
Türkiye'de okullarda çalışan yaklaşık 600 bin kişilik öğretmen ordusunun yanı sıra bir de sayıları 45 bine ulaşan dershane öğretmenleri var. Dershanelerin ücretleri astronomik rakamlara ulaşırken, binlerce genç sırf işsiz kalmamak için 'yol parası'na dershanelerde öğretmen olarak çalışıyor.
Dikkatleri Türkiye'nin eğitim hayatının bir parçası haline gelen dershane öğretmenlerine çekmek isteyen Ankara'dan bir grup öğretmen,
'http://dershane ogretmenleri.org'da örgütlendi. Eğitim Emekçileri Derneği'yle de sorunlarını duyurmaya çalışıyorlar.

Stajyer 'köle'ler

Her yıl eğitim fakülteleri binlerce mezun veriyor. Fen-edebiyat fakülteleri mezunları da de formasyon eğitimi alarak öğretmen olmak için başvuruyor. Talebin büyüklüğüne karşın atanan öğretmen sayısı sınırlı. Devlet okullarına atanamayan mezunlar için dershaneler can simidi.
Eğitim Emekçileri Derneği'nin kurucularından Sefa Akdemir, 2004 yılında Ankara Üniversitesi Matematik Bölümü'nden mezun. Üniversite son sınıfta dershanelerde çalışmaya başlamış. Şu an dördüncü dershanesinde çalışıyor. Akdemir şöyle konuşuyor:
"Genelde dershane öğretmenleri üniversite öğrencisiyken çalışmaya başlıyor. Dershanelerde de stajyer öğretmenlik kavramı var. 12 ay sigortalı çalışmak gerekiyor stajyerliğin kalkması için. Dershaneler bunu çok iyi kullanıyor. Bazı kurumlar bu süreçte 'Sigortanı yaptık ya' diyerek maaş vermiyor. Ben de maaş alamadım. Bazen yol ve yemek parası alabiliyorduk. Sonraki iki sene boyunca sadece yol ve yemek paramı karşıladılar. 'Stajyerliğini yakarım bütün bir yaz gelip sekreterlik yapacaksın' diye tehdit eden bile oluyor. Dördüncü senesinde 800 YTL maaş alan ender öğretmenlerden biriyim. Haftanın altı günü günde 12 saat çalışıyoruz. Tek iznimiz pazartesi. O günlerde de sınavlara gözetmen olarak çağrılıyoruz. Sözleşmeli dahi olsa devlette çalışmak isterdim. En azından hafta sonu iznin oluyor. Hasta olma gibi bir lüksün var. Bizim böyle bir lüksümüz yok."

Kadrolar gençleşiyor!

Ali Öztürk, Ankara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden 2004'te mezun olmuş. O da öğrencilik yıllarından beri dershanelerde çalışıyor. İlk iki yıl sonunda sigortasının sadece dört ay yatırıldığını öğrenince çalıştığı kurumdan ayrılmış. Kimsenin isteyerek, severek dershanede çalışmadığını anlatan Öztürk, "İlk girdiğim dershanede 50 yaşında Türkçe öğretmeni vardı. Ben çok düşük bir ücretle işe girdiğimde onun işine son verdiler. Dershanelerde öğretmen profili giderek gençleşiyor ama bu kesinlikle dinamizden değil" diye konuşuyor.
İşsizlik kaygısıyla dershanede öğretmenliğe başlayan bir diğer öğretmense 25 yaşındaki Özge Astan. Dershanedeki ilk yıl sadece 100 YTL almış ve test odası düzenlemekten broşür dağıtmaya kadar pek çok iş yapmış. Özge Astan "İlk çalıştığım yerde söz verildi ama sigortam yatırılmadı. Ben de oradan ayrıldım. Şimdi buradan aldığım 700 YTL'nin 300'üyle sigortamı ödüyorum" diyor.

