Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Derste Cep Kullanan Şutlanacak eğitim haberi

eğitim haberleriDerste Cep Kullanan Şutlanacak

3.jpg Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği'ne bilişim suçlarını da ekledi. Artık cep telefonuyla ses veya görüntü kaydederek bunu internette yayan öğrenciler, suçun durumuna göre uzaklaştırma alabileceği gibi tasdiknamesi verilerek okuldan atılabilecek.

Talim Terbiye Kurulu'nda alınan karara göre sınıfta cep telefonuyla konuşarak eğitimi aksatan, öğretmen veya öğrenci arkadaşını kısa mesaj ile rahatsız eden öğrenciye kınama cezasından kısa süreli uzaklaştırmaya kadar bir dizi ceza verilebilecek. Cep telefonu, iletişim özgürlüğünü engellediği gerekçesi ile yasak olmayacak. Teneffüslerde ve ders dışı ortamda cep telefonu kullanılabilecek. Yönetmelik değişikliği, öğrenci velilerinin görüşleri doğrultusunda hazırlandı. Veliler arasında yapılan ankette yüzde 80'ine yakınının liselerde cep telefonlarının kontrol altına alınması yönünde görüş bildirdiği ifade ediliyor. Önemli değişikliklerden biri de okuldan atılma kararının bundan sonra valilikler aracılığı ile verilecek olması. Bugüne kadar örgün eğitim dışına çıkarılacak öğrencilerin durumu Ankara'da görüşülüyordu. Bakanlık, disiplin yönetmeliğinde öncelikle 'bilişim araçları'na tanım getirdi. Bu tanım şöyle: Eğitim-öğretim ortamlarında ses ve görüntülü kayıt yapma özelliği olan internet, cep telefonu, mp3 çalar, DVD, CD, kamera, çağrı cihazı vb. araçlar.

Bundan sonra bilişim araçlarını eğitim öğretim ortamlarında amacı dışında kullanan öğrencilere kınama, kısa süreli uzaklaştırma, tasdikname ile uzaklaştırma ve örgün eğitimin dışına çıkarma gibi 4 ayrı ceza verilecek. Bilişim araçlarını eğitimin yararı doğrultusunda kullanan öğrenciler ise onur belgesi ile ödüllendirilecek. Yeni disiplin yönetmeliğine göre telefon veya diğer bilişim araçlarının kullanımı okul idarecileri ve öğretmenlerin denetiminde olacak. Okul müdürleri veya öğretmenler derse başlamadan önce öğrencileri cep telefonları konusunda uyaracak.

Öğrenciye verilebilecek en ağır ceza örgün eğitim dışına çıkarma. Öğrenci işlediği suça göre kısa süreli okuldan uzaklaştırılacağı gibi tasdiknamesi verilerek okuldan atılabilecek. Bu öğrenciler başka bir okulda eğitime devam edecek. Talim Terbiye Kurulu kınama cezasını gerektiren davranışları şöyle belirledi: Bilişim araçlarını okul yönetimi veya öğretmenin bilgisi veya izni dışında eğitim öğretim ortamlarında konuşma yaparak, ses ve görüntü alarak, mesaj ve e-mail göndererek ve bunları arkadaşları ile paylaşarak amacı dışında kullanmak. Diğer cezalarla ilgili işlemler ise şöyle: Örgün eğitim dışına çıkarma: Bilişim araçları ile toplum değerlerine aykırı, zararlı, bölücü, yıkıcı, ahlak dışı ve şiddet içerikli yasak yayınlar bulundurarak kişi ve kurumlarla ilgili ses, söz ve görüntüler alıp bunları çoğaltmak, sanal ortamlarda dinlemek, dinlettirmek, izlemek, izlettirmek ve yaymak. Tasdikname ile uzaklaştırma: Bilişim araçları ile yönetici, öğretmen, eğitici personel, öğrenci, memur, diğer görevliler ve ziyaretçilere ahlak dışı ses, söz ve görüntülerle zarar verici davranışlarda bulunanlar. Okuldan kısa süreli uzaklaştırma: Bilişim araçları ile yönetici öğretmen eğitici personel, diğer görevliler ve ziyaretçilerle öğrencileri rahatsız edici davranışlarda bulunmak.

Görüntüler internete düşünce, sorun oldu

Kamuoyu uzun süredir okullardaki şiddeti tartışıyor. Okullarda öğrenci ve öğretmenler arasındaki laubali görüntülerin internette yayılmaya başlaması, ayrıca bazı öğrencilerin ahlak dışı görüntü ve sesleri kaydederek internete koyması bu alanda önemli bir boşluk olduğu sonucunu doğurdu. Bakanlık yetkilileri özellikle liselerde yaygınlaşan cep telefonlarının eğitim öğretimi aksatacak boyutlara ulaştığına dikkat çekiyor. Öğretmen ve okul müdürleri herhangi bir yaptırımın olmamasından dolayı öğrencileri kontrol etmekte zorlandıklarını ifade ediyorlardı.

Zaman

tag Derste Cep Kullanan Şutlanacak

tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı MEB'de ikinci 100 günlük eylem planı

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

Kansere karşı kim hangi taramayı yaptırmalı? Kansere karşı kim hangi taramayı yaptırmalı?

Çay ve kahve ile ilgili bilinmeyenler Çay ve kahve ile ilgili bilinmeyenler

Uzun süre ayakta durmak zararlıdır Uzun süre ayakta durmak zararlıdır

Güncel Eğitim Haberleri