Eğitim Sitesi

Gelecek, Okul Öncesi Eğitim İle Gelecek!

Dünya ülkelerinin eğitim sistemi ve eğitim sisteminin alt yapısı incelendiğinde, insan eğitiminin ilk ve en önemli basamağı olan okul öncesi eğitimin önemsendiği ve okul öncesi eğitime ciddi yatırımlar yapıldığı ve kaynak ...

Gelecek, Okul Öncesi Eğitim İle Gelecek!

Dünya ülkelerinin eğitim sistemi ve eğitim sisteminin alt yapısı incelendiğinde, insan eğitiminin ilk ve en önemli basamağı olan okul öncesi eğitimin önemsendiği ve okul öncesi eğitime ciddi yatırımlar yapıldığı ve kaynak aktarıldığı görülecektir.

 

Gelişmiş ülkeler ile Avrupa Birliğine Üye Ülkelerde okul öncesi eğitimdeki okullaşma ortalama oranın %90’larden yüksek olduğu gözlenmektedir. Çünkü okul öncesi eğitim 36-72 aylık çocukların ilköğretime ve hayata hazırlandığı, fiziksel, psikolojik, sosyolojik, dil, öz bakım ve zihinsel becerilerinin kazandırıldığı bir basamaktır. Bu basamak insanın eğitim hayatının en temel basamağıdır. Memleketimizde de okul öncesi eğitim alanında ciddi yatırımlar ve gözle görülebilir projeler gerçekleştirilmektedir.

 

Ülkemizin okul öncesi eğitim seviyesindeki okullaşma oranında son yıllarda ciddi bir yükselme olduğu, devletimiz tarafından okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasına yönelik ciddi tedbirler alındığı görülmektedir. Ayrıca sivil toplum örgütleri ve özel müteşebbisler eli ile kurulup işletilen okul öncesi eğitim kurumu sayısı azımsanamayacak rakamlara ulaşmıştır.

 

İlköğretim Okulu 1.sınıf öğrencileri arasında yapılan birçok araştırmada okul öncesi eğitim basamağından geçerek 1.sınıfa gelmiş öğrenciler ile doğrudan 1.sınıfa kaydolmuş öğrenciler arasında hazır bulunuşluk, grup ve sınıf kurallarına uyabilme, el kol ve beyin koordinasyonu, dil ve zihinsel gelişim alanları ile başka birçok açıdan önemli farklılıklar tespit edilmiştir.

 

Meslek hayatımda boyunca kırgınlıkla ve büyük bir üzüntü ile şahit olduğum konuşmaları halen duyar gibiyim.”Bir bakıcıya 1000 TL veriyoruz. Bakıcıya vereceğimiz parayı anaokuluna vermek daha mantıklı değil mi? En azından çocuğumuz güvende ve emin ellerde, gözümüz arkada kalmıyor ayrıca yemeğini zamanında yiyor ” vb. ifadelere birçoğumuz şahit olmuşuzdur. Bu tür iç ve dış konuşmaların okul öncesi öğretmenlerimizi incittiğine de eminim şüphesiz.

 

Oysa ki;
Okul Öncesi Öğretmenliği, en fazla pedagojik formasyonun, en fazla çocuk psikolojisi bilgisinin olması gerektiği bir alan öğretmenliğidir. Okul öncesi eğitim İnsan Mühendisliğine girişin başlangıcıdır. Asla ve asla çocuk bakıcılığı değildir.
Sabırla, emekle bin bir zahmetle çocuklarımıza ilk nakışı işleyen, çocuklarımızı temel eğitime hazırlayan Okul Öncesi Öğretmenlerimizi minnetle selamlıyorum.

 

İmran ELAY
Kışla İlkokulu/Ortaokulu Müdürü
BURDUR

add

tag Gelecek Okul Öncesi Eğitim İle Gelecek! okul öncesi eğitimin önemi okul öncesi eğitim

Eğitim-Öğretim İçin Son Eklenenler

Gelecek, Okul Öncesi Eğitim İle Gelecek! Hakkında Yorum Yazın...

  

Gelecek, Okul Öncesi Eğitim İle Gelecek! Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Gelecek, Okul Öncesi Eğitim İle Gelecek!