Radikal

tag Dersane Öğretmenleri İsyan Etti

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (59 yorum yazılmış)

box ömer :ucuza calışacgıma giider bulaşıkcılık yaparım daha ii

box serkan :Dersaneler emek sömürüsü . 10 yıldır çalışıyorum 10 binlik arabaya biniyorum.tamamen kapatın bari özel dersten para kazanalım. Dersanelerin çoğu meb hocalariyla is çevirir. Eğitim öğretim yerlerde.

box filozof :Herkes calisani suclasin .hani bir soz vardirya hirsizin hic sucu yok mu ? Diye neyin tartismaasini yapiyorsunuz biri isveten oburu calisan. Dershanede calismak kismet yada nasip degildir.ogretmenlik okumus adam. Hadi 23 yasinda mezun oldu sonra 1,2,3 bilemedin bir umut kpssye calisiyor oldu da atanamadi.oldu yas 26-27 sonra bu insandan ogretmenlik yapmasaydin de ne yapacak is yok is ogrenmesi icin gec bildigi is o baska birsey bilmiyor bir umut dershaneye giriyor dusuk ucretlede olsa ozverili bir sekilde calisiyor. Sonra da calismasaydin de yazik duyarsiz olmayin . yukarda bir yorumda2500 tl ye calisacak adam bulamadim diyor. Allaah bilir kendisinden ne istemistir ki kaabul etmemistir. Altina da yazmis dershanecilik kurtlar sofrasidir diye.

box kys :Dershane patronları yalan soylemeyin

box bir dost :Sevgili arkadaşlar ben 10 yıldır Ankarada dersane idareciliği yapıyorum çalışanlarımız 11-19 arası çalışıyorlar mesai kartlarıyla bu denetleniyor ve yeni başlayan bir öğretmen 1500 tl maaş ve yemek alıyor maaşlar 12 ay,bence burdaki temel sorun şu,çalıştığınız kurumun niteliği ve sizin eğitimin içinde ne kadar olduğunuz..dersanede çalışıp elinde kpss kitaplarıyla gezenler,sınıfta öğrencisini madur edenler,bu yıl burda yatayım seneye başka kurum bulurum maksadıyla öğrenci hakkına girenler tabiki bu arkadaşlarımız bu rakamları hakediyor

box Dershaneci :Bu haberler yalan 18 yıllık dershaneciyim. Ilini yapan bir öğretmen 2000 tl civarında maaş alır. Eğer iyi bir öğretmense 3500- 4000 kadar maaş alan dahi var. Adam daha yeni mezun konulardan haberi yok soru dahi çözemiyor birde para beğenmiyor.

box feryat :sayin başbakan...hiç bir dershane çalişani madur edilmeyecekti. 40 yaş üstü istihdam olacakti. o en samimi o en içten vaatlerle verilen sözler nerde??bu yasa ile dershane öğretmenlerinin 95 ekmeğinden olacak..günahtir...yaziktir

box hak :Bay maks a yazıyorum kendinimi kandırıyor yoksa Bu kadar yazı yazıp yorum yapan arkadaşlara Yalancimi demek istiyor yuru git kardeşim 2.5 binytl Ye öğretmen bulamiyorsan sen galiba türkiyeden de Gilsin

box maks :Arkadaslar bu kadar ucuza calisan ogretmen varda ben niye 2500 tl maasla ogretmen bulamiyorum.su ana kadar en az 50 kisi ile gorustum bir turlu bulamadim..

box engin :11 yıldır farklı dersanelerde çalıştım hala devam etmekteyim bu deneyime rağmen yıllık 15000 tl ye anlaştım 12 aya bölersen 1250 tl yapar durum bu soruyorum evliyim 1 oğlum var ben nasıl ev gecindircem kimya öğretmeniyim 2003 te sıfır atama yapıldı sonrakı yıl 5 kışı sonrakı yıl 30 derken bu yıllar anca 100 cıvarı atama var ben kimya öğretmeni olarak dersaneden başka bir iş yapamazdım en büyük haksızlık 2002 2003 civarı mezun olanlara yapıldı cunku 98 de unıversiteye girdiğimizde atama sorunu yoktu ona guvendık yazdık bitirdiğimizde atama durduruldu en son Erbakan dönemi atamasıydı bizlerin mağduriyeti giderilmeli 2-3 çocuk demek kolay kredi kartlarına borçluyuz bence 60 bin dersane öğretmenini devlete farklı pozisyonlarda atamalılar cunku yıllardır biz bu devlete vergi veriyoruz gıkımız çıkmadan çalışıyoruz simdide gelmişler cok ıyı bır ıs yapıyormuşuz gibi kapatıcaz dıyorlar dersaneleri kapatın abı yetmez bızı asın öldürün cunku bu ıs toplumsal patlamaya gider ac kalan insan her seyı yapar kaybedicek bir seyı olmayandan kork ben en ezılen egıtımlılere dersane öğretmenlerine sesleniyorum uyanın bırlık olun hakkımızı alalım ınsanca yasamak ıcın herkese sevgilerle

box semra :8 yıl desanecilik yaptım 30 milyar kaybettim.sözleşmemde olduğu halde alamadım hiç bir hak iddaa edemedim.8 yılım boşa gitti.ayağımın altı nasır dolu ayakta durmaktan.en azından stajerliği kalkmış fen edebiyatlıları formasyonlu saysalar.yeter bıktım artık.

