Eğitim Sitesi

Dini Tavsiyeler 2

DİNİ TAVSİYELER 2 37) Anne ve babanızla iyi geçinin, onlara öf bile demeyin, iyilik yapın, kötü sözden ve sıkıntı vermekten sakının. 38) Başkalarının ayıbını, sırlarını araştırmayın ve kimsenin kalbini kırmayın. 39) Tanıklık etmekten kaçınmayın ve haksızlık karşısında susmayın. 40) Öfkeniz...

Dini Tavsiyeler 2

DİNİ TAVSİYELER 2

BU YAZININ 1. BÖLÜMÜNÜ(Öncesini) OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

37) Anne ve babanızla iyi geçinin, onlara öf bile demeyin, iyilik yapın, kötü sözden ve sıkıntı vermekten sakının.

 

38) Başkalarının ayıbını, sırlarını araştırmayın ve kimsenin kalbini kırmayın.

 

39) Tanıklık etmekten kaçınmayın ve haksızlık karşısında susmayın.

 

40) Öfkenize dikkat edin, öfkenizi yutun, öfkeliyken konuşmayın, ortamınızı değiştirin, çünkü öfkeliyken kişi kendine hakim olamayıp günah işleyebilir.

 

41) Harcamalarınıza dikkat edin, israf etmeyin, yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz, yeme içmede, giyim kuşamda, eşya alımlarınız da, su kullanımınız da, düğünler de, eğlenceler de israftan kaçının.

 

42) Allah'a eş koşmayın, Şirk'den sakının, Allah birdir, eşi, benzeri, ortağı yoktur. Dua ederken mübarek zatlardan değil, sadece Allah'dan isteyin.

 

43) Evleneceğiniz zaman, eş seçimin de takva sahibi olanı tercih edin.

 

44) Söz ile mizah yaparken dikkat edin, taklit yapıp kırıcı olmayın, insanları güldürmek için yalan, yanlış şeyler söylemeyin, peygamberi örnek alın, Peygamberimiz mizah yaparken, yalan söyleyerek değil doğruları söyleyerek mizah yapardı.

 

45) Peygamberimizin hayatını okuyun, onu her yönden örnek alın ve ona sıkça salat ve selam getirin.

 

46) Meşgul olduğunuz konulara dikkat edin, bilin ki kendinizi hak ile meşgul etmezseniz, batıl sizi meşgul eder.

 

47) Yol gösterip rehber olan, şu 4 hak mezhebi (Şafii, Hanefi, Maliki, Hanbeli) araştırın ve birine uyun. Bu mezheplerden birine uymamız gerekiyor. Niçin mezhebe bağlı olmamız gerektiğini araştırın, öğrenin.

 

48) Allah'a, Peygamberlerine, Kitaplarına, Meleklere, Ahiret gününe, Kader, Hayır ve Şer' in Allah' dan geldiğine inanın, iman edin.

 

49) Komşularınıza iyi davranın, onlara iyilik yapın, selam verin, hal hatırlarını sorun, onlara eziyet etmeyin.

 

50) Akrabalarla olan ilişkilerinizi kesmeyin, akraba bağını koparmak Allah'ın sevmediği bir durumdur, zaman zaman akraba ziyaretlerinde bulunun, hal hatırlarını sorun, onlara iyilik yapın, yardımlaşın.

 

51) Gizlide, açıkta, ayakta, oturarak ve yan üzere yatarken Allah'ı anın, onu tesbih edin.

 

52) Allah'ın isteklerini, emir ve yasaklarını, insana yüklediği sorumlulukların hepsini öğrenin ve hayatınıza uygulayın.

 

53) Şeytandan korkmayın, onu düşman bilin, vesveselerine kulak asmayın ve her daim şeytandan Allah'a sığının.

 

54) Yalnızca Allah'ı, Peygamberi ve Müminleri dost ve yardımcı edinin.

 

55) Allah'a her zaman şükredin, nankör bir kul olmayın.

 

56) İçkiden, kumardan, uyuşturucudan, sigaradan, şans oyunlarından, hırsızlıktan, rüşvet alıp vermekten ve faiz den sakının.