box matematilçi :Arkadaşlar size şunu söyleyebilirim ancak , eğer çok ihtiyacınız yoksa gerçekten çalışmayın 2010 mezunuyum gidip dershaneyle görüştüm 1250 artı sigorta artı özel ders öğrencisi vereceğiz dediler sana ama haftada 6 gün 12 saat öğlen arası bile yok , ne yapalım çalışmayalım arkadaş buırası somali değilki açıklıktan ölelim kimse gitmezse 300 e çalışmassa nolacak mecburen öğretemene verecekleri arttıracaklar biz en çok kendimize zarar veriyoruz arkadaş kim ne derse desin sendika kurulması gerek

box trk :mustafa asıl sen biz öğretmenler sayesinde hayattasın peki sen öğretmenler olmasa ne iş yapacaktın bi söyler misin? senin yaptığın resmen firavunluktur sömürüdür. biraz vicdan sahibi insan bunu yapmaz. adil bi idareci ol unutmaki cehenneme ilk girecek olanlar işini kötü yapan idarecelerdir bu bir hadistir

box ÜNAL :çözüm çözümsüzlüğü konuşmak olmamalı arkadsaslar çözüm bize süslü camlar arkasında yediğimiz lokmaları saydıran bu adaletsizliğe insanca yasamın gerklerini savunmak

box ünal :arkadaslar bu noktada elimizde gelecek olan en önemli hareket bu sömürüye ortak cevap veri birlikte hareket etmek gerek aksi takdirde bu acımasız cark bizi yutacak ve geç kalmış olacagiz .

box rabia :ÖZGE ASTANHOCAYA YAZIK ETTİLER.ONUN DA BAŞVURUSUNU GERİ ÇEVİRMEMELİLERDİ.AMA KAYBEDEN ÖZGE HOCA DEİL.BAKAN ÇELİK VE HERKEZ ÇÜNKÜ O ÖYLE Bİ ÖGRETMEN Kİ KİMSE YERİNİ KAPLIYAMAZ.ÖZGE HOCAYA SLMMIMI SÖYLÜYORUM ÜZÜLMEMESİNİ İSTİYORUM.

box RABİA :BEN O DERSANEDEYİM VE HİÇ DE PİŞMAN OLMADIM İNSANLARI DIŞ GÖRÜŞÜNÜŞÜYLE YARGILAMAYINIZ LÜTFEN

box seda :yazık allah yardım etsinhepinize çok üzüldüm

box matematikçi :öncelikle merhabalar. ben 7 yıl milli eğitimde kadrolu olarak çalıştıktan sonra istifa eden ve yaklaşık 4 yıldırda dershane öğretmenliğine devam bir öğretmenim. öncelikle size şunu söyleyeyim. dershanecilik bir kurtlar sofrasıdır. herkes bu sofradan istediğini ve istediği kadarını yiyemez. bu sizin kişiliğinize, bilginize, birikiminize, deneyiminize, tecrübenize, ideallerinize, oyunculuğunuza, çalışkanlığınıza vs... kalmış bir şeydir. ben aynı kurumda düşük ücretle çalışan özellikle bayan arkadaşlara hep söylemişimdir, gelmeyin, yapmayın bu işi. çünkü biraz önce sadece bir kısmını sıraladığım özellikler sizde yok. yapamazsınız. Dedim ve halen de demekteyim. özel sektörde çok kazanmak istiyorsanız ya branşınızda çok iyi olacaksınız ya da paranız olacak, kendi işiniz olacak veya ortak olacaksınız. başka türlü çok para kazanmanız mümkün değil. tabiki herkesin kendine göre düşünceleri, fikirleri farklı. bu konuda herkes farklı düşünebilir. hepsine saygı duyuyorum. ama şu anda sorsanız sen neden istifa ettin dershaneyi seçtin? diye, benim param pulum yoktu ama kendime güvenim, ideallerim vardı. ve bazı arkadaşların saydığı her türlü işi yaptım. sonunda istediğim yere tırnaklarımla kazıyarak geldim. dershanecilikte milli eğitimdeki gibi yatarak (milli eğitimdeki arkadaşlar alınmasın. dershaneciliği ve milli eğitimi çok iyi bildiğimden malesef öyle), her ayın 15 inde tıkır maaş bankaya yatma durumu olmuyor. garantisi olmuyor. sağlık güvencen tam olmuyor. herşeyi kendin bir şekilde hakederek alıyorsun. cidden çok zor. Allah herkesin rızkını bir şekilde veriyor. herşeyin gönlünüzce olmasını dilerim. saygılar...

box hakan :aslında bırazda şans meselesi..ben ilk yılımda öss hazırladım ve hıcbir zaman stjyer muamelesı gormedim..kendımı hıç ezdırmedım 3.yılım 750 ytl ye anlastım..tabi bransım dolayısıyla burdan gelen para çerez gibi oluyor..kurumun güçlü olması kalabalık olmasının özel derse etkisi var..bu yönden şanslıyım..yeni mezunlara tavsiyem kesinlıkle ezdırmesınler kendılerını..evrak bılmem ne işi sallayın gıtsın..

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box erdem :mrb arkadaşlar. ben 2007 mezunuyum ve atanamdıgım için bir yıldır işsizim. bir çok dersaneyle görüştüm; ama neymiş bir sene boyunca stajerliğimin kalkması için asgari ücrete çalışacakmışım. kabul etmedim tabi ki. butun adaylara sesleniyorum birlik olalım. mesela asgari ücretin 2 katı artı sigorta olmayan yerde çalışamyın. öyle açlıktan ölecek kadar degilseniz calışmayın. ben öyle yaptım. yani kendimizi ucuza satmayalım. bu yaz baska bir işte calısmayı dusunuyorum mesela. baska iş mi yok ya. o kadar az ucret veriyorlarsa calısmayın benim gibi baska yerde calısın. bakın o zaman nasıl ihtiyac oldugu için fiyatlar yukseliyr. yani kısacası kendimiz ediyoruz kendimiz buluyoruz.

box erdem :bazı yorumlar dikkatimi çekti, yok efendim iyi dersanede calısan iyi para alırmış. ilk sene neresi olursa olsun sömürülürsünüz. ben bunu yasadıgım için biliyorum hangi dersaneye basvurduysam en fazla asgari ücret denildi. evet aklınıza turkiyede isim yapmış hangi dersaneler geliyorsa gelsin hepsi aynı. dediğim gibi cok ihtiyacınız yoksa lutfen ama lutfen kendimizi ucuza satmayalım. birlik olalım. başka yapacak iş mi yok yau.

box abdullah yılmaz :arkadaslar mıllı egıtım bu adamlara bu kadar fırsat verırse olacagı bu herseyı yapıyorlar ama ıs maas sıgorta takıbıne gelınce yok benım anladıgıım su egıtım dıye bırşey yok sadece menfeat var bakkal dukkanı bıle dershaneden daha cıddı calıstırılır ne dıyelım sözde olan maaslarımızı burda olmasa bıle bır gun mutlaka hak edecegız

box tekinhan :ben türk dili ve edeb. bölümü mezunuyum türkçe ve edeb. bölümüne hakimim.sizce dersanede türkçe braşı önemli midir. bir de evet dersaneler bir sömürü sistemidir.

box semii :Bende bi dersane ogrencısıyım ve bız dersanelere yıllık 3bın 4 bın ytl verırken bıze bu sınavı kazandıran ogretmenler nasıl 100 ytl maaşa calısırlar bu nasıl bı vicdanszlık ya :s

box ERDEM TORUN :ARKADAŞLAR TOPLUMLAR HAK EDİLDİKLERİ GİBİ YÖNETİLİRLER. SİZ DERSANELERİ ŞUÇLAYACAGINIZA HER YERE ÜNİVERSİTE AÇAN , ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ GAZ GİBİ GÖREN İKTİDARI ELEŞTİRİN. AYRICA ŞİKAYETLERİNİZİ MİLLİ EGİTİM BAKANINA İLETİN. (EN AZINDAN Bİ DENEYİN . EMİNİM DERSANE ÖĞRETMENLERİNİN BİR ÇOGU KAPİTALİSTİR. DOLAYISIYLA BU KAPİTALİST ÖĞRETMENLERİN SİSTEMİ ELEŞTİRMEYE HAKKI YOKTUR. EN BAŞTA SÖYLEDİGİM GİBİ..... TOPLUMLAR HAK EDİLDİKLDERİ GİBİ YÖNETİLMEYE VE YAŞAMAYA MECBURDUR.