 

57) Kâhinlere, falcılara, büyü yapanlara gitmeyin ve onları doğrulamayın.

 

58) Allah'a her gün dua edin, her ihtiyacınızı ondan isteyin, peygamberimizin öğrettiği tüm duaları öğrenin, ezberleyin.

 

59) Namazları cemaatle kılmaya özen gösterin (Erkekler için), fırsat buldukça camide cemaatle namaz kılın.

 

60) Her zaman her konuda adaletli olun, kimseye haksızlık yapmayın, kul hakkına girmeyin.

 

61) Dini, bilmeyen kardeşlerinize tebliğ edin, anlatın, dini zorlaştırmayın ve dinde aşırılığa kaçmayın.

 

62) Oruç, sevabı büyük olan bir ibadettir, Ramazan ayı dışında da oruç tutun, peygamberimizin tavsiye ettiği nafile oruçları öğrenin ve çokça oruç tutun.

 

63) Şu soruların cevaplarını mutlaka araştırın, öğrenin: İnsan niçin yaratıldı, Cennet ve Cehennem neden yaratıldı, Ölümden sonra ne olacak, Adem ve Havva neden cennetten çıkarıldı, Nelerden hesaba çekileceğiz, Şeytan neden insana vesvese veriyor, Kuran niçin indirildi, Peygamber neden gönderildi, Mezhepler neden ortaya çıktı, Allah'ı neden göremiyoruz, İnsan neden imtihan ediliyor.

 

64) Müslüman kardeşinizi bir menfaat için değil, sadece Allah rızası için sevin.

 

65) Bilin ki bu dünya hayatı imtihandır, geçicidir, oyalanmadır, asıl hayat Ahiret yurdundaki sonsuz hayattır.

 

66) İntikam, nefret, kan davası, kibir vb. nedenlerden dolayı sakın bir insanı öldürmeyi aklınızdan bile geçirmeyin, çünkü Rabbimiz, Kuran da buyuruyor: '' Her kim bir mümini kasten öldürürse, onun cezası içinde ebediyen kalacağı cehennemdir.''

 

67) Cimri olmayın, her zaman cömert olun, paylaşımcı olun, hediye verin, muhtaçlara yardım edin, ihtiyacı olana borç verin, kurban kesip dağıtın, iftar verin, yardım kuruluşlarına bağışta bulunun.

 

68) İnsanların arasını bozan, huzursuzluğa, kavgaya, isyana, kışkırtmaya yol açan fitne ve fesadı çıkarmayın, uzak durun ve sebep olmayın.

 

69) Bu duayı her daim okuyun: '' Allah'ım bizlere hem bu dünyada, hem de ahirette iyilikler ve güzellikler ihsan eyle, bizleri cehennem azabından koru, beni, annemi, babamı, kardeşlerimi ve tüm inananları bağışla.''

 

70) Yaptığınız her işi en güzel şekilde yapın, çalışın, gayret gösterin, tedbirinizi alın. Sonra o işi Allah'a havale edin, tevekkül edin, Allah'a güvenin ve sonucunu Allah'tan bekleyin. Allah neyi takdir ederse ona razı olun. Her zaman içinizden şunu deyin: '' Mevlam görelim neyler, neylerse güzel eyler.''

 

71) Sizden yaşça büyük olanlara her zaman saygılı olun, yaşlıların sözlerinde kusur yerine hikmet arayın, onların yanında bilgiçlik taslamayın, onların tecrübelerinden mutlaka faydalanın.

 

72) Sizden yaşça küçük olanlara her konuda yardımcı olun, sevgi gösterin, tecrübelerinizi anlatın, rehberlik edin, tavsiyelerde bulunun, yol gösterin.

add

tag Dini Tavsiyeler Kişisel Gelişim Sinan Aklıselim

Kişisel Gelişim Önerileri Son Eklenenler

Dini Tavsiyeler 2 Hakkında Yorum Yazın...

  

Dini Tavsiyeler 2 Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Dini Tavsiyeler 2