box filizzzzzzzzz :bu ne biçim bataklık kendimi insan gibi bile hissedemiyorum artık

box mustafa :Fizik öğretmenliginden mezun oldum bu yıl.bugun konyada bi dersaneye gittim..İlk sene para vermicez dediler..Lafı hiç uzatmadan çıktım..Allah varya bu para vermeyen tüm dersanelerin belasını versin..Milletin çocugundan 3 bin YTL kayıt parası alıyorlar.Para vermeye gelince tık yok..

box deniz :merhaba; ben yeni mezun bir ingilizce ögretmeniyim.bugüne kadar yaklaşık 10 dershaneyle görüştüm ve en fazla asgari ücret teklif edildi.çalışma saatleri hepimizin bildigi gibi insanlık dışı saatlerdi.bu sebeple hiçbirini kabul etmedim.elbet istedigim iş beni bulacaktır dedim.bu arada görüştügüm dershanelerin hepsi türkiye çapında şubeleri olan dershanelerdi.en son bugün isim yapmış bir dershanenin bakırköy şubesiyle görüştüm ve ögretmen olmaktan vazgeçtim diyebilirim.moral olarak çok kötü durumdayım.günde 12 saat haftada 6 gün için bana teklif edilen ücret 300 ytl idi.benimle görüşme yapan şahıs biraz önce bir veliyle 3.500 ytl gibi bir paranın pazarlıgını yapıyordu.yani bu dershanenin tek bir ögrencisinden aldıgı para 3500 ytl.bunu 300 ytl ye bölersek,söyleyin ben kaç ay çalışırsam bir ortaokul ögrencisinin dershane parasını kazanabilirim?

box c :nie iyi dersanade çalışın...mesela sınav dersanesinde bi öğretmen 3,500milyar maaş alıyo.akıllı olcan bu devirde arkadaş...

box güneşim :arkadaşlar dershanecilikte 3.yılım bu seneye kadar evet cok çalıştım.Belki hakettiğimi alamadım sömürülümdüm.herzaman hakkımı aramaya çalıştım.cok fazla sıkıntı cektiğim sölenemez maddi açıdan.Ama bu yıl başka bir dershaneyle iyi paraya anlaştım diye seviniyodum.Dersler yeni başladı sayılır ama para alamıycak gibiyim.öğretmenleri sömürme niyetinde olan bir dershane.benden size bi tavsiye insanlara karşı tavrınızı net bi şekilde ifade edin ve onlara bağlıymış izlenimini vermeyin.Dershane müdürlerine yada bizimki gibi işletmesini aldım diyen,dershaneleri ticarethane haline çeviren,emeklerimizi hiçe sayan kişiler elbet cezalarını cekecek.

box kmy-bl :sadece 3 aydır dershanede çalışıyorum ve bu sistemin kölesi gibi hissetmeye başladım ve işi bırakma kararı aldım.türk milleti olarak örgütlenemiyoruz...herkes çalışmam ben o paralara diyebilse eminim bu gözünü para bürümüş insanlarda mantıklı düşünmeye başlardı. ve devletin bu eksiklik mi ayıp mı iğrençlik mi ne isim veriliyorsa bu olayı nasıl takip edemiyor nasıl bu öğretmenin haklarını savunan bi kurum olmaz!!!! biz 5 yıl 4 yıl bu zengin gözünü para bürümüş insanlar için okumadık!!!!!

box sss :yorumları okudumda çok üzüldüm. bende dershanede çalışıyorum. ama bazı arkadaşlar demişki sen iyi ol dershane senin peşinde koşsun yok arkadaşım böyle bi durum dershane dediğin emek sömürülmesi şimdi diyorsun ki sömürülme var mı arkadaşım başka çaren görmüyormusun 6 kişi alacaklar 15000 kişi müracaat ediyo dershane olmuş batakhane BİRLEŞELİMMMM

box elin :ben de dersanede 2. yılımı çalışıyorum.edebiyat öğretmenliği mezunuyum ve 2007 de 80 puan almama rağmen atanamadım.ama maddi durum nedeniyle evde de oturamazdım ve dersaneye başladım.türkiye çapında bir dersanede çalışıyorum ve eğitim fak.mezunu olduğum için ayrıca tatil olan pazartesi günleri de bir ilköğretim okulunda staj yaptım geçen yıl.yani haftanın 6 günü 07.30-18.30 arası,7. günü de 09.00-15.00 arası çalışıyordum.hem de ne çalışma...bu anlatılmaz yaşanır.ve bütün bunlar 300 ytl maaş içindi.neyseki sigorta ya da staj kaldırmada bir sorun olmadı ama ben yine kpss ye hazırlanamadım ve yine dersaneye muhtaç oldum.ama bu yıl da değişen tek şey pazartesi çalışmamam oldu.başka hiç bir değişiklik yok.aynı kurumdayım ve 600 ytl maaş alıyorum.hani ağırdan satın diyen arkadaş var ya,sözüm ona.ben bu sektöre 12 yılını vermiş ve isim yapmış bir öğretmenin de 1.200 maşşla aynı koşullarda çalıştığını biliyorum.siz ağırdan satın istediğiniz kadar,adam size muhtaç değil ki,sen git o gelsin der.o yüzden şu yılı da ölmeden atlatırsam tek yapacağım şey maddiyata artık bakmayıp bir yıl ücretli öğretmenlik yapıp kpss çalışmak olacak.nasılsa her durumda emekliyi görmem zor,gerekirse ömür boyu ücretli yapar dersaneye yine dönmem.Allah muhtaç etmez umarım.Hepimize kolay gelsin.....

box elin :bir de şunu eklemek istiyorum.evet,eski dersanecilerle konuşunca onların hiç çıt çıkarmadıklarını söylüyor onlar da ama bunun nedeni emek verip karşılığını almaları.şimdi onlar da sesini yükseltti,neden acaba...bu piyasayı bilmeden uzaktan yorum yapan arkadaşlar,lütfen bin tartın bir söyleyin.

box dilek :Bende dersane öğretmeniyim.okadar işimden soğudumki kölelikten beter.Edremit te merkezindeki bir dersanede çalışıyorum.dört ay oldu hala maaş alamadık.sigorta deseniz parça parça.bütün öğretmenler patlama noktasında.çıldırmak üzereyim.sözde demokrat geçinen patron ODA ÖĞRETMEN ama paramızı vermiyor.

box alparslan :bence dersaneyi sömürü yuvası yapanlar öğretmenlerdir.neden? dersane madem para vermıyo çık gitsin ortada kalsınlar dımdızlak bıde sağa ssola söle öğretmenlere para vermıyolar kötüle biraz bak bakalım 2 hafta dayanıyomu dersane bende dersanede çalışıyorum daha ilk senem anlaşmanızı iyi yapın başlarken ben dedim mudure hoca dedım dobra konusalım ben dedım paramı her ay ısterım sıgortamıda yatırın onlar dedı yok adaylık kaldıracaz falan dedı hoca ben adaylık madaylık anlamam çalışırım emeğimin karşılığını alamadığım günde hiç kusura bakmayın ne sözleşme dinlerim nede adaylık siz bilirsiniz dedim baktılar bunu dıyen demek kalıtelı iş kaygısı yok anlaştık sizde hiç bir zaman aşağı almayın

box enver :9 yıldır bu sektördeyim. artık sektör bile demek istemiyorum ama neyse.ah keske hic baslamasam dedigim gunler cok oldu.neresini tutsan elinde kalır hic anlatmaya baslayasım bile yok

box ali :bende dersanelerde edebiyet öğretmeni olarak çalışıyorum 4 yıldır.maşım hiç 700 ün altına düşmedi ama yinede modern ve okumuş köleleriz.devletin eğitim felsefesi aynı oldukça bizden daha çok örnrkler olaçak.

box yusuf :Bakanlık bu işe el atmadıktan sonra sorunlar devam edecektir.

box mahmut aksoy :ne yapalım bizi bu hale getirenler utansın.

box eng :MERHABA ARKADAŞLAR BEN 6 YILDIR İYİ BİR DERSHANEDE GÖREV YAPAN MATEMATİK ÖĞRETMENİYİM. SIKINTININ TEMEL SEBEBİ BENCE YENİ MEZUN ÖĞRETMENLERİN KENDİNİN KULLANILMASINA İZİN VERMESİDİR. İŞSİZ KALMAK KORKUSUYLA KENDİNİZİ KULLANDIRTMAYIN STAJER DAHİ OLSANIZ. FİATINIZI KOYUN MİLLİ EĞİTİMDE 10 DERSE GİREN ÖĞR. 1500 TL ALIKEN SİZİN 2000 DEN AŞAĞI ALMAMANIZ LAZIM. UNUTMAYIN Kİ SİZLER 500 LİRAYA ÇALIŞTIKÇA ONLAR 400 LİRA TEKLİF EDECEKTİR.

box Mustafa Teselli :yapılan en son yoruma bakılarsa bu yazı bir hayli eski.. Ben Fen Edebiyat fakültesi Fizik bölümü 2007 mezunuyum.. iki yıldır işssim sadece vasıfsız işlerde çalıştım .Ankarada sitelerdede çalıştım (Vasıfsız olarak)Ama dersaneye hiç gitmedim.Çünkü Türkiyedeki Dersane Piyasası( evet Piyasası) resmen emek sömürülmesi haline dönmüş ve buna istemeden ortak olan bir çok arkadaşımız mevcut..Türküye Dersaneler Birliğini yıkıp yeni ir dernek kurmak lazım bu çalışmalarım devam ediyor.

box memet :dershane öğretmenleri üzerindeki bu baskılarada,öncelikli sorumluluk tabiki çalışan öğretmenlerdedir.örgütlenmedikce bu dibe vuruş ve inslığa sığmayan muameleler artarak devam decekler.her açıdan kirlenmiştr dersane sektörü,öğretmen kişiliksiz hayatsız duygusuz bir makinaya dönüştürülmektedir.dershane birlikleerinin olan bitenden haberi olduğu hade hiç bir olumlu hareket göstermemektedirler. her bir araya geldiklerinde yanlızca kendi sorunlarını konuşmakta ve çıkan kararlar genellikle öğretmenin veli ve öğrencinin alahine olan mali kararlar yada yol haritalarıdır.buna bir dur demek lazım .acilen hemen şimdi şimdi .bir mayıs bunun için ilk adım olabilir .ama öncelikle insanlar çalıştıkları yerlerde birleşmeli ve kendi örgütlerini kurmalı...

box SEFER :dersaneler olmasa öğretim olayı bitmişti.bence dersanedeki öğretmenler belli bir çalışma süresi konularak.derhal meb bünyesine katılmalı..eğitim ögretime taze ve çalışkan beyinler gerekli.maalesef tembel aylıkcı cok kişi var

box sema :anlaşma dönemi başladı.tüm bu olumsuz yorumları yazan arkadaşlar sanıyorum yine aynı ücretlerle anlaşırlar.bunları yazdığınızla kalmayın lütfen.gerçekten bir şeyler yapın.yöneticiler karşısında sağlam durun.(sonucu ne olursa olsun) unutmayın rızkı veren ALLAH'tır.

box seçil yenici :10 senedir dersane öğretmenliği yapıyorum.Müdüre yalaklanmadım.Sekreterlikkte oturmadım.Arkadaşlarımın öğretmenler odasında konuştuklarını patrona ispiyonlamadım.Bunlar yapmadıklarım... Zümre başkanıyım.Branşımda kendimi yetiştirdiğime inanıyorum.Akşamın 8'ine kadar etüt yaptım.Bire bir çalışma yaptım.Günde en az 10 saat derse girdim.Bunlar da yaptıklarım...Yapmadıklarım için bugün küfür edilerek işten kovuldum.Bunu bilin istedim.

box ERDEM TORUN :ŞEÇİL HANIM. MADEM KÜFÜR EDİLEREK İŞTEN KOVULDUGUNUZU İDDEA EDİYORSUN , O ZAMAN NİYE BU DERSANENİN ADINI YAZMIYORSUNUZ ? VARSA Bİ YANLIŞ DÜZELTİLİR. ( EN AZINDAN BASIN DUYURUSU YAPIN ) VE ŞUNUDA SÖYLEYEYİM SİZE NEDEN DURDUK YERE KÜFÜR ETSİNLERKİ ? HATA TEK TARAFLI DEGİLDİR .....

box ERDEM TORUN :YA SİZLER HANGİ YÜZLE DERSANELERİ ELEŞTİRİYORSUNUZ ANLAMIYORUM. SİZLER KAPİTALİST DÜZENDE YAŞAMAK İSTEMİYOR MUYDUNUZ ? SOSYALİSTLERİ İPE ÇEKMEDEN ÖNCE KEŞKE BİRAZ DÜŞÜNSEYDİNİZ....( EGER BU ÜLKE DEMİR PERDE ÜLKESİ OLSAYDI KİMSE İŞZİZ KALMAZDI VE ADAM GİBİ YAŞARDI )....

box hakan :BENCE TARTIŞIP BİRBİRİMİZİ BOŞUNA KIRIYORUZ.BÜTÜN BUNLARIN TEK SUÇLUSU VAR O DA DEVLET NEDEN BİRLİK OLUP HAK ARAMAK İÇİN ÇALIŞMALAR YAPMIYORUZDA OTURUP BİRİBİRİMİZİ YİYORUZ.

box aslı :evet birçok özel dersane malesef öğretmenleri kullanıyor..bu noktada secici olmak gerekli,her teklif sunana gidilmemeli..zira maaşını alamayan sigortası yatmayan çok kişi duydum.sırf stajerliği kalksın diye gidip gelen de.. ben bu yıl mezun oldum ve yazın bir dersanede basladım..ancak kaliteli vede ciddi bir dersane tercihi yaptığımdan,maaş yada baska yönlerden sıkıntı yaşamadım.ordaki diğer öğretmenlerle eşit statüdeyim ve ayrımcılık yok.herkez aynı oranda çalışıyor..şuan ilk stajerlik yılım olmasına rağmen 850 maaş ve 150 yemek parası alıyorum..ancak şunu söyleyeyim gelen yaklasık beş dersane arasından iyce eleyerek ve düşünerek sectim. dürüstlük aradığınız ilk sart olsun..hak hukuk gözeten insanlardan zarar gelmez.

box fenci :siz ne diosunuz yaaa dalgamı geçiosunuz..bende dersane öğretmeniyim 2. yılım.. ezdirmeyin çalışmayın demesi ne kadar kolay geliyor..ama işler öyle olmuyor.86 puanla kpss de atanamadım..çalışmayıp ne yapıcaz..eve ekmeği kimgetirecek oradan maval okuması çok klay ezdirmyin falan..bu ülkede öğremene gram saygı ve değer yok..pişmanım üniversite okuduğuma

box mehmet :arkadaşlar dersane ögretmenligini birçok arkadaşım gibi ben de istemiyorum....aslında başta çok severek başladım...ama işin içine girdikçe denetimsizlikten ve ilgisizlikten ve baştan savmalarla bu kadar rahat hareket edecek kadar da pervasız oldular.bunun sorumlusu ögretmenler degil bunlara izin verenlerdir diye düşünüyorum....

box Ayten :aslında bir ceşit insan ticareti binlerce insanın kaderi bir iki kişinin elinde yazık bu kadar zalimlik olmaz ya bir ulkenin ogretmenleri kole muamalsei goruyorsa gerisi teferruat MEB in bu konuya bir an once el atması gerekiyor yoksa yazık olacak

box murat canatar :mağazalarda çalışın daha cazip inanın

box berk :Ne işsizliği 1600 tl ye öğretmen çalışmıyor Hepiniz KPSS ye çalışıyorsunuz kazanamıyorsunuz ondan sonrada iş yok diye isyan ediyorsunuz. Yatmayı çok sevdiğinizden isyanınız. dershaneler karnınızı doyuruyor. Benim çalıştığım dershane ne 12 saat çalıştırıyor nede paramı vermemezlik yapıyor gayet memnunum.

box Selçuk Yöntem :Arkadaşlar sigortasız öğretmen çalıştıran veya asgari ücretin altında ücret veren dershaneleri Sgk'ya şikayet edebilirsiniz.Çok büyük cezalarlarla karşı karşıya kalırlar ve bu istihdam şekilleri son bulur.Bilginiz olsun.

box murat :bune kardeşim kapital düzenin piyonlarımı bu öğretmenler

box demir :Arkadaşlar insaf bende bir dersane sahibiyim ben Öğretmenlerime enaz 1200 yt veriyor ve sigortalarını ödüyorum Unutmayın onlarda insan sen Öğretmeni doyurki o Arkadaşımızda çalışsın ve sen verim ala bilesin biz bu tür çirkeflikleri kınıyor 100-200 gibi komik rakamlarla bilgisini kimsenin sattırmıyoruz Gençler sizde bilginizi gençliğinizi ucuza sattırmayın az ağır olun

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Akıllı ve sağlıklı beslenmede 10 önemli nokta Akıllı ve sağlıklı beslenmede 10 önemli nokta

Besin zehirlenmesi konusunda bilmeniz gerekenler Besin zehirlenmesi konusunda bilmeniz gerekenler

Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu Çoçuğunuza kilo verdirmenin 10 sağlıklı yolu

Güncel Eğitim Haberleri